Jak mohou dle McLarenu nová pravidla ovlivnit závodění v roce 2011?

GP Abú Zabí | foto: McLaren

Pravidla platná od sezóny 2011 by papírově měla usnadnit předjíždění a zvýšit atraktivitu závodění. K jakým situacím díky technickým novinkám může dle některých inženýrů McLarenu dojít?

Zákaz dvojitých difuzorů vede všechny týmy k tomu, aby důmyslným přepracováním zadních částí monopostů co nejvíce dohnali ztrátu v přítlaku, o který díky této novince v pravidlech přijdou. Navíc návrat KERSu a zavedení nastavitelného zadního křídla zvýší rozdíly v maximálních rychlostech na konci rovinek mezi auty a snad i těsné závodění a předjížděcí manévry.

Nastavitelné zadní křídlo bude samozřejmě novinkou v roce 2011 - a jak už to se všemi inovacemi v F1 bývá, jeho nasazení krom vzrušující podívané může přinést i nečekané situace, než se jeho používání zaběhne a týmy si na něj během závodních víkendů zvyknou.

Inženýři v McLarenu jsou jím nadšeni. Jeho použití bude mít určitá omezení - pilot jej nebude moci aktivovat, když bude v závodě ztrácet na auto před sebou více než vteřinu (což bude zajištěno řídící jednotkou, která bude přijímat specifické časové informace). Nebude jej moci využít v úvodních dvou kolech, stejně jako během 2 kol po restartu závodu či v sektorech, v nichž bude máváno žlutými vlajkami.

Piloti jej nebudou moci využívat ani na libovolných rovinkách - pouze v v jednom místě na okruhu, které určí ředitel závodu FIA Charlie Whiting. A tím místem nebude jedná celá rovinka, pouze její část začínající několik set metrů před brzdnou zónou. Přesto můžeme očekávat, že bojovnější jezdci brzy najdou optimální způsob pro jeho využití.

K čemu může během závodu dojít?
Scénář č. 1: Jste ve vedení závodu a usilovně vás stíhá pilot na druhé pozici, který už je na hranici jedné vteřiny a chystá se aktivovat snížení úhlu klapky zadního křídla. Vy doháníte dva vozy o kolo zpět, které spolu bojují. Stahujete je o dvě vteřiny na kolo, takže jím je máváno modrými vlajkami. Horší z nich se dostává na dostřel jedné vteřiny za svého kolegu, rovněž o kolo zpět jedoucího, aktivuje zadní křídlo, zrychluje a předjíždí. Výsledek? Ztrácíte možnost využít aerodynamického stínu vozu o kolo zpět, a vůz na druhém místě za vámi vás v pohodě předjíždí.

Tato technologie bude nabízet dobré příležitosti k předjíždění, ale rovněž může vést k tomu, že pravidla budou muset být během několika úvodních závodů upravována - obzvlášť kvůli předjíždění vozů o kolo zpět.

A to jsme ještě nehovořili o KERSu. Ten byl v roce 2009 "tajnou zbraní" McLarenu; technologií, která mu umožňovala stahovat náskok ostatních aut na špici i přes nedostatek celkového přítlaku, takže byl tým z Wokingu schopen s nimi soupeřit. Umožnilo jim to získat několik desetin a otevřel příležitosti k zajímavému závodění - obzvláště na startu, kdy vozy s KERSem válcovaly ty, které ho neměly.

Scénář č. 2: Jste ve vedení závodu a děláte všechno možné, aby se nejbližší soupeř za vás nedostal pod jednu vteřinu, zejména v místech, kde bude docházet k využití KERSu. Pokud ho nepoužijete, jak říká poeticky jeden z inženýrů McLarenu - "budete vyčouzeni."

Co může být ještě horš? Když vedete a před vámi jsou tři auta těsně za sebou, v rozmezích jedné vteřiny. Budou se navzájem předjíždět a vytvoří vláček. Pro lídra pak může být těžké je v rámci nových pravidel předjet. Výhoda startu z první pozice proto příští rok nemusí být moc velká, na cílovou rovinku se ani nebude muset vyplácet najíždět jako první před soupeřem.

Tipnete si, kdo je ve Wokingu z nových pravidel nejvíce nadšený? Samozřejmě Lewis. Už všude vykládá, jaký potenciál bude mít ušetření energie KERSu pro jeho aktivaci společně s přenastavením zadního křídla, což samozřejmě může na konci rovinek vést k velkým rozdílům v maximálních rychlostech.

Zní to vše velmi zajímavě? Možná ano, ale jen do té doby, než dostanete slovní ledovou sprchu od dalšího z inženýrů McLarenu: "Bez přenastavitelného předního křídla se pneumatiky budou tak drolit, že se nikdo nedostane na dostřel ani dvou sekund, takže tyto skvělé věci nebudou nikdy fungovat!" No, uvidíme.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 3 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy