Mezinárodní automobilová federace jej chce zakázat od příštího týdne, kdy se jede Velká cena Německa, protože usoudila, že je v rozporu s článkem 3.15 Technických pravidel, protože v jeho světle by mohl být FRIC považován za pohyblivé aerodynamické zařízení (více zde).
"Slyšel jsem, že systém Mercedesu je velmi komplikovaný, takže by je to mohlo postihnout více," uvedl včera po testování Chilton.
Většinu svého času strávil jízdou bez FRIC systému, kterým jsou vybaveny už všechny týmy: "Měli jsme dát nové díly stranou, protože je systém FRIC prozkoumáván a my jsme si chtěli vyzkoušet, co dokážeme bez něj, pokud bude zakázán. Provedli jsme spoustu změn v nastavení a myslím, že jsme se toho hodně naučili."
A jaký byl krok zpět v oblasti zavěšení? "Nebylo to tak špatné, jak jsem si myslel. Bude záležet na okruhu. V Silverstone to vyvážení vozu moc nenarušilo, ke konci dne jsme se dostali tam, kde jsme původně byli, což je celkem povzbuzující," popisuje jezdec Marussie.
Na některých tratích by návrat k zavěšení bez FRICu podle něj mohl být dokonce přínosem: "Bude to mít dopad, na některých okruzích více, na jiných méně. Dle simulací se rozdíl pohybuje od sedmi po pár desetin, takže přesně to vědět nebudete, dokud se opravdu nedostanete na okruh a nevyzkoušíte to. Ale z jízdy bez něj plynou také zisky."
Záď Marussie při včerejšímu testování bez FRIC zavěšení (foto: Marussia F1 Team)
"Má to co do činění s maximální rychlostí a typem zatáček, protože se to pohybuje v závislosti na tom, jakou rychlostí jezdíte pro poskytnutí optimální rychlosti na rovinkách, takže si myslím, že to ovlivní spíše rychlejší než pomalejší okruhy.
Zisky pramení z toho, že je bez něj auto lehčí a můžete jezdit výše, což není nejlepší pro přítlak, ale je to lepší pro obrubníky. Když tedy máte okruh, kde chcete jezdit zeširoka přes obrubníky, pak je to takhle lepší," vysvětluje Chilton.