Další formy šetření v F1: tři motory na sezónu a dost?

Motor Hondy | foto: Honda Racing F1

Pokusy o snížení nákladů v F1 neustávají a volí se různé metody, jak jich dosáhnout. Jednou z možností je radikální návrh výrobců motorů, aby se omezil počet agregátů během jedné sezóny.

Už jsme avizovali, že dodavatelé motorů vůbec nejsou nadšeni vizí nezávislých agregátů, které by měly být uvedeny do F1 v roce 2017. Proto se začalo jednat o rámcových předpisech, které by měly vstoupit v platnost v průběhu několika příštích let. Návrhy musejí být podány do 15. ledna příštího roku k posouzení FIA, která pak rozhodne, zda jsou dostatečně smysluplné a napomohou ke snížení nákladů v F1.

Přestože se debaty ohledně této problematiky teprve rozbíhají a diskuse mezi jednotlivými výrobci jsou v raném stádiu, můžeme definovat už nyní tři hlavní oblasti jejich zájmu:

- Prodloužení životnosti pohonných jednotek tak, aby si týmy vystačily se třemi kusy na sezónu pro každého pilota. To sice způsobí krátkodobé zvýšení výdajů, protože agregát bude muset vydržet sedm závodů, na druhou stranu to však povede k využívání méně sofistikovaných materiálů a snížení nákladů v dlouhodobém horizontu.

- Zmrazení vývoje některých částí pohonných jednotek: půjde o takové komponenty, které podle výrobců motorů dospěly do stádia takové "vyspělosti", že další investice do nich již nejsou dále ospravedlnitelné.

- Definice seznamu náhradních dílů: přesné určení těch částí motoru, jež by mohly pocházet od jediného dodavatele, např. MGU-H a MGU-K, stále by však umožňovaly zachování absolutní svobody v řízení dalších elektrických systémů motoru.

Zmíněné tři oblasti nemusejí podléhat povinnému zavedení už v sezóně 2017, od níž si FIA slibuje podstatnou změnu v oblasti pohonných jednotek. Jedním z klíčových faktorů bude, zda FIA bude či nebude ochotna akceptovat jakékoli zpoždění, nebo zda bude podobné návrhy spojovat s termínem plánovaného zavedení alternativních motorů.

Fernando Alonso a Jenson Button při představení pohonné jednotky Hondy | foto: Honda

Honda se staví proti

Je tu ale stanovisko Hondy, která žádá zachování určitých hybridních prvků pohonné jednotky. Návrh vycházející od Mercedesu, Ferrari a Renaultu hodlal zcela odstranit nákladný systém MGU-H, ale při nedávném setkání výrobců motorů neprošel, protože právě japonská značka považuje tuto součást pohonné jednotky za důležitý důvod svého opětovného zapojení do F1.

Šéf Hondy Jasuhisa Araj naznačil, že do Formule 1 vstoupili za účelem vývoje hybridní technologie, a pokud by pro ni nadále nebylo uplatnění, rovněž by účast Japonců v roli dodavatele motorů ztratila smysl.

 

Ferrari varuje před krokem zpět

Také Ferrari se v návaznost na nedávnou schůzku v Paříži domnívá, že výrobci by měli hybridní technologii prosazovat. Uvedl to v tomto týdnu při tiskové konferenci v Maranellu ředitel Ferrari Sergio Marchionne. "Když jsme se dozvěděli o myšlence vrátit se k atmosférickému motoru s menším podílem hybridního systému, tak by nám po všech těch snahách snižovat emise přišlo podobné řešení jako krok zpět. Svět se v Paříži rozhodl na posunu kupředu, Formule 1 se tedy musí přizpůsobit."

Výrobci motorů mají přijít se svým návrhem na budoucí formát motorů do 15. ledna 2016, jinak zaúřadují Jean Todt s Berniem Ecclestonem, kteří dostali od FIA mandát k provedení nutných změn pro snížení nákladů v F1 a zlepšení struktury jejího ovládání.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 3 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy