Proč zůstala většina novinek v garáži
Ferrari sice vyhrálo poslední Velkou cenu Španělska, ale bez většiny nových dílů, které přivezli do Barcelony v rámci vylepšení vozů. V pátek si vyzkoušeli jen některé z nich. Fernando Alonso s Felipem Massou byli totiž s vyvážením velmi spokojeni a nechtěli, aby před samotným závodem bylo narušeno.
Podle La Gazzetta dello Sport problém nespočíval v tom, že by novinky nesplnily očekávání, ale v počasí: ranní déšť totiž omezil možnosti pro jejich řádné testování, proto se Scuderia raději zaměřila na nalezení dobrého vyvážení na choulostivých pneumatikách Pirelli.
Z čeho se balík vylepšení pro Španělsko skládal? Z nových výfuků, difuzoru a brzdových kanálků pro lepší řízení teploty předních pneumatik. Práce na výfucích a difuzory byla zaměřena na zlepšení přítlaku při průjezdu pomalými zatáčkami - od jejich vrcholu po výjezd, což tvoří 25 % času na kolo. Momentálně jde o důležitou oblast pro všechny týmy, stejně jako zvládání teploty pneumatik.
Nový kryt motoru se na voze dokonce vůbec neobjevil, v garáži zůstal i během pátečních tréninků, zatímco další části budou testovány v příštích závodech, nejspíše v Kanadě. Na řadu přichází Monako, kde je velmi důležitá kvalifikace, v nichž je Ferrari letos slabé.
Ferrari si ve Španělsku s Mercedesy startujícími z první řady brzy poradilo, v Monaku to však bude mnohem těžší (foto: Scuderia Ferrari)
Priorita: zrychlit v kvalifikaci, aniž by to ovlivnilo závodní rychlost
Proto před dalším závodem nutně potřebuje zapracovat na rychlosti na jedno kolo, což je pro změnu doménou Mercedesu či Red Bullu. V Barceloně se v kvalifikaci před Alonsa letos již podruhé dostal i Kimi Räikkönen s Lotusem. Pátá příčka na roštu se stává opět standardem jako loni a v Maranellu zvoní alarm.
Jak ale zvýšit kvalifikační rychlost, aniž by se to dotklo té závodní, v níž Ferrari exceluje? "Situace je docela jasná. Momentálně nemusíme narušovat vyvážení našeho auta, potřebuje však něco udělat s kvalifikacemi. Přijdou závody, kde se bude mnohem obtížněji předjíždět. Bez ohledu na naši slušnou výkonnost v závodech musíme zlepšit kvalifikace, abychom před sebou měli čistější vzduch," vysvětluje šéf týmu Stefano Domenicali.
"Pro mě byl víkend důležitý v pochopení toho, jaký skok můžete čekat od ostatních týmů, protože od nynějška do konce července se dočkáte jednoho či dvou velkých pokroků ve vývoji, ne více. A pak bych řekl, že některé týmy budou nuceny začít pracovat na novém autě, protože to představuje velkou výzvu," pokračuje Domenicali, které už velké změny v rozložení sil nečeká.
Fernando Alonso si před nadšenými domácími fanoušky dojel pro letošní druhé vítězství
(foto: Scuderia Ferrari)
Otázkou však je, jak si Ferrari a ostatní povedou na upravených pneumatikách Pirelli od Kanady dále. Podle bývalého hlavního inženýra Williamsu Marka Gillana není důvod se domnívat, že by italský tým přišel o svou výhodu v podobě dobrého teplotního managementu.
To je dáno i širokým rozpětím mechanického nastavení, zatímco vozy soupeřů fungují jen v úzkém rámci. Pneumatiky s loňskými konstrukcemi budou pracovat v širším teplotním rozmezí a budou mít zvýšenou životnost.