McLaren vytvořil aerodynamicky nejefektivnější cyklistickou přilbu (+ video)

McLaren | foto: McLaren

McLaren ve spolupráci se společností Specialized Bicycle Components vytvořil v aerodynamickém tunelu sofistikovanou cyklistickou přilbu, díky níž mohou závodníci zajíždět na kilometru o 0,5 sekundy rychlejší časy.

Britský tým hledá uplatnění závodních technologií i mimo svět Formule 1. Po výrobě silničních vozů se nedávno vrhl i na cyklistiku, když aplikoval své poznatky při produkci úspěšného jízdního kola Venge. Posledním počinem, na který se dnes podíváme, je aerodynamicky nejefektivnější přilba "S-Works + McLaren TT."

"V F1 jsme vidět každé dva týdny, není se kde skrýt a opravdu těžce spoléháme na data," vysvětluje ředitel designu společnosti McLaren Applied Technologies - Duncan Bradley. "Něco z těch technologií aplikujeme do našich dalších projektů se Specialized."


Video: Vývoj nové přilby (zdroj: Specialized Bicycle Components)

Při vývoji nové přilby se inženýři soustředili na výkyvy, jimž závodní přilba čelí - jako například pozice jezdce, směr větru a rychlost, kterou cyklista uhání. Cílem profesionálních přileb je snížit odbor, problémem však je, že zatím žádná z nich nefungovala dobře, dostal-li se jezdec hlavou mimo ideální polohu. V tomto má být nová S-Works + McLaren TT jedinečnou.

Původní návrhy byly vytvořeny s využitím odborných znalostí CFD centra McLarenu a jeho schopnosti interpretovat data z tunelu. Poté byly prototypy přileb podrobeny pečlivému zkoumání v aerodynamickém tunelu ve Wokingu.

Stejně jako při vývoji monopostu F1 šlo tvůrcům zejména o snížení odporu. Přilba proto obsahuje otvory na bocích za ušima a v zadní části "výfuky" - žebrování (Gill Vents), kterým vzduch proudí ven a odděluje tok linoucí se přes ramena.


Graf - Srovnání nové přilby s konkurencí

Odborníci ze Specialized tvrdí, že se nejedná o pouhou iteraci některé ze současných přileb, ale o průlom v budoucím přístupu k aerodynamice. Podle nich je možné s novou přilbou urazit díky sofistikovanému aerodynamickému návrhu za jinak stejných podmínek dosahovat na kilometrové vzdálenosti o 0,5 s rychlejších časů. Co by za tento rozdíl dali piloti v F1!

Přilba byla použita několika profesionálními cyklisty již při letošním prologu Tour de France - například Levim Leipheimerem či Tonym Martinem. Limitované množství bude dle aerodynamika Marka Cota k dispozici veřejnosti příští rok. Debut přilby však nepředstavuje konec projektu, nýbrž jeho začátek.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 12 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy