Přehled časů a rychlostí v jednotlivých sektorech: Hamilton měl na druhé místo

Red Bull RB7 | foto: Red Bull Racing

Jak si během kvalifikace vedli piloti v jednotlivých sektorech? Ukážeme si v přehledu času i maximálních rychlostí, které dosahovali na jednotlivých místech okruhu v Istanbul Parku.

Nejprve si připomeňme konfiguraci okruhu a jeho rozdělení na tři sektory. První začíná na startovní rovince a končí 108 metrů před zatáčkou číslo 7. Druhý sektor obsahuje známou zatáčku č. 8 a končí 82 metrů před zatáčkou číslo 11, kde zítra budou moci piloti aktivovat svá zadní křídla (DRS) na následující rovince. Od tohoto místa po cílovou rovinku se rozprostírá třetí sektor.

Na jejich pomezí se nachází také čidla pro měření rychlosti. Krom nich se měří i maximální rychlost (speed trap) na zadní dlouhé rovince, 111 metrů před pomalou 12. zatáčkou. Více technických informací o tomto zajímavém okruhu najdete v tomto článku.

Když se podíváme na přehled časů v jednotlivých sektorech, zjistíme, že nejvíce času Vettelovi nejbližší pronásledovatelé ztráceli ve druhém sektoru, zejména v zatáčce č. 8, kde bylo také vidět, že zadní křídlo aktivuje dříve. Red Bully si mohly dovolit aktivovat DRS i v dalších místech, kde ostatní nemohli - tuto výhodu ale v zítřejším závodě mít nebudou. Krom toho budou mít společně s Rosbergem také další plus - pro zítřejší závod ušetřili jednu sadu měkkých pneumatik.

Sebastianovi Vettelovi se podařilo během letmého kola v Q3 poskládat dohromady také všechny sektory. Kdyby se totéž podařilo Lewisovi Hamitonovi, mohl společně s ním startovat z první řady. Na kdyby se však nehraje, Hamilton bude navíc kvůli využití všech měkkých směsí v menší strategické nevýhodě - pokud nezaprší.

Michael Schumacher dnes na svého kolegu ztrácel 3 desetiny sekundy v prvních dvou techničtějších sektorech, v tom posledním s 1,2 km dlouhou rovinkou byl o 8 setin rychlejší (v tomto sektoru byl po Buttonovi druhým nejrychlejším).

Jasně lepší byl z jezdecké dvojice Ferrari Fernando Alonso - Felipe Massa již v Q1 nasadil měkčí sadu, na níž byl rychlejší o pouhé 3 desetiny, ačkoliv Španěl své měřené kolo odjel na tvrdší sadě, která je v Istanbulu o vteřinu pomalejší. V Q3 své letmé kolo zajel tak špatně, že jej tým raději před nájezdem na cílovou rovinku povolal do boxů a obětoval čas ve prospěch ušetření čerstvé měkké sady pneumatik pro zítřejší závod.

Nejvyšší rychlost na konci dlouhé rovinky dnes v samotném závěru Q2 dosáhl Sergio Pérez - 322,6 km/hod. Red Bully v tomto ohledu tradičně zaostávají - bohatě si to ale nahrazují vyšší rychlostí v zatáčkách díky vyšší úrovni přítlaku, což se jim v čase na kolo vyplácí. Pokud jejich soupeři s nimi dokážou držet v závodě tempo, mohli by piloti rakouské stáje být na konci rovinky snadno zranitelní.

Lotusu dnes příjemně překvapoval rychlostí a na postup do Q2 mu scházelo jen půl sekundy. Z dosahovaných rychlostí je ale vidět, jak moc doplácel Jarno Trulli na problémy s hydraulikou a nefunkční DRS. Ital si od počátku sezóny stěžuje na problémy s posilovačem řízení. Lotus letos udělal již několik úprav, které věci ale zhoršovaly. V úpravách museli postupovat po vždy po jednom kroku, aby si byli jisti, že změna, kterou učinili, byla pozitivní.

Včera mi inženýři Lotusu prozradili, že až tento víkend se Lotusu podařilo udělat velký pokrok v omezení tření, a jak se ukázalo, na vině byla chyba v šasi - proto tým na testovací stolici nemohl stále záhadě přijít na kloub. Chyba byla odstraněna a tým věří, že Jarno bude brzy spokojený, i když si po kvalifikaci stěžoval na přeposilované řízení, což se už ale dá napravit jednodušeji.

Dalším velkým problémem v Turecku jsou velké nároky, které okruh klade na řízení (zejména zatáčka č. 8). Lotus se proto snaží volit kompromisní nastavení tak, aby byl schopen ujet celou vzdálenost závodu. Jejich zavěšení je z pohledu aerodynamiky dobré, tým zde ale potrápí velká zátěž řízení.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 6 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy