Ferrari o svém simulátoru v Maranellu a jeho využívání (+ foto)

Ferrari | foto: Scuderia Ferrari

Simulátorům věnují týmy kvůli zákazu testování v průběhu sezóny hodně pozornosti a zdrojů. S tím, který používá Scuderia Ferrari v Maranellu, nás seznamuje inženýr Gabriele Delli Colli.

"S omezením testů se v roce 2006 stalo využívání simulátorů pro týmy Formule 1 atraktivnější než v minulosti. V roce 2006 jsme začali pracovat se simulátorem externí společnosti. Navrhli jsme pak vlastní simulátor, který byl dokončen a nainstalován zde v Maranellu na konci roku 2008," popisuje Delli Celli náročné období Scuderie, která se musela vzdát intenzivního testování na dráze ve Fioranu za branami své továrny.


Projektor v pohyblivé kleci simulátoru Ferrari promítá obraz na velkoplošné plátno

Jak je využíván simulátor Ferrari? "Obvykle sem v rámci přípravy na závod přicházejí naši oficiální piloti - Fernando a Felipe - pro ověření modelu vozu a pomáhají nám simulátor učinit realističtějším. Jezdí zde zejména před závodem, kdy testují nějaké možnosti pro nastavení, pak přicházejí v pondělí či v úterý po závodě, aby zhodnotili věrnost simulátorů a ukázali, co je třeba vylepšit."


Tajné prostory Ferrari: simulátor

"Jednou z činností, které zde provádíme s oficiálním testovacím pilotem, je učení se nových tratí, jelikož nedávno v šampionátu přibylo hodně nových okruhů. Proto potřebujeme, aby si jezdec zvykl na novou trať a my poznali závodní stopu, nasbírali data pro off-line simulace, které jsou klíčové pro obvyklé předzávodní simulace," pokračuje inženýr.


Leze se po něj zespodu po žebříku

"Dalším využitím je školení mladých pilotů, kteří si obvykle jedou s vozem Formule 1 poprvé a my jim pomáháme před naplánovaným dnem testů si zvyknout na auto, na práci, kterou dělat v autě, když řídíte. Je to pak pro ně jednodušší s autem jezdit a je to také efektivnější, protože už trochu zvyklí na práci ve skutečném voze a mohou lépe využít testovací den," dodává Delli Colli.


Rozbor telemetrie ze simulátoru

Jaký je rozdíl mezi simulátorem a skutečným Ferrari na trati? "Rozdíl je trochu v silách při akceleraci a ve vnímání bočního přetížení. Simulátor je dnes velmi podobný jako skutečnému autu: můžete jezdit stejnou trajektorii a také na to stejně tlačit. Myslím, že trénování na simulátoru je pro pilota velmi dobrou možností," hodnotí Davide Rigon, jeden z mladých talentů Ferrari.


Grafika simulátoru: virtuální testovací okruh ve Fioranu

Grafika simulátoru: probrzdění pneumatiky v nájezdu do zatáčky

© Foto: Scuderia Ferrari, 2012

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 1 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy