Narozeniny Bernieho Ecclestona

Ecclestone, Bernie | foto: BMW Motorsport

Zítra, tj. ve čtvrtek 28. října, oslaví 80. let šéf Formule 1 Bernie Ecclestone.

Kontroverzní britský miliardář, který začínal jako prodavač ojetých aut, udělal z původního sportu špinavých mechaniků a garážových týmů okouzlující sport, ve kterém se točí miliardy dolarů. I přes svůj vysoký věk však nechce změnit nic ze svého životního stylu, vyznačující se především neustálým cestováním a obchodováním. „Penze? Proč? Potřebuji peníze, nemůžu odejít,“ žertoval Ecclestone během Velké ceny Koreje, a pokračoval: „Nemám žádný strach. Můj věk nic neznamená. Lidé mě rozesmívají, když mluví o mém věku. Je to směšné.“

Ecclestone je ředitelem společnosti Formula One Managment a Formula One Administration a dceřinné společnosti Alpha Prema, která má na starosti propagaci a využívání komerčních práv seriálu F 1. Pro své tvrdé "diktátorské" chování je občas médii nazýván jako "supremo F 1." Je znám především tím, že obchody uzavírá podáním ruky a že nesnáší psaní dokumentů a e-mejlů. Do nejrychlejší automobilové disciplíny vstoupil v 60. letech coby manažer pilotů Jochena Rindta a Stuarta Lewisa-Evanse. V roce 1972 koupil tým Brabham, který vedl celých 15 let.

Jako majitel týmu se stal členem Asociace konstruktérů F 1 (FOCA), přes kterou postupně začal ovlivňovat a řídit tento sport. Začal prodávat televizní vysílací práva na F 1 na konci 70. let, přes finanční řízení až po dohodu mezi FIA a FOCA, díky které začal vést úplnou administrativu a logistiku závodů F 1. Zajímavé je také to, že se Ecclestone v roce 1958 pokoušel dostat na start jako závodník ve dvou závodech F 1, ale ani v Monaku ani v Silverstone se do Velké ceny neklasifikoval. Společně s Flavio Briatorem také mimo jiné vlastní britský fotbalový klub Queen´s Park Rangers, působící v druhé nejvyšší soutěži.

Ecclestone rozvířil hladinu veřejného mínění několika aférami. V roce 1997 úspěšně loboval u strany laibristů, které dělal sponzora, aby změnila svůj protikuřácký program a podpořila výjimku pro F 1 v rámci zákazu propagace tabákových výrobků v Evropě. Když to britský ministr zdravotnictví v Bruselu schválil, následoval ve Velké Británii skandál, který vedl k omluvě špičkových politiků v čele s Tony Blairem a vrácením milionové dotace Ecclestonovi.

V roce 2005 udělal poznámku na konto formulové závodnice Danice Patrickové: „Mám takovou nádhernou myšlenku, že ženy by měly být vždy v bílém jako domácí spotřebiče.“ Po tomto skandálu se Ecclestone Patrickové několikrát omluvil. Před rokem vyvolal obrovské protesty u židovských organizací jeho rozhovor, ve kterém označil Hitlera za politika, který dokázal dělat těžké věci dobře. Nalomil důvěru i k demokracii jako modelu, který nemůže fungovat úplně všude, mimo jiné i v jeho zemi.

Formuli 1 čeká velká budoucnost. Jen v tomto roce se již jelo 17 Velkých cen, dvě ještě zbývají. V dalších letech přibudou závody v zemích jako je Indie, USA a Rusko. Bude určitě zajímavé sledovat, kdo převezme „královské žezlo“ po Ecclestonovi. Zatím se o žádném jeho nástupci veřejně nemluví.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 1 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy