Ferrari navrhuje, aby viníci nehod byli potrestáni také materiálně

Mattia Binotto vyslovil zajímavou, i když asi nereálnou myšlenku | foto: Scuderia Ferrari

Kolize vozů v F1 a následné poškození drahých monopostů není nikdy nic příjemného. Zvláště když jste v celé záležitosti absolutně nevinně, jak tomu v neděli při maďarském závodě v několika případech bylo. Stáj Ferrari proto přichází se zajímavou myšlenkou.

Red Bull se domáhá přehodnocení regulace cenových stropů a jedním z jeho argumentů jsou i vysoké účty za škody způsobené nehodami, což byl případ dvou posledních závodů - stačí si pustit záznam ze Silverstone a Hungaroringu a hned nám bude jasné, kolik toho Verstappenův vůz schytal.

Když slízl podobnou ránu Charles Leclerc od Lance Strolla při posledním klání, přišel šéf Ferrari Mattia Binotto s návrhem, že by se s podobnými situacemi mělo něco podniknout. Přišel s myšlenkou, aby v případech, kdy má nehoda jasného viníka, uhradil náklady na opravu tým pilota, jenž havárii či kolizi zavinil.

"Myslím, že v blízké budoucnosti bude smysluplné o tom diskutovat s ostatními šéfy týmů, FIA a zástupci F1. Je značně nespravedlivé zahrnout škodu do výdajů v režimu rozpočtového stropu, když jste jí nezpůsobili. Měli bychom tedy učinit výjimky? Nejsem si jist, že to je řešení, protože dohled by byl značně obtížný. Proto se domnívám, že bychom mohli zvážit, pokud bude pilot za nehodu evidentně odpovědný, měl by jeho tým uhradit postiženým stájím výdaje za škodu a opravy. Piloti by tak mohli být o něco zodpovědnější," vysvětluje svou ideu Binotto.

Christian Horner zastává poněkud odlišný přístup | foto: Red Bull Content Pool

Stačí vyčíslit náklady na opravu monopostů ze strany Red Bullu - hovoří se až o 1,8 milionech dolarů. Christian Horner proto považuje za nespravedlivé, že jeho tým musí čelit v rozpočtu položce, která v našponovaném limitu 145 $ nepřichází v nejvhodnější dobu. I on žádá FIA, aby se touto okolností zabývala. Na rozdíl od Binotta si myslí, že by takové náklady na opravy neměly být začleněny do limitu, pokud je tým nezapříčinil.

"Finanční limit je brutální. Myslím, že se jenom potvrdilo, pokud dojde k takovému incidentu bez našeho zavinění, zaplatíme za to značnou cenu, s níž není v rozpočtu počítáno. FIA by se tím měla zabývat," tvrdí Horner.

Není tajemstvím, že u Red Bullu se v zimní pauze snižovaly počty zaměstnanců a zákonitě padla otázka, odkud se vezmou na tak nákladné opravy finanční prostředky. "Očividně bude nutné se podívat, jaké možnosti máme. Jde o náhradní díly a motory, což je zvlášť znepokojující. Myslím, že bude třeba věc s FIA přehodnotit, protože je to věc, která se týká všech týmů ve startovním poli, nejen Red Bullu."

Dá se čekat, že by tento systém mohl ještě více sešněrovat souboje pilotů a snížit atraktivitu závodů. Jestli bude nad pilotem viset Damoklův meč v podobě pokuty za způsobení kolize, může si třikrát svůj útok rozmyslet; je otázkou, zda by omezení koření každého závodu, totiž boje o pozice, předjíždění a dravého stylu, neodválo další část fanoušků směrem od F1.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 96 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy