Uzavřené kokpity se zdají být nevyhnutelnou budoucností F1

Ferrari | foto: Scuderia Ferrari

Vozy Formule 1 mají otevřený kokpit a nechráněné pneumatiky již po celá desetiletí. Je to něco, co tyto vozy tak odlišuje. Snahy o zvýšení bezpečnosti jsou však velké a F1 by tak o tuto svou jedinečnost mohla brzy přijít.

Při pohledu na vůz Romaina Grosjeana letícího těsně kolem hlavy Fernanda Alonsa přecházel mráz po zádech. Naštěstí nedošlo k žádnému zranění. Ale bylo zřejmé, že se diskuse o bezpečnosti a uzavřených kokpitech opět rozjede. 

FIA a designéři budou i nadále pracovat na konceptech uzavřených kokpitů vozů F1. Technický ředitel McLarenu Paddy Lowe se domnívá, že nehoda v první zatáčce na okruhu ve Spa nám opět ukázala, jak důležitá je snaha o změnu designu kokpitu a to nejlépe již pro rok 2014.

"Myslím, že zamýšlený je rok 2014, protože jsme ten projekt odstartovali už loni. Osobně si myslím, že je to nevyhnutelné, protože je to jedna naše odhalená bezpečnostní slabina," uvedl pro Autosport Lowe, který na tomto projektu pracuje

"Vidíte to znovu a znovu a říkáte si - to bylo štěstí. A jednou to štěstí nebude. Zároveň jsou kokpity formule otevřené, takže to musíme chránit, ale ať tak nebo tak, technicky by to mělo být možné," nechal se slyšet. 


Jeden z dřívějších návrhů designéra Jacka Kolodziejczyka - monopost s uzavřeným kokpitem

Práce na uzavřených kokpitech začaly po nehodě Felipeho Massy v roce 2009 na Hungaroringu a jen pár týdnů poté, co při závodě Formule 2 na okruhu Brands Hatch zahynul Henry Surtees, když ho do hlavy trefilo kolo havarovaného vozu. 

Lowe uvedl, že opustili snahu vytvořit ochrannou klenbu, protože testování prokázala, že klecový druh designu je mnohem lepší. Práce prý pokračují, stejně jako testování na simulátorech.

"Pilot nechce mít nic v cestě, ale zároveň když řídíte běžné auto, zvyknete si. Zjistili jsme, že když opory nebudou příliš velké, dá se na to zvyknout. Máme tedy parametry ohledně velikosti těch opor a nyní se zaměřujeme na velikost a ostatní správně silné náležitosti," popisuje Lowe. 

Nehoda, která rozpoutala debatu o bezpečnosti (foto: Scuderia Ferrari)

Šéf týmu Ferrari Stefano Domenicali však uvedl, že práce na uzavřených kokpitech by neměla být uspěchána, protože je stále potřeba vzít v úvahu několik bezpečnostních kritérií.

"Měli jsme štěstí, protože se Fernandovi nic nestalo. Pracujeme s federací na správném systému ochrany, protože jsou s tím spojeny mnohé problémy - jako například odstranění té ochrany v případě požáru nebo něčeho horšího. Musíme být s těmi zařízeními opatrní," okomentoval situaci.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 34 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy