Závodní inženýr Slade o výjimečný schopnostech a stylu řízení Räikkönena

Lotus | foto: Lotus F1 Team

Závodní inženýr Kimiho Räikkönena - Mark Slade - popisuje schopnosti finského pilota, nároky na řízení a povahu. Krušné okamžiky s ním zažil například před sedmi lety při nechvalně známém závodu v Indianapolis.

Nesmysly o Kimim a jeho zpětná vazba
"Většina toho, co se o Kimim napíše, jsou nesmysly. Většinou s tím přicházejí lidé, kteří ho neznají. Nesnaží se aktivně sám sebe propagovat a není moc upovídaný, ale když dojde na zpětnou vazbu, je excelentní," chválí pilota Lotusu jeho závodní inženýr.

"Jeho zpětná vazba je velmi přesná a věnuje se pouze věcem v autě, které stojí za zmínku... Pracoval jsem s mnoha piloty a Kimi je jedním z nejlepších a jedním z těch, s nimiž se pracuje nejsnadněji.

Ti nejlepší dokážou práci zúročit, protože dosahují výsledky," pokračuje Slade, který pracoval s takovými esy, jako například Mika Häkkinen, Fernando Alonso či Michael Schumacher. Proto může poskytnout jedinečný a kvalifikovaný pohled na Kimiho schopnosti a rychlost.


Během uplynulého víkendu v Monaku (foto: Lotus F1 Team)

Styl řízení
"Někteří piloti nemají rádi ostrý předek, což znamená, že mohou být agresivnější s volantem. Kimi je však opak protože on auto při nájezdu do zatáček jemně pobízí. Pokud se podíváte na jeho telemetrii, zdá se, že volantem hýbe celkem dost, ale to je to, čím po celou dobu vnímá přilnavost.

Myslím, že proto jeho řízení v předchozích závodech stále nebylo perfektní. Potřebuje velmi citlivou zpětnou vazbu, zatímco jiní piloti mají tendenci určit zámek řízení pro danou zatáčku a pak volí takovou pozici. Když to nefunguje, sami to korigují," vysvětluje inženýr Lotusu.

"Vozy Formule 1 jsou extrémně náročné na řízení a nemyslím si, že lidé oceňují extrémní preciznost a péči, kterou jim špičkoví piloti musí věnovat, protože pneumatiky a aerodynamická výkonnost jsou na hraně," říká Slade.

"Musíte být velmi pečliví jako při navékání nitě po celých 50 - 60 kol závodu. Kimi tohle dokáže. Je výjimečně jemný a dokáže vyjet přesně to tam sázet po celý závod v rozmezí 0,1 sec v každém kole."


Kimi v Monaku s přilbou vzdávající holt Jamesovi Huntovi (foto: Lotus F1 Team)

V Indianapolis 2005 mu bylo jedno, že je na Michelinech
Na závěr závodní inženýr připojuje perličku z Velké ceny USA v Indianapolis v roce 2005, ze které po prvním kole odstoupily všechny vozy na pneumatikách Michelin v obavě o bezpečnost pilotů při průjezdu velmi rychlou táhlou zatáčkou před cílovou rovinkou. Hezky ilustruje soutěživého ducha finského závodníka.

"Do poslední chvíle jsem si nebyl jistý tím, že do boxů zajede s ostatními. Na startovním roštu byl přesvědčený, že zkrátka chce vyrazit a závodit a museli jsme mu dát velmi jasně najevo, že to není otázkou, jestli ty pneumatiky selžou, ale ve skutečnosti kolik kol vydrží, než k tomu dojde.

Zdálo se však, že ho to vůbec nezajímá, chtěl závodit. Chtěl do toho i tak jít a já jsem měl opravdu starosti o to, jestli by měl vůbec startovat," vzpomíná Slade při rozhovoru s Jamesem Robertsem.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 4 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy