Anketa
Měli komisaři Verstappena potrestat?
Hlasování bylo již uzavřeno.
-
Ano
60 %
-
Ne
40 %
Hlasovalo 287 čtenářů. Výsledky
Šéf Ferrari uvedl Mattia Binotto uvedl, že s rozhodnutím komisařů nesouhlasí, ale v rámci podpory sportu se jím už nebudou zabývat - na rozdíl od závodu v Kanadě, kde byl potrestán Sebastian Vettel za nebezpečný návrat na dráhu a oni, byť nakonec odvolání nepodali, tak alespoň požádali FIA o přezkoumání celé situace. Proč si podle nich Verstappen tentokrát trest zasloužil?
"Názor a pozice Ferrari jsou takové - stále věříme, že jde o špatné rozhodnutí, to je náš názor. Věříme, že Charles nechal celé místo na trati. Neudělal žádnou chybu, došlo ke kolizi a byl vytlačen z trati. Na to jsou podle nás jasná pravidla, která můžeme oceňovat či nikoliv, a přesně ta stejná pravidla byla uplatněna v minulých závodech," kroutí hlavou Binotto.
"Přesto rozhodnutí komisařů plně respektujeme - jsou soudci a my to musíme respektovat. Navíc si myslím, že jako fanoušek Ferrari - a já jsem ten největší fanoušek Ferrari - je čas otočit stránku a pohlédnout kupředu," pokračuje šéf Scuderie.
It decided the race
— Formula 1 (@F1) June 30, 2019
Now the stewards need to decide on this lap 69 pass#AustrianGP #F1 pic.twitter.com/seyqDmRMVT
"Jak často říkáme, měli bychom nechat piloty volně bojovat, takže s verdiktem nemusíme být spokojeni, nepodporujeme ho, ale nějak chápeme to, že potřebujeme jít dál. A celkově si myslím, že to je dobré pro sport a pro Formuli 1," říká Švýcar, jenž v Maranellu plní roli šéfa týmu i technického ředitele.
Rozhodování trvalo - proč?
Na konečný verdikt jsme včera na Red Bull Ringu ale museli hodně dlouho čekat. Závod skončil už kolem 16:32 hod, komisaři si Leclerca s Verstappenem a zástupci týmů k sobě pozvali na 18:00 hod, ale rozhodnutí oznámili až v 19:47 hod - tedy více než tři hodiny po skončení Velké ceny Rakouska.
"Hlavním důvodem bylo to, že jsme se tím kvůli různým závazkům nemohli až do 18 hod zabývat - probíhaly rozhovory s jezdci a pozávodní tisková konference. Samotné slyšení se všemi zainteresovanými, ať už tomu budete věřit či nikoliv, trvalo kolem hodiny," přibližuje Michael Masi, jenž po zesnulém Charliem Whitingovi přebral roli ředitele závodů FIA.
"Racing. That's what it's called. Otherwise, it's better to stay at home"#F1 #AustrianGP pic.twitter.com/ZBkorMKPDe
— Formula 1 (@F1) June 30, 2019
"Komisaři to pečlivě zvážili, podívali se na ostatní případy, precedenty, a rozebírali to spolu. Než rozhodnutí sepíšete a zkontrolujete, aby v něm nebyly žádné chyby a vše bylo v pořádku, než si potom týmy zavoláte zpět, předáte jim rozhodnutí, tak to trvá. Čas letí mnohem rychleji, když sedíte venku jako my všichni, než když jste v místnosti. Takže to byla jedna z těch věcí, brali v potaz absolutně všechno," vysvětluje.
Rozhodnutí potrestat Daniela Ricciarda ve Francii před týdnem trvalo také tři hodiny, ale o penalizaci pro Sebastiana Vettela v Kanadě rozhodli ještě během závodu, takže na pódiu mohl slavit Lewis Hamilton. Podle Masiho se FIA snaží dělat vše, aby se vítěz nemusel dodatečně měnit, pokud k incidentu nedojde v posledních kolech, komisaři ale musí vzít v potaz spoustu věcí a nemůžou jednoduše závod zmrazit.
V Rakousku roli komisařů plnili Silvia Bellotová, Walter Jobst, Nish Shetty a za jezdce Tom Kristensen.