Petr Hlawiczka, 30. října 2009, 15:40 Google+

ABÚ ZABÍ - 2. TRÉNINK; I v podvečerní části měl důvod k velké radosti u McLarenu - jejich pilot zvítězil i ve druhém tréninku po sobě. Tentokrát byl o dvě desetiny rychlejší Heikki Kovalainen před Lewisem Hamiltonem. Oběma kryl záda Jenson Button.

McLaren

McLaren | foto: McLaren

Tato část začala v 17 hod tamějšího času, teploty byly o něco nižší, znatelné to bylo zejména u asfaltu, jenž byl o 13 °C chladnější. Během tréninku zapadalo slunce a začalo se šeřit a pořadatelé rozsvítili umělá světla - jezdci se tak mohli projet za stejných podmínek, které budou panovat během zítřejší kvalifikace i nedělního závodu.

Slunce zapadalo pri startu druheho treninku

Během prvních pěti minut se na trati objevilo neobvyklé množství 16 vozů, z nichž některé z nich začínali rovnou kroužit měřená kola. Prvním byl Nico Rosberg, jenž byl s časem 1:47,576 min (který krátce nato vylepšil na 1:45,172) na čele. Po 4 min jej předstihl Hamilton, Sutil, Buemi, Kovalainen i Kubica, jenž po 10 min se svým BMW vedl (1:44,274 min).

Nakajima pod umelym osvetlenim

Nato začal opět úřadovat vítěz dopolední části - Lewis Hamilton, jenž ze svého rekordního času ubral další vteřinu a opět stanul nejvýše v pořadí s časem 1:42,942 min. Po zajetí do boxů ho však překonal Buemi (1:42,526 min) a Brit se s McLarenem ihned vrátil na trať. V této chvíli se blýskl i Kobajaši čtvrtým nejrychleji zajetým kolem (1:43,377 min) a mimochodem, o 3,7 sec rychleji než jeho krajan Nakajima (1:47,082 min), jenž pořadí naopak uzavíral. Buemi své prozatímní prvenství v dalším kole pojišťuje - 1:42,143 min. Po půlhodině bylo pořadí následující: 1. Buemi, 2. Hamilton, 3. Button, 4. Vettel, 5. Webber, 6. Kobajaši, 7. Barrichello, 8. Trulli.

Sutil nedobrzdil

V polovině tréninku opět zaúřadovaly stříbrné šípy, když před Buemiho dostal opět Hamilton (1:41,564 min) i Kovalainen, který na svého kolegu ztrácel necelou desetinku.

Ferrari se trápilo, Räikkönen se pohyboval na 8. místě (1:42,461), Fisichella na něj ztrácel něco málo přes půl sekundy - vypadá to, že se s monopostem a náročnějším brzděním již sžívá.

Technické problémy v podvečer pronásledovaly Kubicu, jehož monopostu za vlásenkou vypověděl službu motor, což ukončilo jeho dnešní účinkování. O zatáčku dále Adrian Sutil v tu chvíli předvádí nádherný powerslide s koly naplno vytočenými do protisměru.

Druhy trenink konci za tmy

Dvacet minut před koncem si vedení držel stále Hamilton (1:41,504 min) před Vettelem (+0,087), Kovalainenem (+ 0,156), Buemim (+0,179), Webberem (+ 0,180) a Barrichelem (+ 0,327). Patnáct minut před koncem opět vystrčil drápky Kobajaši (+ 0,132) a dostal se před Kovalainena na třetí místo. Grosjean v při brzdění mírně ztratil kontrolu nad vozem a rozstřelil jeden billboard u dráhy.

Grosjean trefuje reklamu u trati

V posledních minutách kroužili po trati všichni piloti krom Kubicy. V koncovce zajel bleskurychlé kolo Kovalainen - 1:41,307, čímž dnes zajistil McLarenu druhé tréninkové vítězství. Druhý skončil Hamilton, jenž svůj čas již nezlepšil. Monopostům z Wokingu pomohl k těmto výkonům i jejich podařený KERS, polovinu jehož energie využívaly na nejdelší rovince za sedmou zatáčkou, čtvrtinu na další zadní rovince (po zatáčce č. 9) a zbytek na cílové rovince.

Třetí místo si vyjel mistr světa Button, za ním skončili Vettel, překvapivě vysoko Kobajaši, Buemi, Webber a Barrichello.