Petr Hlawiczka, 24. června 2018, 21:35 Google+

PAUL RICARD - ZASTÁVKY V BOXECH A STRATEGIE; Jak rychle přezouvaly týmy své jezdce a s jakými strategiemi odjely Velkou cenu Francie 2018?

Zastávka v podání Sauberu

Zastávka v podání Sauberu | foto: Sauber Motorsport AG

Sauber
svými výkony příjemně překvapuje nejen na dráze, ale i v boxech - již ve třetím závodě po sobě předvedl nejrychlejší zastávku, když Ericssona v 35. kole přezul za 2,32 sekundy. Mezi nejrychlejších deset se dostala také zastávka jeho týmového kolegy Leclerca, byť byla podstatně pomalejší: 3,19 s.

Druhou příčku obsadilo Toro Rosso, jež Hartleyho v 38. kole zdrželo jen 2,41 s. Po vyřazení Gaslyho v prvním kole šlo o jedinou zastávku italské stáje poháněné Hondou.

Špičkové týmy se za sebou řadily až od 3. příčky. Mercedes Hamiltona v 33. kole odbavil za 2,44 s, Bottas se u mechaniků dnes zdržel podstatně déle poté, co do něj v první zatáčce narazil Vettel.

Délka zastávek a průjezdů boxovou uličkou během GP Francie 2018

Délka zastávek a průjezdů boxovou uličkou během GP Francie 2018 | zdroj: Petr Hlawiczka / F1NEWS.cz / INCORP images

Ferrari zvládlo Räikkönena přezout v 34. kole za 2,46 s. Fin měl sice nejlepší průjezd boxovou uličkou, nepočínal si v ní ale tak dobře, jako výše uvedení soupeři. Vettel byl v boxech dvakrát, z toho jednou mu po prvním kole tým měnil celé přední křídlo, podruhé si v rámci zastávky odpykával velmi mírný pětivteřinový trest za zmíněný náraz do soupeře.

Red Bullu patří páté a šesté místo, když Verstappena v 25. kole zdržel 2,51 s a Ricciarda o tři kola později 2,59 s. Za Red Bull se zařadil oběma zastávkami McLaren, který Vandoornea poslal zpět na trať za 2,6 s a Alonsa za 3,07 s.

Do závodu dnes polovina pilotů startovala na ultra-měkkých pneumatikách, 8 na super-měkkých (Alonso, Bottas, Ericsson, Gasly, Hamilton, Ricciardo, Vandoorne a Verstappen) a 2 na měkkých (Hülkenberg a Pérez).

Grafický přehled pneumatikových strategií v průběhu Velké ceny Francie 2018

Grafický přehled pneumatikových strategií v průběhu Velké ceny Francie 2018 | zdroj: Pirelli

Se strategií jediné zastávky si dle očekávání vystačila 14. klasifikovaných pilotů, tři museli do boxů neplánovaně podruhé: Alonso, který tam skončil po problémech se zavěšením v posledním kole, dále Bottas a Vettel.

Nejvíce kol (38) na ultra-měkké směsi zvládl Hartley, na super-měkké Vandoorne (40 kol) a Sirotkin na měkkých vydržel 51 z celkových 53 kol, na něž byla vypsána letošní Velká cena Francie, tj. 96 % závodu.

Informace o nejrychlejších kolech na různých směsích pneumatik a délce stintů

Informace o nejrychlejších kolech na různých směsích pneumatik a délce stintů | zdroj: Pirelli

Diskuze: Sauber na vzestupu, v boxech opět nejrychlejší. Sirotkin odjel 96 % závodu na 1 sadě + STRATEGIE