1951 Švýcarsko: První závod roku pro Fangia

iM3, 5. července 2006, 08:00 Google+

Až do května museli závodníci čekat na první Grand Prix sezóny, díky tomu však mohli mechanici déle pracovat na zlepšování monopostů.

1. GP Švýcarska
Bremgarten
27. května 1951

Pod dohledem Orazia Satta byl výkon motoru Alfy Romeo zvýšen na slušných 400 koní. Nový tip s označením 159 dostal větší rozměr palivové nádrže, aby vyrovnal vysokou spotřebu při závodech. Dvanáctiválcový motor Ferrari podával 380 koní, takže Alfetty se stále držely výkonnostní špičky, ale Scuderia Ferrari předpovídala svým vozům o jednu zastávku méně než Alfettám. Dalším vylepšením tří modelů 159 byla nová zadní náprava De Dion. Jiný návrh přední nápravy měl zase zajistit co nejlepší přenos výkonu motoru na kola vozu, čímž se zlepšila stabilita a ovládání v zatáčkách. Alfa Romeo 159 byla doplněna dvojitým výfukovým systémem, vyšší trubice odváděla zplodiny z prvního, druhého, sedmého a osmého válce, menší ze zbylých čtyř. Motor s kompresorem musel být neustále chlazen, čemuž odpovídal velký sací otvor na přední masce vozu.

Po vypuštění Grand prix Monaka se zahajovacím podnikem MS roku 1951 stala Grand Prix Švýcarska. Závodní sezóna začala dominantním vítězstvím Luigiho Villoresiho v Syracusu a Pau. Jeho týmový kolega Alberto Ascari ze stáje Ferrari přivezl vítěznou trofej ze San Rema. Alfa Romeo představila nový model 159 až na Internacional Trophy v Silverstone. Za hustého deště vyhrál zkrácený závod Reg Parnell.

V Bremgartenu samozřejmě nechyběly neporažené Alfy, tentokrát však s nimi sdílel první řadu i Luigi Villoresi na Ferrari. Slavnostní neděle byla poznamenána dalším hustým deštěm zkrápějící již tak kluzkou trať. Nejrychlejší reakci měl Fangio, který se v první fázi ujal vedení. Ve skutečnosti to byla zase jen Alfetta, střídající Argentince v čele závodu. Farina se rozhodl neabsolvovat jednu zastávku v depu. Předpovídal, že neztratí tolik času a zůstane v čele až do cíle. Jenže mazaný Fangio nasadil rychlé tempo, Farinu dohnal a předjel. Ke konci závodu čelil Farina nebezpečnému Taruffimu, který zajížděl lepší časy, než on sám. V poslední čtvrtině Taruffimu podlehl a dojel si pro třetí místo.

Úspěšný debut absolvoval mladý Angličan Stirling Moss. Na slabém voze formule 2 HWM se ze čtrnácté pozice na startu probojoval na deváté místo a nechal za sebou i několik vítězů Grand Prix. Dojel by i před miláčkem publika Chironem, ale v posledním kole mu došlo palivo a byl klasifikován až za ním. Odborníci předpovídali Mossovi bohatou budoucnost…