Britští redaktoři se pustili s plnou vervou do obrany svého jezdce tmavé pleti a zaútočili na španělskou kulturu, politickou vyspělost a hodnoty celé společnosti. Přitom informovali své čtenáře, diváky a posluchače o akci tisíců.
Britské The Times tvrdily, že se španělská média záměrně vyhnula komentářům k rasistickým projevům fanoušků na tribunách závodního okruhu, což Britové chápou jako souhlas. V podobném duchu se nesly komentáře i dalších zástupců ostrovních médií. „Když přijde na závody, je vidět, že jsou dekády roků za Británií," napsal Independent. Daily Telegraph uvedl, že takové reakce jsou možné jen tehdy, pokud se úřadům nezdají jako nepřijatelné.
Avšak skutečnost je poněkud jiná. Řada seriózních španělských novin akci španělských fanoušků proto Hamiltonovi odsoudila. La Vanguardia volá po nulové toleranci vůči jejich krajanům. El Mundo zase napsalo, že výtržnosti v Montmelo ukázaly Španělsko ve špatném světle.
Redaktor Diario AS se s odstupem času ohradil proti agresi v britském tisku, především proti obecnosti tvrzení. „Obecná tvrzení jsou vždy nebezpečná, často skutečnost výrazně pokřiví a vždy je to neférové jednání. Živelné jednání jednotlivců může způsobit předsudek proti celé skupině."
Samotný šéf okruhu Ramon Praderas přitom žádal všechna média, tedy i britská, aby nevytrhovala víkendovou akci několika desítek diváků ze souvislostí...