Před Británií se všechny týmy vyjádřily ve smyslu, že se musí pokusit zredukovat ztráty, které jim vzninkly z pozměněného mapování motorů. Tato pravidla omezila foukání horkých plynů na difuzory v případě, že jezdec nestojí nohou na plynu jen na 10 % (při 18 000 otáčkách za min).
Toto bylo později zvýšeno na 20 % s tím, že Renaultu - dodavateli motorů týmy Red Bull Racing, Lotus Renault GP a Team Lotus - bylo v pátek dodatečně povoleno zvýšit foukání horkých plynů až na 50 %, protože se ukázalo, že by menší hodnota měla vliv na spolehlivost motorů (viz včerejší článek FIA náhle mění pravidla týkající se výfuků ve prospěch Renaultu).
V sototu ráno však delegát FIA Charlie Whiting změnil své rozhodnutí, které učinil o 24 hodin dříve s tím, že Renault musí omezit foukání horkých plynů na 10%. Jeho rival Mercedes, který je dodavatelem motorů pro týmy Mercedes GP, McLaren a Force India, má povoleno využívat horké foukání (zapalování směsi, ale pouze ve 4 válcích), což jeho motory potřebují kvůli uvolňování tlaku v klikové skříni, tedy rovněž z důvodu spolehlivosti.
Proč je povoleno horké foukání Mercedesu a otevírání škrticí na 50 % v případě Renaultu nikoliv? Důvodem je to, že Renault na rozdíl od německého výrobce motorů podal doklady pro požadovanou výjimku pozdě. Charlie Whiting uvedl, že v potaz budou brány připomínky zaslané do 10 hod čtvrtečního dopoledne.
Během dnešního třetího tréninku k jednacímu stolu opět zasedli Christian Horner (šéf týmu Red Bull), Martin Whitmarsh (šéf týmu McLaren), Stefano Domenicali (šéf týmu Ferrari) a Charlie Whiting.
Na 11.30 hod FIA narychlo svolala další schůzku s technickými zástupci týmů. Po ní se nic nemění. Whitmarsh uvedl, že se dohodli na kompromisu, jeho protějšek Horner ale spokojený nebyl: "Jsme přesvědčeni o tom, že proti ostatním jsme v nevýhodě."