Jak Zak Brown nahlíží na Indy 500 a partnerství s Hondou

Robert RoBertino Pavelka, 19. května 2017, 12:40 Google+

Třetí rok spojení McLaren - Honda měl být pomalým útokem na vrchol. Zatím to však vypadá, že místo kroku vpřed se tým propadá stále níž. Výkonný ředitel McLaren Technology Group Zak Brown proto dostal prostor, aby vysvětlil aspekty současné situace u druhdy veleúspěšného týmu...

Počet komentářů:  7 komentářů (Poslední 20.05. 15:40) Napište svůj názor
McLaren se nadále trápí - Zak Brown to nakonec potvrzuje

McLaren se nadále trápí - Zak Brown to nakonec potvrzuje | foto: McLaren

Sdílejte článek

Nově zvolený americký prezident Donald Trump prohlásil, že si svou funkci představoval jako podstatně snazší. Jak je to s vámi? Myslel jste si, že to bude u McLarenu jiné?
Zak Brown:
Ha, to je velmi dobrá otázka. A hned na ni mohu odpovědět: NE. Nemyslel jsem si nic takového, že to bude snadné. Ale na druhou stranu jsem věřil, že na tom budeme lépe.

Myslel jsem, že bychom se oproti roku 2016 mohli dále zlepšit, což po Barceloně nenastalo, navzdory slibné startovní pozici Fernanda Alonsa. Ale v závodě to nevyšlo. Jsem ale optimistou a věřím, že do konce sezóny se chytneme a překonáme naše výsledky z roku 2016.

img-responsive

Ředitel McLarenu Zak Brown odpovídá | foto: McLaren

To by nemělo být tak těžké. Jste v žebříčku zatím poslední...
ZB:
Neříkám, že budeme lepší z hlediska bodů, ale měl jsem na mysli práci a úsilí, které všichni vynakládají. Chceme být konkurenceschopnější na trati, než tomu bylo v uplynulé sezóně. Ale do prvního půlroku jsme vstoupili se značným deficitem, takže i když bude všechno správně uděláno, bez ohledu na body či umístění, asi těžko budeme lepší než na šestém místě. 

Co je tedy nejtěžší?
ZB:
No, situace ohledně pohonné jednotky je pro nás všechny - včetně našeho partnera - frustrující. Pracují opravdu extrémně tvrdě, pokud bychom to měli vyjádřit na stupnici mapující úsilí, všichni by obdrželi A. Nicméně F1 je zaměřena na výsledky a nikoli na úsilí, takže proto je tu ono obrovské rozčarování. Stačí, že řešíme problémy s technologií. Není to jako ve fotbale, kde jeden týden hrajete špatně, takže v dalším víkendu můžete začít znovu a jinak - tohle je podstatně delší hra.

img-responsive

Brown: máme dva skvělé piloty, výborné šasi a fantastický tým | foto: McLaren

McLaren je v tomto okamžiku poslední. To se v historii týmu ještě nikdy nestalo. Jako člověk, který tým nedávno převzal, máte asi určitý obrázek o tom, jak se do této situace stáj dostala. Můžete z vašeho pohledu vyjmenovat ty základní body?
ZB:
Začněme takto - máme fantastický tým, máme dva skvělé piloty a máme velmi dobré šasi - takže z toho můžeme vytěžit podstatně více. Ale pokud máte problémy, ty vás budou srážet zpátky. Ano, je to frustrující, ale jediné, co můžeme udělat, je nadále tvrdě s Hondou pracovat na tom, abychom tuto problematiku vyřešili.

Uvedl jste, že ve vašich kokpitech jsou dva neuvěřitelně talentovaní jezdci. Jak je motivujete?
ZB:
Jsou v různých fázích své kariéry. Stoffel je na jejím počátku a je si dobře vědom situace. "Přežití" této situace ho do budoucna rozhodně posílí. Naučí se některé věci a poučí se z těch, které nejsou zrovna příjemné - což je v raných fázích kariéry velkou výhodou. Co se týče Fernanda, celý svět ví, jak je dobrý - takže jeho rozladění spočívá v tom, že to nemůže dokázat. V poslední době ale prožil v Indianapolis hodně zábavy - a věřím, že to bude brzy pokračovat. Fernando je závodník. Podobně bychom mohli nazvat McLaren a to nám umožňuje se spojit a předvést jinou formu závodění, což je případ IndyCar - myslíme si, že tam budeme hodně konkurenceschopní - a mezitím budeme řešit problémy spojené s F1.

Podpora Fernanda v jeho aktivitách spojených s 500 mil INDY je jedna věc. Jaké jsou další důvody pro jeho představení v USA?
ZB:
McLaren má dlouhou a bohatou závodní historii i v jiných oblastech motorsportu: triumfovali jsme v Le Mans, CanAm, formuli 5000 i v 500 mil INDY, takže nejde o nějakou jednorázovou věc. Součástí plánu McLarenu bylo rozšířit naše sportovní aktivity.

Formule 1 byla, je a zůstane naší hlavní prioritou, ale jsme velkou organizací s mnoha zájmy. Děláme baterie pro Formuli E, zabýváme se elektronikou pro F1 či NASCAR - zkrátka McLaren najdeme v několika disciplínách, takže musíme poděkovat jeho šéfům, že tuto vizi - závodit v mnoha různých formách motorsportu - nadále udržují.

img-responsive

Fernando Alonso během oficiálních tréninků na Indy 500 | foto: IndyCar Media

Pro závod v Indianapolis jste se spojili s týmem někdejšího pilota McLarenu Michaela Andrettiho (jezdil F1 v roce 1983). Uvidíme někdy vozy McLaren-Honda ve "staré cihelně" bez jeho účasti?
ZB:
Možná. Ale teď nemáme jiný plán než se zúčastnit 500 mil INDY.

Vraťme se ke vztahu s Hondou. Zůstane McLaren nadále spojen s touto značkou? Vidíte už světlo na konci tunelu?
ZB:
Především potřebujeme vyhrát s Hondou nějakou Grand Prix, to všichni očekáváme. Dalším krokem by měl být šampionát. Právě teď prožíváme těžké období, ale Honda není prvním výrobcem motorů, kdo něco podobného absolvoval. Formule 1 je obtížné sportovní odvětví.

img-responsive

Sauber v příštím roce může být McLarenu nápomocen | foto: Sauber Motorsport AG

V příštím roce bude s Hondou jezdit i Sauber. Bývalý šéf McLarenu Ron Dennis vždy chtěl, aby měl McLaren exkluzivní smlouvu - jak se zdá, nyní se věci změnily. Byl by vývoj po této stránce rychlejší, kdyby v posledních třech letech jezdil s Hondou i jiný tým?
ZB:
Na to nemohu odpovědět, nebyl jsem u toho. Ale pokud se na to podívám ze svého hlediska, jsou dvě varianty, jak na to nahlížet: lze říci, že další tým vám poskytne více dat než která vygenerujeme sami. Na druhé straně by dva týmy ve spojení s problémy, které nyní máme, znamenaly další těžkosti. Ale že bychom měli problém s tím, že Sauber příští rok bude mít také Hondu? Ne, myslím, že to je naopak dobrá věc.

A co pověst Hondy, když se objevily zprávy, že požádá Mercedes o jeho know-how, aby překonala vlastní problémy? Bernie Ecclestone loni naznačil, že u Ferrari udělali něco podobného...
ZB
: Honda je odpovědná za všechny otázky týkající se vývoje technologií. Já v tomto směru nemohu mluvit za Hondu.

Takže v současné době jste na posledním místě...
ZB:
... aha, pořád mi to připomínáte (smích)!

... změnili jste své sny o středu pole? Jaký je váš nynější cíl?
ZB:
Chceme být lepší než v roce 2016. To se nemění. Co se týče bodů na konci sezóny, to asi bude obtížné, ale být více konkurenceschopní a dokončit sezónu na šesté pozici, to je náš cíl a ten zůstává.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Jak Zak Brown nahlíží na Indy 500 a partnerství s Hondou

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 7, poslední 20.05.2017 15:40 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 7 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Nedostatek investic se podepsal na stavu továrny Renaultu

Za soupeři jsme zaostávali o 10 let, přiznává šéf Renaultu, který se stále zlepšuje

Toro Rosso při testech pneumatik v Abú Zabí

Toro Rosso už při stavbě vozu vidí přínosy partnerství s Hondou, věří v silný a spolehlivý motor

Start závodu v Brazílii

Mercedes se s Ferrari v názorech na F1 100% shoduje

McLaren při loňské prezentaci nového auta

Po Ferrari zveřejňuje datum odhalení nového vozu také McLaren, Mercedes a Toro Rosso

Kevin Magnussen s Haasem v Mexiku

Haas si v prvních sezónách v F1 vede lépe než Force India, myslí si spokojený Magnussen

U Renaultu se kompresor i MGU-H nacházejí v zadní části motoru

McLaren vyřešil jiné uspořádání pohonné jednotky Renaultu. V čem se liší od Hondy?

reklama

Průběžné pořadí šampionátu:

1. HAMILTON, 2. VETTEL, 3. BOT... Celé pořadí

reklama

Doporučujeme

Dočká se Formule 1 za tři roky skutečně razantních změn?

Zvoní Concordské dohodě umíráček? Carey o to hodlá usilovat

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Po Ferrari zveřejňuje datum odhalení nového vozu také McLaren, Mercedes a Toro Rosso

  2. McLaren vyřešil jiné uspořádání pohonné jednotky Renaultu. V čem se liší od Hondy?

  3. Newey o tom, proč odmítl pohádkové nabídky Ferrari i Mercedesu

  4. "Pohonné jednotky v F1 nejsou drahé," argumentuje Prost. A hned sklízí kritiku

  5. Personální změny v Itálii: Räikkönen má nového inženýra, Toro Rosso opouští šéf aerodynamiky

  6. Bývalý šéf McLarenu Martin Whitmarsh se vrací do F1

reklama

Zprávy odjinud