Analýza sektorů: Divoké výsledky za deště, Räikkönen nejrychlejší na rovince

Lotus | foto: Lotus F1 Team

SILVERSTONE - ČASY A RYCHLOSTI V SEKTORECH; Kdo byl nejrychlejší v jednotlivých sektorech silverstoneského okruhu a jaké rychlosti monoposty dosahovaly v dnešní kvalifikaci, která byla kvůli silnému dešti na hodinu a půl přerušena?

V úvodu si připomeňme rozvržení okruhu: první sektor obsahuje dvě velmi rychlé zatáčky, po nichž hned následuje nejpomalejší technická část se čtvrtou zákrutou. Za tou bude zítra začínat DRS zóna, která bude končit na pomezí prvního a druhého sektoru při brzdění do šesté zatáčky.

Druhý sektor je velmi rychlý - podél bývalé startovní rovinky přes Copse do plynulé sekce se sérií pěti velmi rychlých zatáček (Becketts), které prověřují aerodynamiku vozu.

Za zatáčkou č. 14 začíná třetí sektor s velmi rychlou 15. zatáčkou, před níž se nachází čidlo pro měření maximálních rychlostí (speed trap), pomalejší šikanou 16/17 a rychlejším výjezdem na cílovou rovinku.

Podrobněji jsme se technickým parametrům okruhu v Silverstone věnovali zde.

Divoká kvalifikaci dnes dominovalo proměnlivé počasí se silnými přeháňkami, proto nejsou výsledky reprezentativní a těžko se z nich dá vyvozovat objektivnější závěry. Nejrychlejší časy padaly v úvodu kvalifikace, kdy panovalo nejpříznivější počasí. V Q2 se jezdilo průměrně o 7,8 % pomaleji, v Q3 se situace o 3,27 % zlepšila - stav dráhy však stále nebyl takový, jako na počátku.

Nejrychlejší sektory sice zvládly vozy Toro Rosso, to však neznamená, že by dnes byly nejrychlejšími. Možná však mohly postoupit do Q3, jak tvrdí tým ve svém prohlášení, těžily však zejména z brzkého výjezdu v Q1, kdy bylo nejméně vody.

Oprávněně nepostoupily týmy HRT, Marussie ani Caterhamu, kterému Glock s vylepšeným vozem MR-01 trochu pohrozil.

Naopak jde vidět, jak snadno mohl z Q1 postoupit Jenson Button, který nedokázal ve správný moment "zapnout" pneumatiky a z nejrůznějších důvodů (provoz, žluté vlajky) neposkládal jediné dobré kolo - ve svém měřeném pokusu zaostal o 3,155 sec za tím, na které dle časů ze svých nejlepších sektorů teoreticky měl.

Na rovinkách potvrdil vysokou aerodynamickou efektivitu svého Lotusu Kimi Räikkönen, kterému bylo naměřeno přes 301,9 km/hod.

Velmi dobře si vedlo také Ferrari - Alonso si to nejrychleji šinul rovinkou před zatáčkou č. 6, kde bude zítra končit DRS zóna - 298 km/hod. Na výjezdu z Chapel byl nejrychlejší Di Resta (244,4 km/hod), na startovní/cílové rovince potom Pérez (241 km/hod).

Mezi nejpomalejší na rovinkách patřily oba Red Bully - o více než 4 km/hod pomalejší než vozy HRT. Z časů i rychlostí dosahovaných na pomezí sektorů však je patrný obrovský deficit v přítlaku - monoposty rakouského týmu jsou jako obvykle nastaveny na rychlý průjezd zatáčkami na úkor maximálních rychlostí. Dnes rozhodně nebyly tak rychlé, jako ve Valencii, kde dominoval Vettel - což i ho samotného trochu překvapilo.

Podle meteorologů i zítra můžeme čekat deštivé počasí, startovní pozice proto nejsou až tak důležité, jako obvykle. Můžeme se tak těšit na napínavý závod a vzrušující podívanou.

Potvrdí Ferrari svůj vzestup a porazí své největší soupeře? Nebo v dešti své kvality prokáže zkušený veterán Michael Schumacher? Bez šance nejsou ani soupeři startující ze zadních pozic včetně Buttona, kteří díky dřívějšímu vypadnutí ušetřily sady přechodných a mokrých pneumatik.

Každý pilot má pro celý víkend k dispozici pouze 4 sady přechodných a 3 sady mokrých. Zejména čerstvé intermediálky mohou být zítra velmi cenným zbožím vzhledem k tomu, že se na nich odjely i oba páteční tréninky.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 1 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy