Ferrari nastoupí po sedmnácti letech s Italem

F1NEWS.CZ / mediafax, 10. září 2009, 10:42 Google+

Třináctý závod mistrovství světa F1, Velká cena Itálie, se koná v neděli v Monze a uzavře evropskou část šampionátu. Domácí stáj Ferrari se po sedmnácti letech představí s italským pilotem, za volantem druhého monopostu bude sedět rodilý Říman Giancarlo Fisichella.

Ferrari

Ferrari | foto: Scuderia Ferrari

Posledním Italem, který za Ferrari nastoupil v Monze, byl v roce 1992 Ivan Capelli. Poslední vítězství italského pilota s vozem Ferrari viděla Monza v roce 1966, kdy triumfoval Lucovico Scarfiotti. Šestatřicetiletého Fisichellu na žádost Ferrari uvolnila pro pět zbývajících podniků mistrovství světa stáj Force India.

Italský tým si pro příležitost domácího závodu připravil také oznámení o příchodu nového sponzora, španělské banky Santander. V Monze se má konat společná tisková konference prezidenta Ferrari Luky di Montezemola a prezidenta Bank of Santander Emilia Botina.

Santander přišel do F1 v roce 2007 jako sponzor McLarenu, kam tehdy přestoupil Fernando Alonso. Spojení španělské banky a italské stáje má být předzvěstí příchodu dvojnásobného mistra světa do Ferrari. Oficiální oznámení však oproti původním předpokladům zřejmě nepřijde už v Monze, ačkoli v minulých letech tomu tak bývalo. Italové totiž musejí čekat, jak se vyvine situace kolem zraněného Felipeho Massy.

Letošní Grand Prix bude pro okruh Autodromo Nazionale Monza jubilejní, osmdesátá. Okruh je situován patnáct kilometrů severně od Milána a je chloubou italského motorismu a mekkou domácích fanoušků F1. Trať byla postavena v roce 1922 a od začátku mistrovství světa v roce 1950 hostila každou Velkou cenu Itálie F1 s výjimkou roku 1980, kdy se jelo na okruhu v Imole.

Trať v Monze je známá tím, že se tam dost agresivně přejíždí přes obrubníky. Pořadatelé se proto letos rozhodli obrubníky na inkriminovaných místech zvýšit, aby tak eliminovali problém se zkracováním šikan.

Loňskou deštivou Velkou cenu Itálie vyhrál Sebastian Vettel, tehdejší pilot stáje Toro Rosso, a stal se nejmladším vítězem závodu F1 v historii.

V roli lídra šampionátu přijede do Monzy Brit Jenson Button z týmu Brawn GP, který vede o šestnáct bodů před svým stájovým kolegou Rubensem Barrichellem a dvojící pilotů stáje Red Bull Vettelem a Markem Webberem.