Romain Grosjean, muž který může zvládnout zázrak, v palbě otázek

Robert RoBertino Pavelka, 8. srpna 2017, 10:45 Google+

Americký tým Haas je prozatím ve své druhé sezoně o chloupek úspěšnější, neboť doposud nasbíral o jeden bod více než v celém premiérovém ročníku. Bude však druhá polovina letošního roku ve znamení dalšího pokroku? Nejen na tyto věci odpovídal Romain Grosjean, který v barvách Haas F1 Team tráví už druhý ročník...

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Romain Grosjean v kvalifikaci v Monaku

Romain Grosjean v kvalifikaci v Monaku | foto: Haas F1 Team

Sdílejte článek

Haas letos zaznamenal zatím 29 bodů - tedy o jeden více než loni. V druhé polovině sezóny 2016 jste přidal na týmové konto už jen jeden bod - zatímco letos tým očekává minimálně dalších 29 bodů...

Romain Grosjean: ... to je skvělá myšlenka. Ale je to možné. Jsme silnější než v předchozí sezóně. Náš vývoj se již zaměřuje na rok 2016, ale vzhledem k tomu, že se nejedná o jinak zásadní změny, můžeme se ještě věnovat současnému monopostu. Můžeme auto trochu lépe nastavit, volíme správnou strategii, takže šance jsou dost vysoké, proto bychom mohli získat víc než oněch 29 bodů.

Loni jste byl v týmu jasná jednička a postaral jste se o veškerý bodový zisk. Nyní jste "dodal" osmnáct a kolega Magnussen 11 bodů. Je to jednodušší, když se o bodované pozice dělíte?

RG: Je v F1 něco snadného? Ne! (smích) Ale ano, Kevin je dobrý týmový kolega a odvádí skvělou práci. Spolupracuje se nám dobře. Navzájem na sebe vyvíjíme tlak a tvrdím, že pro každý tým je klíčové, aby měl dva piloty, kteří se takto chovají, protože pokud jeden pilot výsledkově dobrý, má to vliv i na toho druhého.

Snad v každé sezóně dochází k týmovým soubojům, ozdobených řádnými titulky - loni to byl Hamilton s Rosbergem, letos jsme viděli duely mezi Pérezem a Oconem plus Kvjata se Sainzem. U vás se zdá, že se prozatím nic takového nestalo. Jak se vám daří takové pozornosti unikat?

RG: To opravdu netuším. Možná jsem trochu chytřejší? Navíc to pro tým nemá význam. Ano, závodíte za sebe - ale je tu také tým a mnoho lidí, kteří tvrdě pracují na přípravě vozu pro závod.

V loňském roce, jak už bylo řečeno, jste byl u Haasu jasnou jedničkou. Jak je tomu nyní?

RG: U nás není číslo jedna a dvě - jsme naprosto rovnocenní piloti, v týmu neexistuje žádná podobná politika. Ale tak tomu bylo i v roce 2016. Stejný materiál, stejné šance. 

img-responsive

S Kevinem si rozumíme dobře... | foto: Haas F1 Team

Když se ohlédnete na první polovinu sezóny, prozatím nejúspěšnějším závodem pro vás bylo Rakousko, kde jste vyjeli osm bodů. Proč jste zatím nedosáhli více podobných výsledků?

RG: Důvod je jeden - pneumatiky. Pořád jim nejsme schopní porozumět. Někdy se dostanemé do provozního okna, jindy ne. Někdy všechno funguje - a nevíme proč - a to samé platí i naopak. Onen výkonnostní rozsah, ve kterém fungují, je velice úzký (smích).

Gene Haas potvrdil, že s Kevinem budete působit v týmu i příští rok. Připadal někdy v úvahu i někdo jiný?

RG: Pro mě to bylo velké překvapení, ha ha. Já to vím už od září 2015! (smích). Takže bych to nazval normálním průběhem. Velmi dobrým.

img-responsive

Renault by mohl jednou být novou výzvou... | foto: Haas F1 Team

Ale určitě byla i možnost se přesunout jinam...

RG: To ano. Ale týmu se daří dobře a já mu chci pomoci se zlepšovat. Samozřejmě, pokud se jednoho dne naskytne šance na titul mistra světa, pak to bude skvělé - když se hvězdy srovnají a objeví se šance pilotovat vůz, o kterém sním...

Jaké auto by to bylo?

RG: Takové, se kterým bych bojoval o titul

Jakou má barvu?

RG: Odlišnou. Život může být plný překvapení. Vezměte si případ Valtteri Bottase a jak se jeho osud změnil mezi prvním a sedmým prosincem loňského roku. Takové věci se stávají. Právě teď jsem součástí skvělého projektu. Jsem pyšný na to, co jsme společně dokázali - a samozřejmě se chceme dále zlepšovat.

Pro vás jako Francouze vždy bude existovat otázka jménem Renault. Zvláště s ohledem na vaše vazby na tým. Jste s nimi v kontaktu?

RG: Ne, s Renaultem jsem nemluvil. Vrátit se jednoho dne k tomuto týmu by bylo krásné, ale musí nastat čas, kdy bychom společně mohli bojovat o mistrovský titul. To by byla skvělá situace, ale právě teď je ještě trochu brzy. 

img-responsive

Dokáže jednou Grosjean zázrak, o kterém mluví jeho inženýři? | foto: Haas F1 Team

To zní, že pokud budete chtít bojovat o titul, musíte se nutně přesunout jinam...

RG: ... nejspíš ano. Jistě, chci být šampionem, proto závodím. To je důvod, proč jsem tak zklamaný. Pokud nemohu ve startovním poli bojovat dostatečně vysoko, trápí mě to, protože rád vyhrávám. Myslím, že naposledy jsem vyhrál před šesti lety, někdy v roce 2011. To opravdu zabolí. Ale od té doby jsem nikdy neměl vítězné auto.

Zpovídali jsme inženýry, kteří s vámi pracovali. Označili vás za pilota, který za určitých okolností dokáže "zázrak". Co tím myslí?

RG: Haha, myslím, že mají pravdu, zvládl jsem to už několikrát! Když bojuji s ostatními, vždy v sobě najdu sílu. Mohu všechno dovést k dokonalosti: brzdění, zatáčky, akceleraci a tak podobně. Mám rád vítězství a opravdu nerad prohrávám. Takže když jsem v situaci, kdy se jeví šance na vítězství, umím ještě víc přiložit pod kotel.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Romain Grosjean, muž který může zvládnout zázrak, v palbě otázek

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Motor Mercedesu

Mercedes se svou pohonnou jednotkou brzy překoná hranici 1000 koní

McLareny budou mít od příštího roku za zády motory Renault

Prost o smlouvě Renaultu s McLarenem, pozitivním tlaku, spolehlivosti a velké ztrátě na špici

Daniil Kvjat v závodě v Belgii

Kvjat byl talentovanější než Gasly nebo Hartley, míní Marko

Aerodynamická pravidla se letos moc nemění, vozy v příštím roce přesto znatelně zrychlí

Vozy budou příští rok o 2 sekundy na kolo rychlejší, naznačují simulace. Jak to bylo letos?

Letošní pohonná jednotka Hondy RA617H

Přechod na Hondu není tak jednoduchý, odlišné rozvržení motoru je pro Toro Rosso výzvou

Felipe Massa v Baku doplatil na technickou závadu, Williams to pak hodně mrzelo

"Massa letos v Baku mohl vyhrát, nebýt našeho selhání," přiznává Williams

reklama

Průběžné pořadí šampionátu:

1. HAMILTON, 2. VETTEL, 3. BOT... Celé pořadí

reklama

Doporučujeme

Valtteri Bottas

Tajný život Bottase: Která chyba klidného Fina nejvíce rozčílila?

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Vozy budou příští rok o 2 sekundy na kolo rychlejší, naznačují simulace. Jak to bylo letos?

  2. FOTO: Pohled zblízka na letošní pohonnou jednotku Hondy RA617H

  3. Red Bull nebude na Ricciarda čekat věčně. "Máme velmi dobré možnosti," varuje Horner

  4. Konec partnerství s McLarenem je pro Hondu úlevou, problém dle Hasegawy nebyl v lidech

  5. Mercedes se svou pohonnou jednotkou brzy překoná hranici 1000 koní

  6. Přechod na Hondu není tak jednoduchý, odlišné rozvržení motoru je pro Toro Rosso výzvou

reklama

Zprávy odjinud