Minimální hmotnost vozu i jezdce
Pilot se svou sedačkou bude muset vážit 80 kg, jinak pod ní bude přidáno speciální závaží, které tuto hmotnost vyrovná. 75kg jezdec tedy bude potřebovat 5kg závaží apod. Kromě toho minimální hmotnost vozu stoupne o dalších 6 kg na 740 kg - bez jezdce tedy 660 kg.
Nápad vzešel minulý týden na zasedání Strategické skupiny F1, bez problému prošel jednáním Technické pracovní skupiny, které poskytla FIA detailní návrh.
Váha jezdce kdysi nebyla součástí minimální hmotnosti vozů - k tomu došlo až v roce 1995, kdy vzrostla na 595 kg včetně pilota. Pak se v éře V8 stala palčivým tématem, protože vozy byly již na svém hmotnostním limitu, a těžší piloti byli týmy nuceni k dietám, což některé vedlo k obavám o jejich zdraví a celkovou kondici. Deset kg navíc se totiž v časech na kolo odrážejí přibližně o 0,3 sekundy pomalejšími časy.
Hmotnost monopostů také neustále stoupá, minulý rok kvůli širším vozům a pneumatikám vzrostla ze 702 na 728 kg. Pro letošní sezónu byla kvůli ochraně kokpitu Halo zvýšena dále na 734 kg. Úpravy vozů však byly náročnější, podle některých vyžadovaly až 15 kg navíc, proto dojde příští rok k další změně.
Úpravy aerodynamiky
Týmy se také po návrhu McLarenu dohodly na úpravě bočnicových panelů, které jsou hodně složité a často překrývají nápisy sponzorů - budou muset být nižší, což umožní lepší viditelnost z úhlu zepředu (zhruba od nohou jezdce).
Zjednodušeny budou i bočnice zadních křídel, které v horní části nebudou moci obsahovat výřezy vylepšující aerodynamiku (snižují indukovaný aerodynamický odpor). Návrh na zjednodušení předních křídel narazil na odpor ze strany Ferrari. To dokonce pohrozilo vetem: aerodynamický dopad by byl podle něj příliš velký na to, aby se dal ospravedlnit z netechnických důvodů.