Ferrari protestovat nebude: nemůže ani nemá proč

Petr Hlawiczka / Tereza Polaczyková, 29. listopadu 2012, 07:00 Google+

Ferrari zvažuje odvolání proti výsledkům Velké ceny Brazílie. Změní se jméno letošního mistra světa?

Počet komentářů:  33 komentářů (Poslední 30.11. 07:57) Napište svůj názor
Ferrari

Ferrari | foto: Scuderia Ferrari

Italský tým údajně zkoumal záběry Vettelova předjetí Jean - Erica Vergneho, pilota týmu Toro Rosso, ke kterému došlo v době, kdy na trati svítila žlutá světla, což by znamenalo, že předjíždění nebylo povoleno.

"Vyhodnocujeme záběry," řekl včera tiskový mluvčí Ferrari Luca Colajanni. "Cokoliv, co ohrožuje důvěryhodnost šampionátu, musí být prozkoumáno."

Na levé straně nekvalitního videa, které se objevilo na Youtube, však mává traťový komisař zelenou vlajkou. Na okruhu Interlagos se podél trati nacházelo 22 traťových komisařů s vlajkami, ale jen 16 světelných panelů, které slouží podle FIA pouze jako doplněk k ruční signalizaci vlajkami - proto měla zelená od traťového komisaře také přednost před žlutým signálem na volantu Vettela.

Komisař vlevo mává zelenou vlajkou (zdroj: SkySport TV)

Výsledky nedělního závodu byly oficiálně potvrzeny, Mezinárodní sportovního řád (článek 174d) umožňuje podat odvolání maximálně do 30 min po skončení závodu. Ferrari však může požádat Mezinárodní automobilovou federací o vysvětlení - což také učinilo.

"V dopise Ferrari požádalo FIA o vysvětlení ohledně předjetí Vergneho Vettelem ve čtvrtém kole Velké ceny Brazílie," potvrdil dnes na Twitteru tiskový mluvčí Ferrari.

Dle podmínek stanovených v článku 179b Mezinárodního sportovního řádu FIA může celou záležitost do 30. listopadu znovu prozkoumat, pokud se objeví nová skutečnost, která by mohla mít vliv na výsledek mistrovství světa.

Kdyby shledala, že se Sebastian Vettel provinil, mohla by přičíst 20 sekund k jeho času. V tom případě by ve Velké ceně Brazílie "dojel" až na osmém místě, což by znamenalo, že by se letošním mistrem světa dodatečně stal Fernando Alonso.

Aktualizace:
Colajanni pro španělská média uvedl, že Ferrari protest podávat nebude. FIA se odmítá k celé záležitosti vyjádřit - zda zkoumala či analyzuje dostupné důkazy.

Charlie Whiting však dnes v poledne německému Auto Motor und Sportu potvrdil, že se Vettel proti pravidlům neprovinil ani v případě Vergneho, protože traťový komisař na výjezdu z boxů mával zelenou vlajkou.