Bližší pohled na volant Mercedesu W01 + video

Petr Hlawiczka, 20. září 2010, 06:50 Google+

Po zběžném představení volantu Red Bullu se detailněji podíváme na ovládací prvek Mercedesu W01. Kromě tlačítek si popíšeme i jeho jednotlivé funkce.

Počet komentářů:  7 komentářů (Poslední 21.09. 12:42) Napište svůj názor
gp monaka

gp monaka | foto: Mercedes AMG F1 Team

Sdílejte článek

Umožňuje nastavit spoustu věcí, protože před několika lety vstoupil kvůli vysokým nákladům v platnost zákaz dvoucestné telemetrie – inženýři tak již nemohou z boxů nastavovat různé módy motoru či přenastavovat vůz ze suchých podmínek na mokré. Data o stavu monopostu proudí k inženýrům dále, ale veškerá nastavení za jízdy smí provádět pouze pilot.

Jako většina ostatních částí vozu, i volant je vyroben převážně z karbonových vláken. Úchyty jsou vyrobeny z alcantry, což je univerzální kompozitní materiál (68% polyester a 32% polyuretan), popř. z gumy – záleží na preferencích pilota. Ten si může vybrat i umístění jednotlivých přepínačů, proto se v rámci jednotlivých týmů můžeme setkat s různými verzemi volantu. Každý z pilotů má na závodní víkend připraveny obvykle tři kusy.

Každý tým si své volanty vyrábí sám. Výrobní cena jednoho kusu u Mercedesu přesahuje 580 tis. Kč. Jedinou výjimku tvoří displej, jenž je součástí standardního elektronického balíku, který musí všichni používat. Ten je umístěn u Mercedesu přímo na volantu, u jiných týmu (např. Red Bull - viz zde) je součástí kokpitu.

merc1
Volant Nica Rosberga

Tlačítka, přepínače, displej

Světla pro přeřazení: světla v horní části volantu znázorňují pomocí otáček motoru optimální okamžik pro změnu převodového stupně.

Čísla rychlostních stupňů: ukazují pilotovi, jaký rychlostní stupeň má zařazený.

Světla komisařů: trojice diod po obou stranách displeje svítí, pokud komisaři vyvěsí červené vlajky (zastavení závodu), modré vlajky (blíží se o kolo rychlejší jezdec) nebo žluté vlajky (incident na dráze). Tyto světla ovládá ředitelství závodu FIA a byly zavedeny pro to, aby usnadnili pilotům respektování vlajek, které v rychlostech mohou občas přehlédnout.

Displej: Dvě okénka po stranách ukazatele převodového stupně pilotovi zobrazují důležité informace, jako například teplotu vody či oleje. Mohou také ukázat čas na kolo a během kvalifikace mezičasy a rozdíl ve srovnání s nejrychlejším kolem.

+1/-1: Umožňuje ovládat software vozu. Pokud inženýři zpozorují přes telemetrii nějaký problém se systémem či čidlem, pilot může vypnout či vyřadit nějaké čidlo z činnosti, pokud není kritické pro bezpečnost, nebo může aktivovat záložní senzor. Pilot se pomocí těchto tlačítkem pohybuje v menu nahoru a dolů, pro potvrzení pak používá tlačítko ON/OFF.

merc2
Volant Michaela Schumachera

Drink: aktivuje systém pro přísun tekutin k pilotovi, aby se vyhnul dehydrataci.

+10/Startovní světla: toto tlačítko má dvě funkce. Část +10 je spojena s ovládání softwaru, podobně jako tlačítko +1/-1. Umožňuje postoupit v menu rychle vpřed – o 10 položek. Funkce Start light se využívá během tréninků, kdy si piloti nacvičují starty na konci boxové uličky. Po zmáčknutí tlačítka se nahoře na volantu začnou rozsvěcovat světla, podobně jako během startu závodu. Inženýři poté analyzují reakční dobu.

O/Take: Využívá se, když jezdec během závodu bojuje o pozice. Umožňuje chvilkově zvýšit limit otáček (ne však na více než povolených 18 tis./min).

Pit Confirm: Zmáčknutím pilot potvrzuje, že slyšel pokyn inženýra či pokyn k zajetí do boxů. Užitečná funkce na okruzích, kde není příliš dobré pokrytí rádiovým signálem (např. Monako).

Talk: Umožňuje pilotovi hovořit rádiem se svým inženýrem

BBAL: Po stisku se na displeji zobrazí nastavení vyvážení brzd

REV: Pilot nemůže normálně páčkami pod volantem zařadit zpátečku, proto musí zmáčknout toto tlačítko (současně s uvolňováním spojky).

merc5

Otočné přepínače: Pomocí těchto vícepolohových přepínačů může pilot řídit mnoho funkcí. Každá pozice představuje určité nastavení či charakteristiku vozu, například směs paliva, hydraulický diferenciál či mapování motoru. Pilot si pomocí nich může během závodu přizpůsobit chování vozu svému stylu. Dostává se na ně také při výjezdu safety-caru nebo když se rozprší.

FFA: Změna úhlu klapky předního křídla (Front Flap Adjust) pro nastavení aerodynamického vyvážení vozu.

Mark: Pokud pilot cítí, že není s vozem něco v pořádku nebo chce označit místo zvláštního chování, v daný okamžik zmáčkne toto tlačítko.

ON/OFF: V kombinací s tlačítky +1/-1 se používá pro zapínání či vypínání jednotlivých voleb.
Neutral: Podobně jako zpátečka, software neumožňuje nechtěné zařazení neutrálu na páčkách pod volantem. Nejprve je třeba zmáčknout toto tlačítko.

Pit Limiter: Zapíná/vypíná omezovač otáček v boxech. Rychlost je během tréninků obvykle omezena na 60 km/hod, během kvalifikace a závodu pak na 100 km/hod. Za nedodržení těchto rychlostí jsou piloti během tréninku pokutováni, během závodu penalizováni.

BPF: Pomáhá inženýrům analyzovat charakteristiku spojky (z angl. Bite Point Find). Ti poté pomáhají pilotovi optimalizovat startovní proces. Protože jsou již zakázány systémy pro kontrolu trakce a automatického startu (launch control), start je zcela v režii pilota. Proto je pro něj klíčové vědět, jak bude spojka reagovat.

merc3

Zadní strana
Zatímco přední strana obsahuje všechna tlačítka a přepínače, páčky na zadní straně jsou stejně důležité.

Nahoře se nacházejí ty, pomocí nichž pilot volí rychlostní stupně: pravou rukou vyšší, levou rukou podřazuje. Samotné přeřazení, které je inicializováno kliknutím páčky, trvá jen pár milisekund.
Další dvě drobné páčky jsou softwarově konfigurovatelné. Umožňují pilotovi rychlý volbu vpřed při volbě mapování, například pro volbu specifické mapy diferenciálu, kterou potřebuje v zatáčce.
Spodní dvě páčky ovládají spojku. Ve voze se totiž žádný spojkový pedál nenachází – tam je pouze brzda a plyn. Proto když chce pilot vyjet z garáže, zmáčkne jednu z těchto páček, zařadí první rychlostní stupeň a poté ji uvolní, podobně jako by to dělal s pedálem v běžném silničním voze. Během jízdy po okruhu je již dále nepoužívá, software během přeřazování automaticky ovládá spojku.

Jediným dalším okamžikem, kdy pilot tyto páčky využívá, je start závodu, nebo pokud například potřebuje zvolit zpátečku či první rychlostní stupeň během zastávky v boxech. Páčky jsou dvě, což mu usnadňuje rozjezdy. Protože někdy se zařazuje do boxové uličky vlevo a jindy dle okruhu vpravo, nachází se ovládání spojky po obou stranách volantu.

merc4

Na startu závodu má obvykle jednu z nich jemně zmáčknutou, po zhasnutí světel povoluje druhou. Když ji má zcela uvolněnou, pustí i tu první.

Volant je s elektronickým systémem vozu propojen konektorem, jenž se nachází uprostřed rychloupínatelného mechanismu. Konektor přenáší veškeré signály z volantu do hlavní řídící jednotky vozu.

Vytisknout

Diskuze: Bližší pohled na volant Mercedesu W01 + video

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 7, poslední 21.09.2010 12:42 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 7 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Finále zlaté éry F1 - Villeneuve, Jones a Laffite na stupních vítězů v Rakousku 1979

Pozře F1 sama sebe? Události v Monaku oživují některé otázky

Rozbitý vůz Sergia Peréze po srážce s vozy Haas v závodě v Monaku

FOTO: GP Monaka od velké havárie v 1. kole po Leclercovo vítězství

Lewis Hamilton s Mercedesem

Špatný pokyn během klíčového okamžiku aneb jak Mercedes zkazil Hamiltonovi závod

Inženýr Andrea Stella hovoří o událostech v Monaku

Norrisovi se nelíbí rozhodnutí o návratu Sainze jr. na původní pozici. Proč se tak stalo?

Esteban Ocon se v Monaku moc nepředvedl

"Vyvodíme z toho důsledky," varuje Ocona naštvaný šéf Alpine

Leclerc se konečně dočkal, po třech pole-position vítězí na domácí půdě

GP MONAKA: Po dramatickém úvodu tone Monte Carlo v nadšení - Leclerc triumfoval

Pierre Gasly si po závodě pustil pusu na špacír

Po závodě jako běsnící tygr, v prohlášení už beránek - Gasly se obul do svého kolegy

Max Verstappen a Sergio Pérez určitě neměli v Monacu důvod k úsměvým (ilustrační foto)

PROHLÁŠENÍ po závodě - Přešťastný Pérez, Alpine žehlí malér a vinu za kolizi svádí jeden na druhého

Předloni pole-position Leclercovi štěstí nepřinesla - bude se letos moci radovat s monackým princem z lepšího výsledku?

PROHLÁŠENÍ po kvalifikaci: Radost v táboře Ferrari a McLarenu, Mercedes je odhodlán bojovat, Red Bull lehce rozladěný

Sergio Pérez opět ukázal svou odvrácenou tvář - skončit v Q3 není určitě v jeho situaci záviděníhodné

Leclerc má třetí domácí pole-position, Verstappen skončil mimo Top 5

  • Pátek

    • 1. Trénink (19:30 - 20:30)
    • 2. Trénink (23:00 - 00:00)
  • Sobota

    • 3. Trénink (18:30 - 19:30)
    • Kvalifikace (22:00)
  • Neděle

    • Závod (20:00)

Průběžné pořadí šampionátu:

1. VERSTAPPEN, 2. LECLERC, 3. ... Celé pořadí

dní | hod | min | sek

reklama

Doporučujeme

Vettel, Sebastian

Volant Red Bullu zblízka

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Špatný pokyn během klíčového okamžiku aneb jak Mercedes zkazil Hamiltonovi závod

  2. Pozře F1 sama sebe? Události v Monaku oživují některé otázky

  3. "Vyvodíme z toho důsledky," varuje Ocona naštvaný šéf Alpine

  4. FOTO: GP Monaka od velké havárie v 1. kole po Leclercovo vítězství

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud