Lotus musí zaplatit věřitelům, padly přesné sumy.

Gerardu Lopezovi možná přibudou další vrásky | foto: Lotus F1 Team

Už jsme informovali o potížích stáje Lotus, která čelila dokonce návrhu na konkursní řízení. Nyní je vyčíslena konečná dlužní částka, která má opravdu velice zajímavé rozpětí. Lotus ji musí uhradit na základě soudního přikazu. Jeden z nejdůležitějších věřitelů odpoledne oznámil, že se hodlá vyrovnat mimosoudně, další platby budou následovat podle soudního rozhodnutí.

Subjektu Lotus Formula One bylo soudem nařízeno splatit 561 408 liber (v přepočtu asi 21 milionů korun). Tato částka je důsledkem 27 neuhrazených plateb. Téměř humorně působí nejnižší pohledávka ve výši 97 liber.

To nejvyšší dluh už má poněkud odlišnou hodnotu - 132 816 liber. Zatím poslední faktura, která čeká na splacení, je ve výši 1571 liber a její datum zní 10. července 2015. Soud rovněž uvedl, že šetřená stáj Lotus se sídlem ve volebním obvodu Witney zatím proplatila pouze čtyři pohledávky v souhrnu za 63 063 liber. Z toho důvodu bylo před dvěma týdny podán návrh na konkursní řízení. O dřívějším stanovisku Lotusu k dluhům se dočtete více zde.

Lotus je po loňských potížích Caterhamu a Marussie třetím týmem, který má finanční potíže. Podle výsledků účetnictví za rok 2013 bylo doloženo, že stáj hospodařila s příjmy 64,9 milionu liber, ovšem výdaje tuto sumu značně převýšily, byly vyčísleny na 92,7 milionu £. Lotus byl v roce 2009 odkoupen od Renaultu a je řízen firmou Genii Capital.

V odpoledních hodinách bylo zveřejněno prohlášení, že jeden z nejvýznamnějších věřitelů Lotusu, společnost Xtrac, která začátkem měsíce podala návrh na konkursní řízení, uzavřela s týmem dohodu: "Lotus a Xtrac podnikly zásadní kroky k mimosoudnímu vyrovnání. Nadále se těšíme na pokračování pozitivního pracovního vztahu s Lotusem F1. Nadále nebudeme situaci nijak komentovat," prohlásil zástupce Xtrac. Stáj Lotus rovněž oznámila, že je připravena splatit pohledávky vůči dlužníkům přesně podle nařízení soudu.

Většinu z fanoušků Formule 1 okamžitě napadne, zda podobného řešení nebylo možné dosáhnout bez podání žaloby. Ale někdy je asi třeba poněkud zvýšit hlas...

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 2 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy