Návrat přísavného efektu bude nejspíš zrušen

FOTA | foto: FOTA

V roce 2013 vstoupí v platnost nová pravidla. Mezi nimi se měl původně objevit i přísavný efekt, jak se však zdá, týmy se tohoto kroku bojí a tak se návrat tohoto prvku nejspíše zruší.

V rámci zavedení nových pravidel v roce 2013 se měl do Formule 1 znovu vrátit přísavný efekt, který by teoreticky mohl umožnit těsnější souboje na trati. Nicméně podle různých analýz týmy přišly na to, že takový krok by mohl být příliš radikální a tak na zasedání Technical Regulations Working Group spadající pod FOTA nejspíše dojde k odvolání návratu tohoto prvku. 

Co že to vlastně ten přísavný efekt je? Ve Formuli 1 už se vyskytl, a to koncem 70. let minulého století, kdy s tímto konceptem přišel zakladatel týmu Lotus a geniální konstruktér, Colin Chapman. První vůz, na kterém byl nasazen přísavný efekt, byl Lotus 78 v roce 1977. Do dokonalé podoby ho však přivedl až jeho nástupce, Lotus 79, který jezdil v letech 1978-1979.

Tomuto konceptu se také říkalo wing car, právě kvůli principu fungování přísavného efektu. Proudění vzduchu pod vozidlem bylo usměrňováno protáhlými proudnicovými nádržemi po stranách, které měly tvar obráceného křídla, čímž pod vozem vznikal podtlak, který ho přitahoval k zemi. Wing car proto, že jde o opačný princip křídla leteckého, pod kterým vzniká přítlak.


Slavný Lotus 79, první vůz s do detailu vyřešeným přísavným efektem. Dvojice Andretti - Peterson s ním ovládla ročník 1978 a vůz jezdil ještě v sezoně 1979, i když již byl tou dobou překonán.

U Lotusu 79 bránily unikání vzduchu po stranách kartáčové lemy. S tímto vozem dominovala jezdecká dvojice Lotusu, Mario Andretti a tragicky zesnulý Ronnie Peterson, ročníku 1978, není tedy divu, že wing car se stal prvkem nutným k úspěchu, podobně jako nedávno dvojité difuzory. Pro přílišnou nebezbečnost byl po sezoně 1982 zakázán, docházelo totiž k častým nehodám a vozy byly příliš rychlé.

O návratu přísavného efektu se začalo mluvit během loňského roku, krátce poté, co byla nastíněna pravidla pro rok 2013, která počítají s úpravami v oblasti podvozku.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 14 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy