Po čtyřech letech dominance v F1 je Sebastian Vettel před posledním závodem sezony v pořadí jednotlivců na čtvrtém místě. Tvrdí, že jeho současná situace neměla rozhodující vliv na rozhodnutí změnit tým.
Všichni tuší, že v následující sezoně budete jezdit ve Ferrari, ale nemůžete nic určitého říct, dokud to Ferrari neoznámí oficiálně. Jak se cítíte v této situaci?
Sebastian Vettel (SV): „Určitě bych chtěl zveřejnit podrobnosti o své budoucnosti, ale musím být trpělivý. Škoda, že nemůžu poskytnout odpovědi na některé dotazy, proto doufám, že se vše brzy vyjasní.“
Čeká se hlavně na odchod Fernanda Alonsa z Ferrari. Zlobíte se na něho?
SV: „Nemyslím si, že bych měl kohokoliv obviňovat. Problém je v tom, že věci zatím nejsou jasné, v F1 se to někdy stává.“
Vraťme se k letošní sezoně. Proč Daniel Ricciardo tak často poráží čtyřnásobného mistra světa?
SV: „Už ani nevím, v kolika závodech jsem měl technické problémy. Nejdřív by bylo dobré zbavit se jich. Kromě toho je to prostě složitá sezona, která se nepodobá na ty ostatní. Po závodě ve Spa se situace trochu zlepšila.“
Je to výsledek nového šasi?
SV: „S šasi se věci mají tak – když máte pocit, že se stále pohybujete v kruhu, všímáte si vše kolem sebe, včetně šasi. Jen tak se můžou problémy vyřešit. Dost nás ovlivnila i skutečnost, že na začátku sezony jsme nemohli dostatečně dlouho pracovat na okruhu v ranních trénincích.“
V testech ale také Daniel nenajel dost kilometrů…
SV: „Stejně jich bylo víc, než mých. Vůz se přes zimu hodně změnil, neřídil se stejným způsobem, jako ten loňský. Nebylo možné si na všechno rychle zvyknout. Abych ukázal potenciál vozu, potřebuju několik věcí. Nesnažím se jen o stabilní rychlost, ale i o to být mezi lídry. Musíte najít všechny limity vozu, aby šel další vývoj správným směrem. Vyzkoušeli jsme mnoho věcí, které se ukázaly být neefektivní.“
Mluvíte o nastaveních?
SV: „Nejen o nich. Řeč je i o programovém vybavení. V současnosti se nastavuje hodně věcí pomocí elektroniky. Nová F1 dává velký prostor umění inženýrů. Je možné, že RB10 zatím neumožňuje dokonale využít nová technická pravidla. Nakonec jsme se mnohému naučili a druhá polovina sezony už byla lepší.“
V čem jste zaostával za Danielem Ricciardem nejvíc a proč?
SV: „Závody jsou namáhavou prací. Musíte cítit vůz, kdy nejpozději můžete brzdit, kdy zatočit volantem, přizpůsobit se aktuální situaci. Letos se vůz choval divně. Nedokázal jsem vycítit, co se stane v nejbližším momentu. Musel jsem si dát hodně záležet na tom, jak projíždět zatáčkami. Nebyl jsem si jist, zda i následující kolo bude stejné, jako to předešlé. Zkoušel jsem všechno, ale procítit vůz bylo hodně složité.“
Jaké byly největší změny?
SV: „Vše se začíná u brzd, protože mají velký vliv na jízdu vozu. Necítíte brzdy stejným způsobem, jak tomu bylo u tradičních závodních vozů. Teď jsou zadní kola naplno řízené elektronikou. Abyste dodal brzdám nezbytnou energii, musíte ji nejdřív získat, a to ovlivňuje celkové vlastnosti vozu. Já jsem si na to nezvykl. Když nemůžete zabrzdit optimálním způsobem, nejedete po optimální stopě. Poté nedokážete dostat vůz do situace, v které vyjedete ze zatáčky co nejlépe. Je to spíš reakce, než akce. Výsledkem je, že na vše reagujete příliš pozdě. Walter Röhrl jednou řekl, že vůz se musí vnímat šestým smyslem. Mně se to už dlouho nepodařilo, i když jsem na tom dlouho pracoval – proto byla doba experimentů tak dlouhá. Vůz se víc hodí pro Danielův styl.“
V jakém smyslu?
SV: „Nedá se mluvit o nějakých velkých rozdílech. Velký rozdíl byl jenom ve Spa. Nemám údaje, které by potvrzovaly, že jsem pomalejší v zatáčkách. Prostě mi chybí vyrovnanost. Kdybych cítil svůj vůz, dokázal bych se pobít o lepší umístění. Když jsem se o to pokoušel letos, nevycházelo to.“
Daniel Ricciardo zvítězil ve třech závodech, Vy jste letos nezvítězil…
SV: „To je shoda okolností. Kdyby v Maďarsku vyjel zpomalovací vůz v jiném okamžiku, možná by se věci vyvíjely jinak. Kdybych v Kanadě zajel do boxů o kolo později, mohl jsem použít DRS za Bottasem a získal bych 0,8 sekundy. Byl bych také před Danielem a mohl jsem útočit na Péreze a poté na Rosberga. Také se v jednom závodě stalo, že jsem měl v určitém úseku ojeté pneumatiky, zatímco tým dal Ricciardovi nové. I proto mohly být výsledky jiné.“
Kdy jste měl z vozu nejlepší pocit?
SV: „Hodně jsme pracovali s brzdami a dosáhli jsme pokroku. Po výměně šasi jsme se mohli soustředit na detaily. Počínaje Monzou to jde už správným směrem.“
Byl jste považován za mistra jízdy s výfukovým difuzorem. Jak jeho zákaz ovlivnil chování vozu na výjezdu ze zatáčky?
SV: „Efekt difuzoru se neomezuje jen na chování vozu na výjezdu ze zatáčky. Pomáhal také hodně při vjezdu do zatáčky. Hodně se v tomto směru udělalo. Jeho zákaz ovlivnil charakteristiku vozu jako celku. Výfukový difuzor dokázal lépe odkrýt možnosti vozu. Já jsem si na zákaz zvykal dost dlouho. Postupně jsme dosáhli pokroku nastavením vozu a změnou mého stylu jízdy. Přizpůsobovat se různým podmínkám je pro jezdce normální záležitostí. Letos byly problémy důsledkem toho, že jsem hodně ztratil. Daniel a ostatní to zvládli lépe.“
Je možné, že Kimi Räikkönen má podobné problémy?
SV: „Určitě lze říct, že u Kimiho se situace nevyvíjí tak, jak by chtěl. Kimi má ohromný talent. Dlouho byl jedním z nejrychlejších jezdců, schopným jezdit na jakémkoliv vozu bez ohledu na nastavení, umí se přizpůsobit. Letos je vidět, že vůz nemá ty vlastnosti, které potřebuje ke své pohodě za volantem. Nová pravidla mnoha jezdcům nabídla nové možnosti, Kimi naopak jejich zavedením ztratil. Současná F1 je dobrá zejména pro inženýry.“
To znamená, že předtím bylo možné přizpůsobovat vozy jezdcům a teď ne?
SV: „Z jistého hlediska ano. V ideálním případě je ale možné najít taková nastavení vozu, která budou jezdci vyhovovat. Je to ale složitější, než předtím. Já bych chtěl, aby to bylo snazší. Neznamená to, že se vozy řídí složitějším způsobem, naopak. Jsou o něco pomalejší. Nedá se snadno předjíždět, protože v rychlých zatáčkách jsou dosahovány nižší rychlosti, to se nedá jen tak změnit. Vyšší přítlak znamená vyšší spotřebu a ta je omezená. Všechno je to složité, fanoušci se také hůř orientují v nové F1.“
Mají na Vás vliv řeči o tom, že Alonso a Hamilton se lépe přizpůsobují?
SV: „Ani ne. Já neřídím Mercedes ani Ferrari, takže to nemůžu popřít. Když máte na svém kontě takové úspěchy jako já, tak to už vzbuzuje jenom sympatie. Já mám své podporovatele i mezi fanoušky Alonsa a Hamiltona, to je normální.“
Letos se dokážete celkem dobře vyrovnávat s horšími výsledky, co se stalo?
SV: „Všechno je relativní. Určitě mě rozčiluje, když nemůžu být mezi nejlepšími. Nejdřív hodnotím, co záleželo na mně. Když jsem měl problémy s vozem, nemohl jsem s tím nic udělat, musím to brát s klidem. Když si tím projdete podesáté, už to berete jinak, než když se to stane poprvé nebo podruhé. Letos jsem si začal zapisovat vše, co se pokazilo. Dělám to i proto, abych mohl lépe přemýšlet o mých výsledcích. Nepanikařím. Vím, jak se s tím musím vyrovnat.“
V sezoně 2011 jste vyhrával závod za závodem a v Abú Zabí jste měl problém s kolem. Bylo vidět, že jste se rozčílil. Teď volíte jiný přístup?
SV: „Ambice jsou stále stejné. Když jste starší, hledíte na některé věci jinak, i když na první pohled je situace zoufalá. Letos jsem hodně času trávil s inženýry. Mluvili jsme spolu celé hodiny. Nedělal bych to, kdyby mě mé výsledky nezajímaly.“
F1 je složitá. Cítil jste, že tým preferuje Daniela, protože má víc bodů?
SV: „Ne. Všechno se může stát. Měl jsem víc smůly, než Daniel. Nemyslím, že by za tím něco bylo. Nikdy jsem neměl ten pocit, proto jsme tam tak dlouho vydržel. Změna týmu nemá nic společného s neúspěšnou sezonou.“
Není tajemstvím, že se Vám nové vozy nelíbí. Má na Vás tento negativní názor nějaký vliv?
SV: “Čím dál míň. Nejdřív jsem to nemohl říct otevřeně. Ale není nad pocit, že naplno využíváte potenciál nejrychlejších vozů. Jsem jeden z těch, kdo si ctí tradice tohoto sportu. Když se výkon motoru snižuje, bolí mě u srdce. A to má nějaký vliv.“
Říkal jste si někdy: všechno jsem vyhrál, končím?
SV: „Každý přemýšlí nad různými variantami. Když se znenadání zakázaly dva válce, když nemůžete vůz jenom spravit, ale musíte ho úplně změnit, tak se ptáte, co to má ještě společného se závoděním. Ale stále je to F1. Jaká je k ní alternativa? I když se rychlost snížila, pořád jsou to nejrychlejší vozy.“