"Když budeme při tvorbě vozů vycházet z neustále pevnějších aerodynamických specifikací, pak se z toho stává GP1, pokud jde o šasi. A my jsme podle mě všichni ve smrtelném nebezpečí toho, že se tomu přiblížíme, protože pravidla určují velkou část vozu. Auta si tedy budou čím dál více podobná. Já bych se opravdu přimlouval za uvolnění aerodynamických pravidel," říká Newey.
"Pokud jde o náklady, pak si myslím, že Dohoda o omezení zdrojů (RRA), urazila velký kus cesty k omezení aerodynamických nákladů, protože ty tvoří dvě věci: aerodynamický tunel s CFD, což je ohromně drahá, a pak výroba dílů, které z toho vycházejí.
Letos si myslím, že jsme viděli snižování počtu částí, které lidé nasazovali, protože pravidla jsou jednak dost omezující, a pak také vycházejí ze sady, která má kořeny ve změnách pro rok 2009. Všichni již jsou tedy dost rozvinutí," pokračuje technický ředitel Red Bullu, který získal v posledních čtyřech sezónách se svými vozy čtyři mistrovské tituly.
"Z toho, co slýchávám a co tvrdí lidé, s nimiž mluvím - včetně novinářů, usuzuji, že se veřejnost o změny vozů a o to, co se děje, hodně zajímá. To F1 odlišuje od jiných sportů. Máte v ní tuto kombinaci různých faktorů: pilota, šasi, které hodně určuje aerodynamika, a pohonné ústrojí.
Jde o směsici rysů, které ji činí zajímavou a vzrušující. Když se podíváte například na IndyCar, kde před několika lety přešli na jednotné šasi jednoho výrobce, počty jejich diváků klesají a klesají," všímá si Newey, který se sice podílí na vývoji příštího vozu RB11, ale příští rok hodlá z F1 ustoupit a v rámci Red Bullu se věnovat jiným projektům (například jachtám pro Americas Cup).
Kritik příliš restriktivních pravidel v F1 Adrian Newey s jedním
ze svých monopostů (foto: Red Bull Racing
"Jako inženýři bychom si podle mě ideálně přáli ten Can-Am druh pravidel maximální délky, šířky nebo čehokoliv jiného, a v rámci toho si dělejte, co se vám zlíbí," popisuje geniální konstruktér svůj pohled na ideální stav v F1. Uvědomuje si však, že by v moderní době byl těžko realizovatelný.
"Ale realisticky musím říct, že by to dnes nebylo praktické, proto si myslím, že to je velmi těžké trefit to správné vyvážení mezi něčím, co vám poskytuje maximální míru svobody, ale nezpůsobí, že zcela ztratíte kontrolu nad rozpočty, když to přeroste ve válku v utrácení, aniž by to vedlo k velkým rozdílům ve výkonnosti vozidel.
Pokud bychom totiž měli příliš velkou svobodu, pak by byla šance, že to každý rok jeden tým přesně trefí. Všichni by si pak stěžovali na to, že je závodění trochu nudné. Žel k tomu letos tak trochu došlo, ale to už je jiná záležitost," dodává Newey pro Racecar Engineering.