Ecclestone byl včera v Německu oficiálně obviněn z uplácení. Brit má nyní čas do poloviny srpna, aby rozhodnutí soudu zareagoval. Pokud bude usvědčen, nepůjde ani tak o samotný trest, jako o prokázání viny, což může mít významné následky.
Mnoho mezinárodních firem přijalo závazky, že nebude tolerovat korupci a tudíž že nebude obchodovat s nikým, kdo byl z korupce usvědčený. Soukromí investoři si vybírají, kam vloží své peníze, přičemž berou ohled i na pověst firem - což ohrožuje i samotné týmy. Pokud (zejména Ferrari) vyvinou tlak na CVC, bude muset Ecclestona z vedení odstranit - jinak ohrozí i své vlastní příjmy.
Společnost CVC včera vydala jen následující stručné prohlášení: "Pan Ecclestone, výkonný ředitel Skupiny Formule 1, nyní obdržel v angličtině trestní obžalobu od Mnichovského regionálního soudu. Pan Ecclestone má 6 týdnů na to, aby na trestní obžalobu zareagoval před tím, než soud rozhodne o zahájení jednání. Správní rada bude nadále monitorovat související dění v této situaci."
Další problém pro Ecclestona může představovat FIA, která dohlíží na pověst a integritu sportu a dle svého kódu bojuje proti "nemorálním a neetickým metodám a praktikám," které nehodlá tolerovat v žádné formě. Dokonce má pro to to vlastní Etický výbor (FIA Ethics Committee), který porušení postupuje dále Mezinárodnímu tribunálu FIA či Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA. Mezinárodní automobilová federace by například mohla rozhodnout o zrušení 100leté smlouvy se skupinou Formule 1.
Bernie Ecclestone tvrdí, že byl vydírán, a proto nevinný (foto: Sahara Force India)
Při obvinění z korupce obvykle výkonný ředitel odstupuje ze své pozice, dokud soudní jednání neskončí. Ecclestone však uvedl, že majitelé Formule 1 souhlasily s tím, aby zůstal ve vedení. CVC zřejmě neví, jak klíčovou osobu nahradit.