FIA ví, FIA zná, poručí i větru a dešti?

Mosley, Max | foto: FIA

Mezinárodní automobilová federace si skutečně prosadila svou a vnesla do současné formule 1 prvek duality. Ponechala sice stájím možnost volby, ale jsou její předpoklady založeny na seriózním podkladu a nebo se jedná o pokus radikálního snížení rozpočtových nákladů s nejistým výsledkem?

Laická veřejnost byla seznámena s výškou rozpočtového stropu pro rok 2010, který byl stanoven na 40 miliónů liber (asi 45 milionů euro). Stáje F1 mají dvě možnosti, buď se vejít do této částky se svými ročními náklady, přitom peníze pro marketing, reklamu, platy jezdců, juniorské programy a motory jsou neomezeny a nebo hospodařit s vlastním, třeba několikanásobně vyšším rozpočtem.

Autokraticky stanovená hodnota 40 milionů liber je výrazně nižší, než suma, kterou považovaly tovární týmy za přijatelnou. Při redukci nákladů takovým způsobem by musely propustit řadu zaměstnanců, redukovat technické vývojové programy a “poškozovat“ tak hodnotu vlastní značky.

„K sumě 40 milionů liber jsme dospěli zkoumáním příjmů a výdajů v F1. Víme jaké příjmy bude mít v budoucnu Formula One Management, i jak velké investice mohou jít do týmů od sponzorů. Díky tomu umíme spočítat, kolik peněz budou schopny týmy vydělat. Při rozpočtu 40 milionů by mělo být 70% stájí ziskových a vlastnit tým F1 se vyplatí jak soukromému subjektu, tak automobilce. Věříme, že 40 milionů a velká volnost v technické oblasti bude správnou motivací. Týmy budou moci připravit zajímavější a progresivnější vozy, než ty současné,“ vysvětlila FIA stanovení definitivní hodnoty stropu.

Volnost v technické oblasti nebyla zatím jasně konkretizována, objevily se informace o možnosti testovat mezi závody, pracovat více v aerodynamických tunelech a na simulátorech, tedy v podstatě uvolnění přísných restrikcí, která FIA zavádí s účinností od letošní sezony.

Logiku věci představa FIA nepostrádá, ale je založena na reálné skutečnosti? Jak má tým postavit radikální, rychlý, spolehlivý a současně levný monopost za asi pětinovou cenu? Vždyť zákaz testů a omezení práce v aerotunelech byl zaveden právě pro snížení nákladů? FIA otvírá k radosti fanoušků a určitě i konstruktérů prostor pro technické inovace, ale z čeho bude vývojová práce konstruktérů placena zůstává poněkud záhadou.

FIA tvrdí, že budou platit jedny technické předpisy a jedna pravidla pro obě skupiny týmů, osobně se však ve skutečnosti “dvojího metru“ v jediném šampionátu obávám. Výsledek může předčit očekávání, ale může být také pohromou. Představy a předpoklady bývají často na míle vzdálené realitě, kde tedy bere FIA jistotu, že její analýzy, restrikce a navržená uvolnění přinesou očekávaný výsledek? Nedojde znovu k obnovení snah rozbít šampionát a vytvořit konkurenční sérii? Je skutečně nezbytně nutné se současnou a velmi zajímavou sérií až tak výrazně manipulovat a riskovat možné budoucí potíže? Příliš mnoho otázek a zatím bez seriózních odpovědí.

Jedna věc však bude platit i nadále, formule 1 zůstane středem pozornosti. Není nakonec právě tohle pravou hnací silou budoucích změn…

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy