Video: Čím je zajímavý okruh v Abú Zabí?

Renault | foto: Lotus F1 Team

Velké finále se čtyřmi kandidáty na titul vyvrcholí tento týden v Abú Zabí. Čím je zajímavý tamější okruh, který bude hostit svou druhou velkou cenu, a jaké jsou jeho parametry?

Okruh zde měří 5554 metrů, což při 55 kolech, která čekají na vítěze nedělní velké ceny a nejspíše i mistra světa, představuje celkovou vzdálenost 305,355 km.

Dvanáct zatáček je levotočivých, pouze devět pravotočivých: po Brazílii se tedy jede opět proti směru hodinových ručiček. Pro zvětšení počtu předjížděcích manévrů jsou zde dlouhé rovinky zakončené prudkými zatáčkami (č. 8 a 11). Některé z nich (např. č. 16 a 17) jsou záludné, protože jsou opačně klopené - pilotům v nich občas ustřelí záď jejich monopostů.


Mapka okruhu, zdroj: Formula1.com

Druhá část se vyznačuje sérií rychlých zatáček, které přispějí k průměrné rychlosti kolem 200 km/hod - dle tohoto údaje jde o třetí nejpomalejší trať letošní sezóny. Součet úhlů všech zatáček zde činí 1000°, což je pod průměrem okruhů letošní sezóny.

V nejrychlejším místě vozy dosahují rychlosti přes 315 km/hod (loni v kvalifikaci Button s Brawnem BGP001 dokonce 318,7 km/hod). Letos se díky F-kanálu dočkáme zřejmě ještě vyšších maximálních rychlostí.

Týmy zde jezdí s vysokým aerodynamickým přítlakem (8/10). Na plný plyn se zde jezdí necelé dvě třetiny okruhu, opotřebení pneumatik je přitom střední. Bridgestone zde letos doveze super-měkkou a střední směs pro suchý závod. Opotřebení brzd je zde ovšem vysoké, proto jsou na vozech k vidění větší brzdové kanálky.

Další zajímavou výzvu představuje doba, kdy se jede druhý trénink, kvalifikace a závodu - totiž během západu slunce, což má velký vliv na podmínky na dráze kvůli rozdílu teplot, a tedy i na vyvážení vozu.

Abú Zabí se nachází na úrovni mořské hladiny, proto má nejvyšší průměrný tlak (1013 hPa) ze všech tratí v letošním šampionátu. Motory zde budou disponovat vzhledem k okolnímu tlaku velkou silou - ne jako v předchozím závodě v Brazílii, kde se jejich výkon propadl o 10% kvůli nadmořské výšce Interlagu (750 m n. m.).

Rekord z loňska zde drží Sebastian Vettel, který během závodu zajel jedno kolo za 1:40,279 min. V kvalifikaci byl nejrychlejší Lewis Hamilton, jenž to v její prostřední části stihl za 1:39,695 min.


Průjezd okruhem s Markem Webberem na simulátoru Red Bullu

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 17 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy