Formule 1 a válečná strategie - co mají společného? Dočtete se v nové Brawnově knize

Ross Brawn se pustil do srovnávání F1 a válečného mistrovství | foto: Mercedes AMG F1 Team

Nelze říci, že by knih o F1 nebylo málo, jen to nesmí být stále se opakující profily dvacítky stejných pilotů. Takovou určitě nebude chystaný počin muže, který se v F1 pohyboval dost dlouho na to, aby o ní mohl podat zasvěcenou výpověď.

Nepůjde ale o klasické vzpomínání nebo popisování některých událostí. Ross Brawn vedl s někdejším výkonným ředitelem týmu Williams Adamem Parrem knižní dialog, ve kterém analyzovali strategické přístupy a jejich podobnost mezi Williamsem a dalšími týmy F1, stejně jako různé závodní rozhodnutí a poučení z rozličných oblastí řízení F1 ve srovnání s hostorickými válečnými strategiemi. Kniha ponese název Total Competition: Lessons in Strategy from Formula One (lze přeložit jako Totální boj: lekce ze strategie v F1).

Celá idea vzešla od Parra, který kvůli doktorátu na University College v Londýně tým Williams opustil. Na svém kontě už má publikaci The Art of War: Five years in Formula One (Umění války: Pět let v F1), která byla zpracována ve stylu grafického románu.

Adam Parr byl iniciátorem vzniku publikace | foto: Williams F1 Team

"Oslovil jsem Rosse s touto myšlenkou, protože jsem byl ve stejné době v F1 a on na mě svou činností nesmírně zapůsobil. Když jsem na konci roku 2006 nastupoval k Williamsu, měl zrovna roční pauzu. Když se pak po roce objevil u Hondy, hodně jsem se od něj naučil. Pak jsem sledoval s netajeným obdivem jeho metodický postup přes roky 2008 a 2009, kdy se mu podařilo zvrátit nevyhnutelnou katastrofu týmu do mimořádného úspěchu. Všiml jsem si, že Ross pracoval na bázi strategického instinktu. Po mém odchodu z F1 jsme stále byli v kontaktu, když jsem dokončil svůj doktorát, napadlo mě, že by bylo zábavné napsat s ním knihu o tom, jak jsme pracovali v F1. Otestovat metodiku teorie a praxe s ohledem na strategii, kterou jsem studoval," vysvětluje svůj záměr Parr.

"Adam za mnou přišel  a řekl, že chování vojenských stratégů a jejich filozofie je svým přístupem hodně podobná F1. Musím připustit, že jsem hodně z nich napodoboval, ale nikoli vědomě. Nikdy jsem se vojenskou strategií nezabýval, takže jsem o válečném umění a podobných věcech neměl ponětí. Zasvětil mě a došli jsme k několika zajímavým analogiím mezi učením čínských mudrců a vojenských stratégů, stejně jako v případě Římanů. Také jsme prozkoumali sovětský přístup po první světové válce nazvaný "operační umění", které se zdál být zvláště důležitý," vybavuje si základ práce Brawn.

S Brawnem GP zažil jeho šéf v F1 krátkou, ale úspěšnou historii | foto: Brawn Racing F1

Bývalý šéf týmu Brawn GP, ve kterém Jenson Button v roce 2009 dosáhl titulu mistra světa, zastává existenci jasného porovnání válečných strategií a sportu: "Budování armády a její úspěch ve válečných operacích je mnohostranná rovnice, která zahrnuje politiku, finance, morálku stejně jako aspekty týkající se technických možností - z tolika věcí se skládá. Když se podíváme na F1, dojdeme k názoru, že je to vlastně totéž. Uspět v F1 vyžaduje, abyste byli strategicky na výši. O tom jsme s Parrem diskutovali. Doufáme, že tato debata zapůsobí nejen na fanoušky F1, ale také na lidi v jiných oblastech života, kteří museli řešit složité problémy s omezenými zdroji a případně v konkurenčním prostředí," dodává Brawn.

Publikace se na pultech knihkupectví objeví v listopadu tohoto roku, postará se o to vydavatelství Simon & Schuster.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy