Jak safety car ovlivňuje průběh závodu?

Mercedes | foto: Daimler AG

Safety car se ve Formuli 1 trvale usadil v roce 1993 a od té doby mnohokrát hrál důležitou roli v průběhu závodů. Během loňské sezony byl zaznamenán vůbec nejvyšší počet vyjetí safety caru během závodu. Celkově bylo za zpomalovacím vozem ujeto 8% všech kol. Na co všechno má tedy safety car vliv a jak se podle něj určuje strategie?

Jaké změny ohledně safety caru přináší letošní sezona?
Pravidla doznala několika změn. Rychlostní limit v době výjezdu safety caru, který je přibližně 20%, od letoška platí dvě kola místo jednoho. Je stanoven určitý čas, pod který se piloti nesmí dostat. Všechna auta proto - pokud si to budou přát - mohou zajet do boxů před seřazením se za safety carem. Během těchto dvou kol mohou piloti zajet do boxů, ale pouze za účelem výměny pneumatik.

Může být výjezd safety caru stále využit k získání výhody?
Může, pokud to tým správně načasuje. Výhoda může spočívat v čerstvějších pneumatikách než má soupeř nebo také v odstranění nutnosti pozdější zastávky v boxech.

Jak je safety car integrován do plánování strategie?
Strategie ohledně safety caru je plánována na základě procentuální pravděpodobnosti jeho vyjetí na trať. To obsahuje několik faktorů, například jak rychle dokáží traťoví maršálové uklidit místo incidentu, jak je okruh postaven, jak rychle se na něm jezdí, jak moc se tam dá předjíždět a také záleží na počasí. Každý tým má také velice přesnou statistiku o výjezdech safety caru na daném okruhu za posledních deset let. Ty se ještě dělí na náhodné a specifické pro danou trať či její konkrétní úsek. Podle nich pak tým určuje pravděpodobnost výjezdu safety caru a určuje strategii.

Jaká je tedy pravděpodobnost vyjetí safety caru v Malajsii?
Přesné výpočty žádný tým neuveřejňuje. Nicméně, během posledních deseti let zde safety car vyjel pouze dvakrát. To znamená pravděpodobnost okolo 20%, což je jedna z nejnižších v kalendáři. 

Jak tuto pravděpodobnost ovlivňuje fakt, že se v Malajsii startuje později?
V pozdních odpoledních hodinách se startuje od roku 2009 a pouze tehdy vyjel safety car, během loňské sezony ne. V roce 2009 šlo o silný déšť, který znemožnil pilotům pokračovat a byl přerušen, bylo za něj uděleno jen poloviční množství bodů. Nicméně, pozdní start zvyšuje riziko deště. V Malajsii většinou jde o prudký a nečekaný déšť.

Kde je tedy pravděpodobnost nejvyšší?
V Brazílii, Melbourne, Monaku, Spa a Singapuru. V Singapuru bylo během tří dosavadních závodů zaznamenáno pět výjezů safety caru, pravděpodobnost je tedy s ohledem na statistiky 100%.

V současnosti plní roli safety caru vůz Mercedes-Benz SLS AMG. Řídí ho Bernd Mayländer, bývalý pilot sérií DTM a FIA GT

Kde se tedy nasazení safety caru skoro vylučuje?
Kromě Malajsie ještě v Bahrajnu a Maďarsku. V obou zemích je malá pravděpodobnost deště a moc nehod zde nebývá. 

Jak to bylo s nasazováním safety caru v roce 2010?
Celkově tu bylo 21 výjezdů. V sezoně 2009 jich bylo jen 10. Během sezony 2010 bylo za safety carem ujeto 92 kol, což je asi 8% všech kol. 

Kdy byl safety car na trati vůbec nejdéle?
Ve Velké ceně Japonska 2007, kde se za ním ujelo 26 kol. Podobné to bylo loni ve VC Koreje, kde se za ním jelo 24 kol. Během VC Kanady 2007 byl v jednom závodě nasazen hned pětkrát. V loňské sezoně byl během již zmiňované VC Koreje a VC Monaka nasazen čtyřikrát během jednoho závodu.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 1 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy