Analýza sektorů: Vettel překonává rekord, Kimi lituje chyby. Honda o 11 km/h zpět + VIDEO

Kimimu Räikkönenovi kvalifikace v Maďarsku nevyšla dle jeho představ | foto: Scuderia Ferrari

HUNGARORING - NEJRYCHLEJŠÍ SEKTORY A MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI KVALIFIKACE; Jaké časy a rychlosti dosahovali jezdci v jednotlivých částech okruhu a co bližšího o jejich výkonnosti z toho můžeme usoudit?

První sektor začíná nejnáročnějším místem pro brzdy, kdy piloti zpomalují z rychlostí kolem 320 km/h na 91 km/h při přetížení 4,8 G, přičemž na pedál musí vyvinout tlak o síle 156 kg. Před a za první zatáčkou se nacházejí dvě DRS zóny. Po výjezdu z ní na dvojku prudce přidávají z kopce do druhé zatáčky.

Zde je velmi snadné začít brzdit pozdě, zablokovat kolo a vyjet mimo ideální stopu. Místo láká také k příliš brzké akceleraci, což může narušit ideální průjezd třetí zatáčkou, postih se přenáší na celou následující 790 m dlouhou rovinku před čtvrtou zatáčkou, kde začíná druhý sektor. Trpělivost a preciznost jsou zde odměňovány dobrými časy.

Video: Rekordní kvalifikační kolo Sebastiana Vettela (zdroj: Formula1.com)

Čtvrtá zatáčka je náročná - projíždí se velmi rychle a naslepo. Následuje pomalejší úsek - táhlá pátá zatáčka a pomalá šikana 6/7. Poté piloti přidávají a projíždějí o středně rychlou levotočivou a pravotočivou osmou zatáčku, které na sebe navazují s krátkou krátkým přidáním plynu. Musí trochu obětovat osmou, aby devátou zatáčkou projeli ideální stopou, protože časová ztráta se přenáší až do zatáčky č. 11 kvůli tomu, že desátá se projíždí naplno.

Za velmi rychlou jedenáctou zatáčkou, kterou projíždění na šestku kolem 290 km/h, začíná třetí sektor. Prudce se brzdí do pravotočivé zatáčky, po níž přicházejí na řadu dvě táhlé vracečky: pomalejší třináctá a poslední čtrnáctá, jejíž průjezd na trojku (140 - 160 km/h) trvá dlouhé dvě vteřiny.

Vettel dnes na Hungaroringu svým časem 1:16,276 min překonal historický rekord o 2,5 vteřiny (loňský o 3,7 s, což je vzhledem k délce okruhu zatím největší letošní zlepšení) a dosáhl na své 48. pole-position v kariéře - Hamilton si tak na překonání zápisu Michaela Schumachera bude muset ještě nějaký ten pátek počkat.

Německý pilot předvedl rekord v druhé a třetím sektoru, ten první patřil jeho týmovému kolegovi Räikkönenovi, jenž byl po kvalifikaci viditelně zklamaný. Dnes totiž cítil, že měl na to Seba porazit, nebýt chyby v šikaně v jeho posledním pokusu.

"Moc mi to nevyšlo. Začátek kola byl dobrý, konec také nebyl moc špatný, ale do šikany jsem brzdil na vnějším obrubníku, což mě rozhodilo. Fakt jsem to tam zahodil. Druhé místo je stále slušné, ale pro mě je to trochu zklamání. Cítil jsem, že jsem na to měl, ale nedokázal jsem to dotáhnout do konce," kroutil Fin rameny.

Mercedes po celý víkend tahá za kratší provaz a již dlouho se mu nestalo, že by neovládl ani jeden trénink - v tom třetím na Ferrari ztrácel sekundu. Jeho vůz je těžší než Ferrari a dlouhý rozvor není vhodný na tak klikatý okruh - de facto Monte Carlo bez svodidel, byť jeho sportovní ředitel Toto Wolff nám prozradil, že to z jejich analýz nevyplývá.

Hamiltonovi se podařilo zajet dobrý čas pouze jednou - na konci Q2, kdy byl na chvíli na čele. Tradiční podívané - skrývání formy a bleskurychlého kola jsme se pak od něj v Q3 nedočkali, místo toho si stěžoval na velké vibrace na super-měkkých pneumatikách, s nimiž se jeho tým trápí.

Red Bull tušil, že na Ferrari mít nebude, ale po pátku si chtěl vyšlápnout aspoň na Stříbrné šípy a dostat se minimálně do druhé řady. To se mu nepodařilo, na ně ztrácel něco přes 2 desetiny, a tak se musel spokojit až s 5. a 6. místem.

Konečně se dočkal McLaren a Alonso své 36. narozeniny oslavil 8. nejrychlejším časem, po penalizaci Hülkenberga se posune na 7. příčku na výhodnější stranu startovního roštu. Kvality šasi MCL32 dokládá Vandoorne svou pozicí hned za svým španělským týmovým kolegou. Body se ale rozdávají až zítra, kdy budou potřebovat ze strany Hondy absolutní spolehlivost.

Hungaroring není tak citlivý na výkon motoru jako jiné okruhy, ale i na jeho krátkých rovinkách Mercedes ukázal, že má stále ten nejvýkonnější motor - Pérez s ním na hlavní rovince dosáhl 313 km/h, Räikkönen s Ferrari ale zaostal jen o 1,4 km/h.

Renault byl pozadu o 3,3 km/h, McLareny poháněné Hondou dokonce až o 11 km/h. Vysoko na roštu to dotáhli zejména díky mechanickým kvalitám svého šasi a efektivní aerodynamikou.

Pneumatiky a strategie
Super-měkká směs (červená barva) je o 0,8 sekundy na kolo rychlejší než ta měkká (značená žlutě) - po středně-tvrdé směsi (bílé barvy) zítra týmy nejspíše vůbec nesáhnou.

Ve velké ceně vypsané na 70 kol budou týmy volit mezi jednou až dvěma zastávkami. Dnes teploty dráhy dosáhli 57 °C, zítra mohou být ještě vyšší, důležitou roli proto bude hrát teplotní degradace.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 3 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy