Retrobox: 20. říjen

Jiří Žemlička, 21. října 2010, 01:00 Google+

V roce 1978 přišli o život dva švédští piloti, nejprve to byl Ronnie Peterson v zářijovém závodě v Monze a právě 20. října podlehl zákeřné nemoci i sympatický Gunnar Nilsson.

Počet komentářů:  3 komentáře (Poslední 22.10. 11:40) Napište svůj názor
Berger, Gerhard

Berger, Gerhard | foto: Lucky Strike B.A.R Honda

Narodili se...

Manuel Ayulo (1921) USA
Byl americký automobilový závodník. Startoval ve 4 velkých cenách, nejlépe dojel na třetím místě 500 mil v Indianapolis 1951. Zahynul v roce 1955 během závodu v Indianapolis.

Zemřeli...

Gunnar Nilsson (1978) Švédsko
Byl švédský automobilový závodník. Absolvoval 31 velkých cen, získal 31 bodů, v jedné velké ceně zvítězil, dále získal čtyři pódiová umístění, získal 1 nejrychlejší kolo. Zemřel ve věku 29 let na rakovinu.
Začínal se závody nižších formulí a peníze (ovšem vždy pouze v nejnutnější výši) dostával od své matky, která sice jeho závodní sklony neviděla ráda, ale nakonec se vždy rozhodla syna podpořit. Cesta těmito kategoriemi byla lemována častými nehodami, ale také dílčími úspěchy, které Nilssona přivedly až do týmu March. Ve stáji F2 si ho všiml Colin Chapman a poté, co se vyhrotily jeho vztahy s Ronnie Petersonem, v té době mnohem slavnějším Gunnarovým krajanem, dohodl se s Maxem Mosleyem, šéfem stáje March, na výměně. Nilsson putoval na začátku sezóny 1976 do Chapmanovy stáje Lotus a opačným směrem se vydal právě Peterson. Gunnar překvapil odborníky už ve svém druhém závodě (GP Španělska), kde si vydobyl umístění na stupních vítězů. Jeho postavení v Lotusu se pak poněkud změnilo příchodem zkušeného Maria Andrettiho, ale švédský pilot to přijímal s úsměvem a poznámkou, že má aspoň dobrého učitele.

Svou první sezónu F1 skončil se ziskem deseti bodů, a protože vládla s jeho výkony spokojenost, podepsal i pro rok 1977 smlouvu s Lotusem. Výborný výkon v první polovině šampionátu zvýraznila GP Belgie, kde v deštivém počasí zvládl nejlépe nástrahy trati a vyhrál. Jediní dva Švédové, kteří to dokázali před ním, byli Jo Bonnier a právě Ronnie Peterson. Na sklonku roku 1977 cítil Nilsson úporné bolesti hlavy, proto podstoupil odborné vyšetření. Výsledek byl šokující - diagnóza zněla rakovina žaludku. Švéd, který hodlal od Lotusu odejít k týmu Arrows, se pustil do mnohem horšího boje. Ve chvíli, kdy se zdálo, že chemoterapie a ozařování přináší výsledky, lékaři objevili tumor na mozku. Nilssonův stav se stále více zhoršoval, přesto tento sympatický pilot za pomoci svých slavných krajanů (Ingemar Stenmark, Björn Borg či skupna ABBA založil nadaci, jejíž cílem byl výzkum a boj proti rakovině. Naposledy se na veřejnosti objevil při pohřbu Ronnie Petersona, který zahynul na následky nehody v GP Itálie.

Dva roky po Nilssonově smrti se na kontě nadace, která nesla jeho jméno, sešlo na milion liber a v nemocnici Charring Cross mohlo být otevřeno oddělení zabývající se výzkumem rakoviny. Jak si to tento skromný závodník těsně před svým skonem přál. Slavnostnímu předání tohoto oddělení nemocnici byli přítomni vdova po Ronnie Petersonovi Barbro Peterson a exmistr světa F1 James Hunt.

Jelo se...

1991
Gerhard Berger s vozem McLaren MP4-6 zvítězili v Grand Prix Japonska
6. vítězství Gerharda Bergera, 93. vítězství pro vůz McLaren a 65. vítězství pro motor Honda.