Dle svých slov "odvedli senzační práci v tom, že jednu třetinu všech startujících zásobují konkurenceschopnými, efektivními a spolehlivými motory." Celková vzdálenost, kterou letos urazily v šampionátu F1 agregáty Cosworth CA2010 již přesáhla hranici 58 000 km - bez jediné závady na motoru.
"Spolehlivost je nosným pilířem jakéhokoliv závodního programu, obzvlášť u motorů, když platí pravidlo osmi kusů na pilota," uvádí Gallagher.
Jak je to však s onou 100% spolehlivostí jejich pohonných jednotek? Cožpak se nezakouřilo z motoru Bruna Senny v úvodním podniku v Bahrajnu či v Monaku z jednoho Lotusu?
"Viděli jsme, jak se dva motory uvařily, což byl ale výsledek závad chladicího systému na straně šasi, kdy poklesla hladina vody: jednou u HRT v Bahrajnu a jednou u Lotusu v Monaku. Nebyly to poruchy motoru!
Během třetího závodního víkendu jsme měli jisté problémy s úbytkem výkonu, okamžitě jsme se tomu ale začali věnovat a s výsledky následné optimalizace výkonu motoru jsme velmi spokojeni," popisuje problémy manažer Cosworthu.
S 30 body zatím nejúspěšnější pilot Cosworthu - Rubens Barrichello (Hungaroring)
Je spokojen i s celkovou výkonností svých pohonných jednotek, které označil za "velmi konkurenceschopné," přičemž poukázal na předjížděcí manévr Rubense Barrichella, během něhož se dostal v Maďarsku před Schumachera: "Zajel přitom třetí nejrychlejší kolo závodu - 1:22,811 min - o 0,16 sec pomaleji než nejlepší kolo vítěze závodu Marka Webbera. Uvědomuji si, že v tom sehrály klíčovou roli pneumatiky, dosáhl však i třetí nejvyšší rychlosti na konci cílové rovinky - 291,6 km/hod - a čtvrté nejvyšší na cílové čáře.
Doufám, že lidé pochopí, že motory Cosworthu sehrávají v této výkonnosti svou úlohu. Potřebujete výkon, abyste co nejvíce využili přilnavosti," dodává Gallagher, který se s optimismem dívá i na následující dva závody v Belgii a v Itálii, kde bude zmíněný výkon motoru hrát velmi důležitou roli.