Binotto včera v televizním rozhovoru uvedl, že přemýšlejí nejen o IndyCar, ale také o světovém šampionátu sportovních vozů. Důvodem je postupné snižování rozpočtů ve Formuli 1 (mají klesat o 5 mil. dolarů každým rokem) a další úsporná opatření. Své lidi totiž nechce propouštět.
"Ferrari cítí velkou sociální zodpovědnost vůči svým zaměstnancům a chceme se ujistit, že každý z nich bude mít v budoucnu své pracovní místo. Z tohoto důvodu jsme začali vyhodnocovat alternativní programy," říká šéf Scuderie.
"Můžu potvrdit, že se zabýváme IndyCar, což je hodně odlišnou kategorií od té naší (F1), ale má v ní dojít ke změně pravidel od roku 2022," poukazuje Binotto na zamýšlené zavedení hybridních motorů v americké sportovní sérii.
"Pozorujeme také svět vytrvalostních závodů a další série. Pokusíme se učinit to nejlepší době. V současnosti se hodně diskutuje o snižování dostupných rozpočtů pro týmy F1 a již se došlo k závěru. Limit 175 mil. dolarů, který byl definován a odhlasován [v roce 2019] bude snížen na 145 mil. dolarů," nelíbí se šéfovi Scuderie.
"U Ferrari jsme strukturovali dle rozpočtu schváleného loni a další snižování představuje důležitou výzvu, která nevyhnutelně povede k tomu, abychom přehodnotili naše zaměstnance, strukturu a organizaci," přiznává Binotto.
Série IndyCar nyní řízená Rogerem Penskem by v případě skutečného zájmu Ferrari musela schválit alternativního dodavatele šasi kromě Dallary, která tam má monopol od roku 2009. Nová pravidla pro motory a šasi by to mohla umožnit, pokud by s tím ovšem souhlasili šéfové tamějších týmů, které si užívají nízkonákladového, a přitom poměrně kvalitního závodění.
Stáj z Maranella již v roce 1986 představila světu Ferrari 637, s nímž zamýšlela závodit v IndyCar (tehdy CART), protože se jí nelíbila motorová pravidla schválená v F1. Enzo Ferrari se tak snažil přinutit FIA ke změně, k závodění se vůz konstruktéra Gustava Brunnera poháněný 2,65litrovým V8 motorem (Type 034) nakonec nikdy nedostal.