Lotus má dle vlastních slov "super auto", asymetrické je i vzadu

lotus e22 | foto: Lotus F1 Team

Zatím toho Lotus moc neodjel, Romain Grosjean má na svém kontě (14:35) pouze 7 kol. Tým ráno potrápily problémy se softwarem v oblasti turbomotoru Renault, následně zmizel vůz Lotusu v garáží kvůli vadnému konektoru u baterie. Tým bude potřebovat zhruba tři hodiny na opravu problému.

Šéf týmu, Gérard Lopez, je spokojený. Po vynechání úvodního testu v Jerezu musel poslouchat hodně kritiky. Teď má ale úsměv na tváři: "Máme super auto, jen musí jezdit. Už dříve jsem říkal, že se tam [v Jerezu] nemůžeme moc naučit. Když nejezdíme my, odvedou tu práci za nás ostatní. A přesně tak se také stalo. Tím, že jsme zůstali doma v garáži, jsme ušetřili navíc hodně peněz."

S chlazením by u Lotus být problém neměl

Smůlou pro Lotus je, že Renault, jak se zdá, zatím ne ještě zcela vyrešil všechny 'dětské nemoci' auta: "Ráno jsme měli problém se softwarem. Proto jsme odjeli zatím jenom sedm kol. Náše problémy jsou ale jenom marginální s tím, co se děje u Red Bullu nebo Toro Rosso," řekl Lopez odpoledne. To ještě nevěděl, že jeho tým posléze potrápí baterie.

Baterie se u Lotusu buďto kompletně vypla nebo propouštěla až moc nebo málo energie. Renault rozhodl, že musí být vymontována z auta. Celá operace se zpětnou instalací zabere tři hodiny, což tým dost zdrželo. Pozitivní však je, že je Lotus, co se chlazení týče, v zelených číslech, prozradil to dnes Alan Permane, hlavní inženýr týmu.

"Během filmových dni v Jerezu jsme neměli s chlazením jediný problém. Ani zde nečekám problémy." Když se podíváte na E22 zezadu, je jasné proč. Inženýři nechali dostatečně velké otvory pro výstup horkého vzduchu, který je pod kapotou. Lopez doufá, že tým nepotkají stejné problémy jako oba týmy Red Bullu.

"Náš systém chlazení je kompletně jiný. Zde nám pomohly zkušenosti, které jsme získali s KERSem. Základy pro všechny týmy Renaultu pocházejí od nás. Náš inženýr pracuje ve Viry-Chatillon u Renaultu." Software zlobí především u Red Bullu a Toro Rosso, jejichž auta jsou designovana v zadní části velmi agresivně. 

Zástavba řídících jednotek celou situaci ještě zhoršila. Počítače reagují na nadměrné horko. V principu není na V6 motorech Renaultu nic špatného, říká Lopez: "Hodnoty z motorové brzdy vypadají dobře. Motory zde odjely pět závodu bez potíží." Problém je ale s bateriemi, protože konektory propouštějí občas až moc a občas moc málo energie. Podle Lotusu za to možná mohou vibrace.

Senzační data z větrného tunelu

Nové E22 je speciální auto. Nejde jen o nos, který má dva nesouměrné pylony. Také zadní část auta není symetrická. Například výfuk je při pohledu ve směru jízdy více vpravo. Také zadní zavěšení je velmi zajímavé, horní rameno zavěšení je dost vysoko, spodní je zase až neobvykle nízko.

Podle Lopeze je jejich auto zásah do černého: "Máme super auto. Musím jenom doufat, že motor nám neudělá čáru přes rozpočet. Snad nebudou nakonec vlastně tři mistrovství - jedno pro Mercedes, druhé pro Ferrari a třetí Renault."

Navíc podle spekulací chystá Lotus pro začátek evropské části sezony - GP v Barceloně - další vylepšení svého již tak kontroverzního nosu. Část nosu než začnou dva pylíře by měla být ještě kratší a končit krátce před přední nápravou. Díky tomu by mohlo proudit ještě víc vzduchu pod auto k difuzoru. Velkou výzvou však bude projít crash testem.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 4 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy