Kde najít rezervní koně do spřežení?

Renault | foto: Renault ČR

Stávající technické předpisy pro konstrukci motoru F1 jsou nadmíru přísné a aktuální zmrazení vývoje s sebou přineslo ještě intenzivnější snahu po nalezení i jednoho jediného rezervního koně, kterého by bylo možné do obrovského stáda za jezdcovými zády zapřáhnout.

Palivo pro formuli 1 je také striktně omezeno předpisy v souvislosti s ochranou životního prostředí. Od nové sezony bude obsahovat příměs 5% biopaliv. Používá se standardně bezolovnatý benzín s 95 oktany, ale od toho, který si natankujeme u benzínových stanic, je na míle vzdálený. Kromě důraznější redukce uhlovodíků má především nižší hustotu a na dvě stovky speciálních příměsí. Cílem je, aby byl lehčí a hořlavější, ale přitom také ohleduplný k motoru. Rozdíl mezi běžným benzínem a tím, který připravuje Elf pro stáj Renault, činí údajně 35 koní! 

Rychlému zážehu, ideálnímu spalování a rychlému odvádění spalin se věnuje velká pozornost, díky zmrazení vývoje však konstrukci hnacího agregátu není možné výrazněji měnit, proto motorárny upřely pozornost na další oblasti, jako třeba maziva.

Konstruktéři se snaží o maximální optimalizaci využití vzniklé energie omezením ztrát od tření. V této oblasti hraje hlavní roli správná míra viskozity. Nesmí docházet k velkému tření, na stranu druhou ale ani k přílišnému opotřebení dílů. Pro názornost, písty absolvují zrychlení z 0 na rychlost 37 m/s 600krát za jedinou vteřinu. Pozor se musí dávat také na teplotu olejů a tlak, neboť při hodnotě 100 t/m2 maziva tuhnou, ztrácí své schopnosti a vzniká riziko poškození motoru.

Na zvýšení výkonu motoru se podílí nejen výrobci olejů a paliv, ale i konstruktéři a aerodynamici. Obtékání vozu proudícím vzduchem spolu s odvodem horkého vzduchu a ideálním přívodem vzduchu do spalovacího prostoru motorů je spolu s udržováním optimální teploty maziv alfou a omegou dobře fungujícího monopostu...

 

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy