Mistři světa F1: Je divné, že už po Austrálii nedošlo ke změně kvalifikace

Oba mistři světa se diví, proč už nedošlo ke změně | foto: Scuderia Ferrari

Dle Lewise Hamiltona je zvláštní, že si F1 ponechala kontroverzní vyřazovací systém kvalifikace i pro GP Bahrajnu. Týmy přitom jednomyslně souhlasily s jeho opuštěním. Největší kritika nového systému byla způsobena faktem, že poslední 4 minuty byla trať prázdná, protože týmy šetřily pneumatiky (mimo jiné přesně tohle stáje předpovídaly).

Lewis Hamilton v Bahrajnu na toto téma řekl: "Je zvláštní, že jsme to ponechali nezměněné. Zvláště proto, že hlavní věcí bylo, že fanoušci nebyli spokojeni." S aktuálním mistrem světa souhlasí i jeho předchůdce, Sebastian Vettel"Je to něco, na co nemůžeme být pyšní."

Brit dále pokračuje: "Můj inženýr mi řekl, že tento víkend to bude úplně stejné. Takže fanoušci budou opět zklamaní. Já jen doufám, že poté už něco udělají." Také Němec doufá ve změnu: "Podívejme se na to takhle: Prodáváte zmrzlinu a je to vanilková, avšak všichni lidé přicházející do obchodu poptávají čokoládovou.

Když přijdou druhý den ti stejní lidé do obchodu, tak očekávají, že budete mít čokoládovou, ale vy máte znovu jen vanilkovou. Měli byste dělat to, co chtějí vaši klienti. Pokud děláte pravý opak, pak neděláte svoji práci dobře, protože děláte opak." 

Plán na návrat k formátu kvalifikace používanému například vloni se třemi vyřazovacími fázemi byl zmařen Jeanem Todtem, prezidentem FIA. Dle různých zvěstí nebyl Francouz ochoten nechat si diktovat věci od jednotlivých týmů. 

Podle Hamiltona opět v Bahrajnu uvidíme prázdnou trať | foto: Daimler AG

Místo toho Todt navrhl lehce pozměněný formát s o něco prodlouženými prvními dvěma sekcemi a pouze třetí sekcí dle formátu z roku 2015. Druhou možností bylo setrvání u nového systému. McLaren, Red Bull, Toro Rosso a Force India měly hlasovat proti kosmeticky modifikovanému formátu, protože to neodpovídalo tomu, na čem se týmy dohodly v Austrálii. Dle některých zdrojů týmy doufaly, že to na Todta vytvoří nátlak, aby přeci jen souhlasil se změnou a přechodem k formátu z roku 2015. To se ale nestalo. 

Někteří jezdci také řekli, že 'fiasko' z Austrálie je přimělo k podepsání otevřeného dopisu, který byl odeslán minulý týden. Sebastian Vettel řekl, že doufá, že tento dopis přiměje "ke změně uvažování nad tím, co se právě děje. Jistě, pokud napíšete dopis, tak ke změně nedojde hned zítra. Nedávali jsme žádné návrhy, prostě jsme naznačili, že něco není dobře a musí se to změnit. 

Opravdu jsme chtěli zvážit aktuální situaci a způsob rozhodnování, snad se to v budoucnu změní." Hamilton sice patří k několika jezdcům, kteří nejsou členové GPDA, avšak podle něj za zmíněným dopisem stáli všichni jezdci. Jenson Button, který naopak v GPDA je, řekl: "Napsali jsme ho, abychom ukázali, že nám o sport jde.

Button: "Tento sport milujeme, proto jej chceme vylepšit" | foto: Honda Racing F1

Tímto sportem jsme hodně zanícení. Když jsme vyrůstali, tak jsme F1 sledovali a snili, že se staneme jezdci F1 a budeme bojovat s nejlepšími piloty na světě. Nenapsali jsme naše stanovisko proto, abychom ukázali, jak jsme jako jezdci silní. O to nám nejde. 

Udělali jsme to proto, že si myslíme, že to může sportu, který tak milujeme, pomoci. Doufáme, že to sport udělá lepším. Chceme, aby fanouškovská základna rostla. Chceme, aby i mladí sledovali sport. Potřebujeme jej udělat více zajímavým, protože většina mladých tráví dost času se svým mobilem před očima."

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 1 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy