ANALÝZA SEKTORŮ: Leclerc se vyrovnává zápisu Schumachera, Mercedes se strategickou výhodou + VIDEO

Charles Leclerc s Ferrari SF90 v Soči | foto: Mercedes AMG F1 Team

SOČI - NEJRYCHLEJŠÍ SEKTORY A MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI KVALIFIKACE; Jakých časů a maximálních rychlostí dosahovali piloti v jednotlivých sektorech okruhu v Soči a co z toho můžeme odvodit o jejich konkurenceschopnosti? Jak se chovaly pneumatiky a jaká strategie vypadá pro GP Ruska nejlépe?

První sektor obsahuje dlouhou rovinku se zatáčkou č. 1, kterou piloti projíždějí naplno. Na jejím konci se nachází místo nejprudšího brzdění a dlouhá třetí levotočivá zatáčka, kde na piloty po 5 sekund působí přetížení kolem 4 G. První DRS zóna zde byla letos kvůli usnadnění předjíždění o 95 metrů prodloužena. Na jejím konci se nachází místo měření maximálních rychlostí (tzv. speed trap).

Po dalším zpomalení do čtvrté zatáčky začíná těsně před pátou zatáčkou druhý sektor. Ten končí zajímavou pasáží, kde havaroval Sainz: piloti musí do pomalé třinácté zatáčky brzdit v levotočivé dvanácté s natočenými koly.

Nejkratší a nejpomalejší třetí sektor obsahuje pravoúhlé pomalé zatáčky bez možnosti předjíždění. Důležitý je správný nájezd na cílovou rovinku, v zatáčce č. 18 proto piloti často bojují s přetáčivostí, když se snaží začít co nejdříve přidávat.

Leclerc prodloužil sovu neuvěřitelnou šňůru vyhraných kvalifikací v řadě za sebou na čtyři, když dnes porazil Hamiltona i Vettela a zajel nejrychlejší čas. Loňský rekord (1:31,387 min) nepřekonal, což je ale dáno i tím, že Pirelli letos do Ruska přivezlo tvrdší směsi.

Mladý Monačan se stal prvním pilotem Ferrari od dob Michaela Schumachera, který předvedl takovou šňůru kvalifikačních výsledků. Na svém kontě již má letos 6krát pole-position (Bahrajn, Rakousko, Spa, Monza, Singapur a Rusko), více než kterýkoliv jeho soupeř včetně úřadujícího mistra světa Mercedesu.

Ferrari ale podruhé za sebou nedokázalo dostat oba vozy do první řady poté, co Hamilton předvedl další ze svých skvělých výkonů a Vettela odsunul na třetí příčku - ten se svým týmovým kolegou prohrál již podeváté za sebou.

Ze součtu sektorů jde vidět, že Němec na druhé místo měl, ale na rozdíl od Hamiltona, Verstappena, Ricciarda či obou McLarenů nedokázal dát dohromady ideální kolo.

V prvních dvou sektorech byl nejrychlejší Leclerc, v tom posledním Hamilton. Mercedes nejvíce ztrácel v tom prvním a také na rovinkách, kde Ferrari těží ze svého nejvýkonnějšího motoru (+20 koní).

Pozici čtvrtého nejrychlejšího týmu dnes těsně před Renaultem obhájil McLaren, jehož piloti budou po penalizaci Verstappena za nasazení nového motoru startovat z pátého (Sainz) a sedmého (Norris) místa.

Do první desítky se vešel na úkor Albona, jenž boural hned v úvodu kvalifikace, také Grosjean s Haasem. Americký tým udělal proti předchozímu víkendu největší pokrok v relativní konkurenceschopnosti, očekávám ale, že se v závodě bude postupně zase propadat.

Red Bull včera všechny zaskočil svou výkonností, když byl odpoledne nejrychlejší - jak jde vidět z grafu výše, nejvíce získával ve středně-rychlých zatáčkách. Dnes s novým motorem 4. specifikace ale Verstappen zajel až 4. nejrychlejší kolo se ztrátou téměř 7 desetin a ke spokojenosti měl daleko.

"Věděl jsem, že kvalifikace bude náročná na okruhu tak citlivém na výkon motoru, ale kolo bylo dobré, moc jsem toho na trati nenechal. Vítr zesílil a zdá se, že nám uškodil zejména v posledním sektoru, který je obvykle naším nejsilnějším, proto jsem opravdu nemohl využít plný potenciál auta. Včera to vypadalo pozitivně, ale Ferrari ještě nejezdil s motory na plný výkon. V kvalifikaci to vždy rozbalí, jak jsme dnes mohli vidět," hodnotil Holanďan.

Albon by měl po své havárii zapříčiněné zadním větrem startovat z 18. místa. Je nicméně možné, že mu bude Red Bull měnit ještě převodovku a další komponenty pohonné jednotky, což by jej mohlo odsunout více dozadu.

Na rovinkách byly dle speed-trapu nejrychlejší vozy Mercedesu, Stroll jel 328,3 km/h. Ricciardo s Renaultem byl o 3,9 km/h pomalejší, Grosjean poháněný Ferrari zaostával o 4,6 km/h a Gasly s Hondou 5,9 km/h.


Pneumatiky a strategie

Mercedes zítra začínat na středně-tvrdých pneumatikách, které sice jsou o 0,6 s/kolo pomalejší (podobný rozdíl je mezi středně-tvrdou a tvrdou směsí) a také horší pro start závodu, jsou však trvanlivější a dávají mistrovskému týmu větší prostor ve volbě strategií či při výjezdu safety-caru. Vzhledem k obtížnému předjíždění na dráze a odlišným pneumatikám na vozech soupeřů nás čeká zajímavá strategická bitva.

Velká cena Ruska je vypsána na 53 kol a jako nejrychlejší je dle simulací jednozastávková strategie měkká - tvrdá s přezutím po 15. - 19 kolech. V případě startu na středně-tvrdé je ideální přecházet na tvrdou o něco později: v 14. - 22. kole.

Jednozastávková strategie měkká - středně-tvrdá s přezutím v 22. - 26. kole už je o něco pomalejší a vyžaduje trochu toho pneumatikového managementu. Dvouzastávkové strategie vycházejí za normálních okolností už pomaleji.

Pneumatiky jsou letos o stupeň tvrdší, což podle Pirelli pilotům umožní na to tlačit naplno ve všech stintech. "Proto zítra čekejte rychlý závodu," uvádí. Podseknutí (undercut) zde nebude tak efektivní, jako v Singapuru, protože opotřebení a degradace pneumatik jsou velmi nízké - totéž platí pro tzv. 'overcut,' tj. či získaní výhody delším setrváním na dráze oproti soupeři.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 24 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy