Tost oba jezdce dobře zná, protože u něj ve Formuli 1 začínali. Poté si je z tehdejšího Toro Rosso (dnes AlphaTauri) Red Bull vytáhl do svého A-týmu, kde se však udržel pouze Verstappen. Gasly po jeho boku v sezóně 2019 vydržel jen 12 závodů, pak putoval zpět. Vystřídal jej Alexander Albon, který o moc úspěšnější nebyl, podobné trable nyní zažívá Sergio Pérez.
Gasly nyní s AlphouTauri září - s 66 body mu patří 9. příčka v šampionátu, a to v posledních 2 podnicích nebodoval. U stáje z Faenzy se stal oblíbeným lídrem, na něhož týmový kolega Juki Cunoda kouká z velké dálky (na svém kontě má zatím jen 18 bodů).
Proč mu to u Red Bullu nevyšlo? "Gasly se mohl dostat Maxovi blízko, ale Max je tam u týmu technický měřítkem. To znamená, že vede vývoj vozů dle svých vlastních požadavků. V takové situaci se druhý pilot těžko autu přizpůsobuje," popisuje Tost.
"Nechci zabíhat do přílišných podrobností, ale Max má jedinečný cit v tom, jak dostává maximum z brzdných bodů po vrchol zatáčky. Existují jezdci, kteří se nedokážou přizpůsobit autu postaveného pro Maxe i kvůli tomu, že mají odlišný jízdní styl," popisuje šéf AlphyTauri s odkazem na Gaslyho.
Podobné problémy zažívá u McLarenu Daniel Ricciardo, jenž si těžce zvyká na odlišné chování monopostu MCL35M ve fázi při brzdění proti tomu, co zažíval v předchozích dvou sezónách u Renaultu. I tam mu v roce 2019 chvíli trvalo, než si po přestupu z Red Bullu přivykl na nové auto.
Gasly se tehdy nedokázal přizpůsobil vozu stavěnému pro Verstappena. Když si monopost Red Bullu snažil nastavit podle sebe, tak se problémy jen zvětšovaly. U AlphaTauri je nyní spokojený, stejně jako vedení týmu s ním.
"U nás se cítí jako doma. A my se snažíme splnit každé jeho přání. Setkáváme se spolu již dlouho. Je mladý a má před sebou spoustu času. A to je v pořádku," uzavírá Tost před víkendovou Velkou cenou Turecka, kde 25letého Francouze čeká 80. start ve Formuli 1, v níž již dokázal jednou zvítězit (GP Itálie 2020).