Dvojitý nos Lotusu bude příští rok minulostí, v Belgii tým nasadí novinky

Grosjean, Romain | foto: Lotus F1 Team

Lotus podle všeho příští rok nasadí konvenční způsob předního nosu. Letošní řešení se dvěma "kly" by však do konce sezony vydržet mělo.

Lotus letos všechny ohromil řešením svého nosu se dvěma pilíři. Jako jediný tým má totiž nosy vlastně dva, i když dle pravidel je za nos považována jenom jedna, delší část. Týmu zatím však toto řešení moc nepřineslo. Lotus je největším zklamáním sezony a s pouhými osmi body je až na osmém místě mezi konstruktéry.

Příští rok plánuje nasadit konvenční nos. Ne však proto, že by nebyl přesvědčen o přínosnosti svého řešení, ale kvůli změně pravidel: "Díky způsobu, jakým jsou napsána pravidla o struktuře nosu, by to [setrvání u současného řešení] bylo velmi obtížné. Abychom ho zlegalizovali, zničili bychom jeho funkčnost," prozrazuje Nick Chester, technický ředitel týmu, pro 'formula1.com'.

Protože nos s předním křídlem hrají určující roli v proudění vzduchu kolem vozu, bude muset Lotus do svého konceptu citelně zasáhnout. Přesto to dle Chestera tým nepoškodí: "Vlastně je jednoduší postavit konvenční nízký nos. Také bude jednodušší projít předepsanými nárazovými testy," vysvětluje Chester. Budeme tedy vídat svérázné řešení Lotusu až do konce sezony?


Dvojité řešení nosu zůstane osamělým experimentem Lotusu, i když v Enstone o jeho výhodě nepochybují (foto: Lotus F1 Team)

Dle Nicka by tým mohl nasadit konvenčnější řešení ještě letos, avšak pouze v rámci pátečních tréninků za účelem sbírání dat. Změna i pro závod by však smysl nedávala, protože tým by dle dat z aerodynamického tunelu přišel o přítlak.

Lotus ale pro příští sezonu nebude pracovat jen na novém nose, vůz E22 je jednoznačným zklamáním, a tak je třeba jej přestavět. Na novém stroji se již pracuje, avšak technici se i nadále věnují aktuálnímu monopostu. Už pro Belgii tým chystá spoustu novinek: "Pro Belgii jsme připravili velké množství novinek. Změny budou na kapotáži i přední části šasi. Potřebujeme získat přítlak.

Dále plánujeme nové vývojové stupně předního i zadního křídla pro Spa. Úprava zadního křídla bude tak tak kvůli času, který jsme v rámci letní celozávodní dovolené ztratili. Víme, že na autě je několik oblastí, na kterých musíme pracovat. A na ty se také zaměříme," zakončil nástupce Jamese Allisona v Enstone.


Nick Chester, nástupce Jamese Allisona na pozici technického ředitele, nezažívá zrovna povedenou premiérovou sezonu ve funkci (foto: Lotus F1 Team)

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy