Čím je zajímavá Valencie a jaké jsou technické parametry přístavního okruhu (+ video)

Petr Hlawiczka, 20. června 2012, 16:00 Google+

Čím je zajímavý okruh ve Valencii a jaké technické výzvy skýtá dějiště nedělní Velké ceny Evropy pro týmy Formule 1? Kolik paliva zde monoposty spotřebují a kdo zde drží rekord?

Počet komentářů:  13 komentářů (Poslední 22.06. 16:39) Napište svůj názor
McLaren

McLaren | foto: McLaren

Sdílejte článek

Jedno kolo na městském okruhu ve Valencii, kde se jezdí Velká cena Evropy od roku 2008, měří 5419 m a během nedělního závodu jej vítěz bude muset absolvovat 57krát, což činí celkem 308,883 km.

Tento úzký městský okruh, který se jezdí stylem brzda-plyn, má nejvyšší počet zatáček ze všech tratí v šampionátu - rovných 25. Jedenáct z nich je levotočivých, čtrnáct pravotočivých. Deset z nich se projíždí na 1. - 3. rychlostní stupeň relativně nízkými rychlostmi.

Jezdí se ve směru hodinových ručiček, a přestože průměrná rychlost dosahuje vysokých 198 km/hod, průměrná rychlost průjezdu zatáček činí pouze 86 km/hod (méně než v Monaku) a časy na jedno kolo se pohybují kolem 100 vteřin.

Asfalt je hladký a kluzký, úroveň přilnavosti nízká, během víkendu se ale s pogumováním výrazně zlepšuje. Obrubníky ani hrboly nepředstavují problém, proto je možné volit velmi nízkou světlou výšku než obvykle - kvůli jízdě přes obrubníky je však nutné monitorovat opotřebení dřevěné kluzné desky pod podlahou.

Vyvážení auta a volbu sedmého rychlostního stupně může negativně ovlivňovat i proudění vzduchu od moře. Kvůli vysokým okolním teplotám vzduchu jsou požadavky na chlazení monopostů velmi vysoké.

Přes pomalé zatáčky týmy ve španělském přístavu volí kvůli dlouhým rovinkám (tvoří 45 % okruhu) střední až vyšší aerodynamický přítlak. V nastavení jde o kompromis, důraz je kladen na přilnavost v pomalých zatáčkách, stabilitu při brzdění a přejezd obrubníků, které nejsou vysoké, a zavěšení je proto spíše měkčí.

map
Mapa okruhu ve Valencii s vyznačením dvou DRS zón
(zdroj: FIA)

Podobně jako v předchozím závodě v Kanadě se i zde FIA odebrala druhou DRS zónu. Letos je o 70 m delší a začíná 215 m za zatáčkou č. 10 (za mostem). Místo detekce se bude nacházet před mostem, resp. 130 m před zatáčkou č. 8 v místě, kde končí první sektor.

Vozy na rovinkách díky DRS dosahovat maximálních rychlostí kolem 325 km/hod (315 km/hod bez DRS). Předjíždění je zde obtížné. Nejrychleji se projíždí "zatáčky" 23 a 24 - 295 km/hod, nejpomaleji ta poslední (25.): 65 km/hod. Nejvyšší souvislé přetížení zažívají piloti v zatáčkách 19 a 20: 2,7 G po dobu 2 sekund.

Okruh je podobný Montrealu v tom, že jezdci prudce brzdí na jedenácti místech většinou do pomalých zatáček. Opotřebení brzd je tedy vysoké, jen o málo nižší než v Montrealu. Na brzdě tráví piloti 18 % času jednoho kola.

Nejtvrdší brzdění čeká na piloty před zatáčkou č. 12 na konci DRS zóny: na pedál musí vyvinout tlak až 157 kg, přičemž na ně působí přetížení 5,92 G. Při zpomalení o 230 km/hod brzy dle společnosti Brembo produkují výkon 2 481 kW.

pocasi
Předpověď počasí na víkend
(zdroj: formula1.com)

Devět z 25 zatáček relativně pomalých zatáček má obdobnou rychlost jejich průjezdu, což stěžuje optimalizaci mapování motoru. Velmi důležitý je výjezd ze zatáček č. 2, 10, 17 a 25 - a tudíž i krouticí moment motoru a jeho ovladatelnost při nižších rychlostech, aniž by byl příliš kompromitován maximální výkon.

Na první rychlostní stupeň se v každém kole podřazuje ve čtyřech až pěti místech - v zatáčkách č. 8, 10, 17 a 25. Mezi 18. - 20. zatáčkou na piloty působí přetížení 2,5 G po dobu 3 sekund.

Důležitý bude i maximální výkon, jelikož na plný plyn zde piloti jedou 69 % okruhu. Nejdelší úsek na plný plyn začíná v zatáčce za mostem: měří 970 m a monoposty jej urazí za 12 sekund. Převodovka během jednoho kola přeřadí téměř 64krát, za celý závod potom 3648krát. (více o převodovkách nejen ve Valencii zde).

Spotřeba paliva se pohybuje vysoko - kolem 2,7 kg/kolo, vozy musí mít na startu závodu v nádrži 154 kg benzínu. Úbytek 10 kg paliva se projevuje o 0,31 sec rychlejšími časy na kolo.

drs_valencia
Začátek DRS zóny za raritou F1 - pohyblivým mostem přes přístav
(foto: Sahara Force India)

Pirelli s sebou letos již počtvrté veze měkkou (soft, žlutá barva) a středně-tvrdou (medium, stříbrná) směs. Díky letošní úpravě si budou ve výkonnosti blíže než loni, očekávaný rozdíl činí 0,7 sec/kolo v kvalifikačním režimu. Okruh je k pneumatikám náročný (4/5).

Degradace měkké směsi by se měla objevit po 18 kolech, u středně-tvrdé směsi po zhruba 25 kolech. Týmy se v práci s pneumatikami zlepšují, letos obvykle vydrží o 4 - 5 kol více, proto se většinou setkáváme s o jednou zastávkou méně (dá se očekávat, že i ve zbývajících závodech se bude stavět jednou - dvakrát).

Stratégové budou u předních týmů volit většinou dvě zastávky, u týmů s menším přítlakem a šetrnějšími vozy (Lotus či Sauber) se dá předpokládat pouze jedna zastávka. Riziko vyjetí safety-caru je vzhledem k trati lemované zdmi a několika slepým zatáčkám vysoké - loni však do cíle dojelo poprvé v historii všech 24 vozů.

Ztráta plynoucí z průjezdu 243 metrů dlouhou boxovou uličkou místo plnou rychlostí po závodní dráha ve Valencii činí 16 sekund vteřin (21 sec včetně zastávky). 


Fernando Alonso popisuje průjezd Valencií (zdroj: Youtube)

Závodní rekord zde drží nejrychlejší Timo Glock s Toyotou z roku 2009 - 1:38,683 min, Sebastian Vettel byl během loňského závodu o 3,2 sec pomalejší (1:41,852 min). Kvalifikaci minulý rok vyhrál také Vettel časem 1:36,975 min (o 0,6 sec rychleji než v roce 2010).

Údaje 2011
1. trénink - 1:40,403 min (Webber)
2. trénink - 1:37,968 min (Alonso)
3. trénink - 1:37,258 min (Vettel)

Q1 - 1:38,413 min (Massa)
Q2 - 1:37,305 min (Vettel)
Q3 - 1:36,975 min (Vettel)

Rozdíl Q3 - P1: 3,428 sec
Rozdíl Q3 - Q1: 1,438 sec

Počet zastávek: 65
Počet "normálních" předjetí: 5
Počet DRS předjetí: 22

Vytisknout

Diskuze: Čím je zajímavá Valencie a jaké jsou technické parametry přístavního okruhu (+ video)

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 13, poslední 22.06.2012 16:39 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 13 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Ferrari SF-24 Carlose Sainze na startovním roštu

"Las Vegas nám bude sedět více než McLarenu." Ferrari zaútočí na titul

Max Verstappen vyváží Landa Norrise mimo trať

"V takové situaci jsem poprvé." Norris o tom, jak jeho přátelství s Verstappenem ovlivňuje boj o titul

Carlos Sainz stříhá v Maranellu metr

"Zbývající závody s Ferrari nebudou mou poslední šancí na vítězství," věří Sainz mířící k Williamsu

McLaren je jedním z témat našeho ohlédnutí za předposlední částí sezóny

Jednou z mála jistot současné F1 je rekordman Fernando Alonso

Max Verstappen se svou trofejí

Colapinto varován před přestupem k Red Bullu: "Zničí tě!"

Valtteri Bottas v F1 se závoděním brzy skončí

Stake F1 úplně obmění svou jezdeckou sestavu, místo Bottase přichází nováček z Brazílie

Sergio Pérez sezónu za Red Bull podle Helmuta Marka dokončí

Colapinto či Sainz do Red Bullu místo Péreze? Spekulace sílí

George Russell sice dostal pokutu, ale výsledku na trati se netýkala

Poslední rest vyřízen - čtveřice provinilců, která porušila startovní proceduru, zná verdikt

Alex Albon a Williams zažili opravdu krutý závodní víkend (ilustrační foto)

PROHLÁŠENÍ po závodě: Verstappena uznává i konkurence

Pierre Gasly a Esteban Ocon dokázali téměř nemožné a posunuli Alpine z devátého na šesté místo v Poháru konstruktérů

Ani závod se neobešel bez červené, hrdinský výkon Alpine zastínil Verstappen

  • Pátek

    • 1. Trénink (5:30 - 6:30)
    • 2. Trénink (9:00 - 10:00)
  • Sobota

    • 3. Trénink (5:30 - 6:30)
    • Kvalifikace (9:00)
  • Neděle

    • Závod (7:00)

Průběžné pořadí šampionátu:

1. VERSTAPPEN, 2. NORRIS, 3. L... Celé pořadí

dní | hod | min | sek

reklama

Doporučujeme

Pirelli

Pneumatiky po roce 2013: Pirelli chce v F1 zůstat

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. "Las Vegas nám bude sedět více než McLarenu." Ferrari zaútočí na titul

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud