Petr Hlawiczka, 9. října 2023, 08:00 Google+

LOSAIL - NEJRYCHLEJŠÍ KOLA ZÁVODU; Nejrychlejší kolo a bod navíc si v Kataru připsal úřadující trojnásobný šampion Max Verstappen, který si pohodlně hlídal svůj odstup od McLarenů a bez potíží si dojel pro své 49. vítězství kariéry. Pro Pirelli šlo o problematický závod, během něhož došlo ale i na překonání jednoho světového rekordu.

Počet komentářů:  3 komentáře (Poslední 11.10. 08:37) Napište svůj názor
Lando Norris po bleskové zastávce v boxech

Lando Norris po bleskové zastávce v boxech | foto: McLaren

Velmi dobré výkony předváděly o víkendu McLareny, když Oscar Piastri vyhrál sobotní sprint a včera dojel druhý, přičemž mu na pódiu vždy dělal společnost týmový kolega Lando Norris. Oba se střídali v zajíždění nejrychlejších kol závodu, než jejich zábavu v předposledním kole utnul Verstappen. Jeho závěrečný výstřel měl hodnotu 1:24,319 min, čímž je předstihl o více než půl sekundy.

Leclerc potvrdil slušnou rychlost Ferrari na jedno kolo, když na Piastriho ve svém nejlepším pokusu ztratil jen 71 tisícin sekundy. Jeho tempo však nebylo konzistentní, proto projel cílem až za Mercedesem Georgea Russella kolidujícího se svým příliš ambiciózním týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem již v první zatáčce - ten se svým nejrychlejším kole zařadil na pátou příčku před Fernanda Alonsa a Sergia Péreze.

Mezi nejpomalejší vozy v Kataru patřily vozy Williamsu, Haasu a AlphaTauri. Americká stáj však pro příští, domácí závod chystá velké vylepšení vozu, které by ji, jak doufá, mělo opět posunout do bojů o bodované pozice.

Nejrychlejší kola GP Kataru 2023

Nejrychlejší kola GP Kataru 2023 | zdroj: Petr Hlawiczka / F1NEWS.cz / INCORP images

Pneumatiky a strategie

Okruh postavený na předměstí Dauhá primárně pro závody motocyklů klade vysoké nároky na pneumatiky. Jedna zatáčka rychle střídá druhou, rovinek je poskrovnu, i když ta hlavní podél boxů měří přes kilometr a představuje skvělé místo pro předjíždění. Kombinace 16 zatáček řadí toto místo na mezi ty nejnáročnější okruhy kalendáře, zničení po závodě byli i piloti - vyčerpaný Piastri si raději před nástup na pódium lehl na podlahu (foto).

Pirelli přivezlo to nejtvrdší ze své nabídky - tvrdou C1 směs, o půl sekundy na kolo rychlejší středně-tvrdou C2 a o ještě o další sekundu rychlejší měkkou C3 směs. Během pátečních analýz však objevilo problém - mikrotrhliny na horních okrajích bočnic pneumatik, což přičítalo opakované jízdě přes obrubníky zejména v zatáčkách č. 12 a 13.

Pneumatikové strategie GP Kataru 2023

Pneumatikové strategie GP Kataru 2023 | zdroj: Pirelli

FIA pro sobotu v těchto místech po konzultaci s týmy a držitelem komerčních práv posunula limity dráhy, to však nestačilo. V zájmu bezpečnosti bylo stanoveno maximum 18 odjetých kol pro jakoukoliv směs, což znamenalo tři zastávky pro všechny.

Piloti díky tomu mohli jezdit po celý závod naplno a diváky bavila spousta předjížděcích manévrů a zajímavých soubojů, byť vše šlo na úkor pestrosti a volnosti v oblasti strategií. Trochu na to doplatil i Red Bull, který svůj monopost konstruoval tak, aby byl co nejšetrnější k pneumatikám - i díky tomu mu zřejmě McLaren dokázal být po celý závod poměrně blízko.

Většina pilotů do velké ceny startovala na středně-tvrdé směsi, výjimkou byli Bottas, Hamilton, Magnussen a Lawson na měkkých pneumatikách a Pérez začínající z boxové uličky na tvrdých.

Nejrychlejší zastávky GP Kataru 2023 - McLaren překonává rekord Red Bullu

Nejrychlejší zastávky GP Kataru 2023 - McLaren překonává rekord Red Bullu | zdroj: DHL

V závěru nemůžu vynechat překonání jednoho rekordu: McLaren totiž ve 44. kole závodu přezul Norrise za 1,8 sekundy, čímž se dostal před Red Bull, jenž dlouho kraloval v této oblasti. Velmi rychlá byla také poslední zastávka Piastriho za rovné dvě vteřiny.

Diskuze: Nejrychlejší kola: McLaren překonal rekord v boxech, v závěru podlehl Verstappenovi + STRATEGIE

Počet komentářů: 3, poslední 11.10.2023 08:37 Vložte komentář