FIA chce pro zlepšení bezpečnosti zaznamenávat i biometrická data jezdců

Kokpit by měl být osazen další kamerou, mapující biometrická data pilotů (ilustrační foto) | foto: McLaren

Bezpečnost nade vše - to je heslo, které stále více provází F1. Ale nejde jen o ochranu pilotů při samotných incidentech, ale dbá se i na prevenci. O ochraně kokpitů jsme už psali dost, teď se dostává na pořad dne další bezpečnostní pomůcka.

V plánu je osazení kokpitu další kamerou, která by shromažďovala biometrické údaje pilotů s cílem dopátrat se příčin některých nehod a ruku v ruce s tím zlepšit bezpečnost. Zvažuje se, že by podobné zařízení bylo realizováno už v letošní sezóně.

Vysokorychlostní kamery s rychlostí snímání 100 obrázků za vteřinu byly instalovány už na začátku tohoto roku. Došly uplatnění například při havárii Fernanda Alonsa v Melbourne. Ve sluchátkách pilotů jsou nyní zabudovány malé akcelerometry, propojené s elektrickou řídící jednotkou vozu, které zaznamenávají síly působící na hlavu pilota v okamžiku nárazu.

Laurent Mekies, generální manažer výzkumu u Global Institute FIA podotýká, že by měla být zavedena ještě další zařízení, týkající se biometrie pilota. Shromažďovaly by se tak údaje o jeho celkovém stavu, srdeční frekvenci, tělesné teploty a úrovni vyměšovaného potu. V minulosti se již několikrát podobné sondy zkoušely.

Laurent Mekies hodlá využít pro další kamery i Halo koncept | foto: Scuderia Toro Rosso

"Doufám, že budeme u některých pilotů toto zařízení využít ještě před koncem sezóny, třeba jen v testovacím módu. Biometrické údaje nám pomohou vyhodnotit stav pilota před případnou havárií, v jejím průběhu a bezprostředně po ní, včetně záchranných prací," říká Mekies

S ohledem na připravované zavedení ochrany kokpitu v podobě Halo konceptu Mekies plánuje, že by zmíněné kamery mohly být umístěny v zařízení nad pilotem. Jako další místo pro situování zmíněných zařízení se nabízejí bezpečnostní pásy, z nichž by se dala monitorovat horní část těla pilota. 

Při kolizi Alonsa a Gutiérreze v Melbourne došlo v rychlosti 305 km/h k nárazu a bylo zaznamenáno přetížení 46G při bočním zpomalení poté, co vůz vlétl do štěrku a byl vyhozen do vzduchu. Vysokorychlostní kamera v kokpitu prokázala, že Alonsova hlava dvakrát během nehody narazila do levé vnitřní opěrky hlavy. Pilot sice vylezl z vraku vlastními silami, ale lékaři mu poté vystavili stop na příští závod. FIA prohlásila, že to bylo vůbec poprvé, kdy se propojily všechny nové bezpečnostní systémy, aby bylo možno získat forenzní obrázek toho, co se stane s pilotem a vozem během závažné havárie.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 2 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy