Sauber nadále požaduje reorganizaci nákladů

Úsměvy, ale Moniša Kaltenbornová Bernie Ecclestoneovi leccos zazlívá

Úsměvy, ale Moniša Kaltenbornová Bernie Ecclestoneovi leccos zazlívá | foto: Sauber Motorsport AG

Připomíná to princip spojených nádob - čím víc se na jedné straně pokoušejí menší týmy domoci se lepších podmínek, tím větší odpor to vzbuzuje u těch velkých. I nadále v tomto klání drží vztyčený prapor tým Sauber.

Od pádu Caterhamu na konci loňského roku se menší týmy pokoušejí dosáhnout snížení maximálních nákladu a zavedení rozpočtového stropu, aby tím získaly jistotu setrvání ve startovním poli. Tyto snahy se však setkaly s nelibou reakcí u top týmů, které jsou přesvědčeny, že náklady jsou v současné době pod kontrolou a není třeba zavádět žádné regulace.

Úsporná opatření odmítají především "déle sloužící" týmy, debata o rozpočtových stropech se nedávno znovu probírala a byla zamítnuta - přesto si tým Sauber myslí, že by mělo ke změnám dojít. Moniša Kaltenbornová v rozhovoru pro server Motorsport.com prohlásila: "Jsme přesvědčeni, že určité aspekty tohoto sportu se musí přepracovat.

Cítíme, že je nutné provést zjednodušení technických předpisů, aby došlo ke zvýšení konkurenceschopnosti. Z minulosti jsme se už poučili, že při zavádění změn musíme být opatrní, protože doposud technické úpravy pravidel většinou způsobily růst nákladů - ostatně to lze na příkladech snadno dokázat," tvrdí Kaltenbornová.

"Bývalý prezident FIA Max Mosley měl několik zajímavých myšlenek - například stanovit rozpočtový strop a v jeho rámci povolit technickou volnost. Pak je tu druhá stránka, celkové náklady formule 1; a co podniknout, aby se snížily. Je to úzce spjato s příjmy F1 a jejich spravedlivějším přerozdelením," pokračuje šéfka švýcarské stáje.

Ačkoliv preziden FIA Jean Todt v poslední době uvedl, že je připraven se touto otázkou zabývat, Moniša je přesvědčena, že poslední slovo bude mít zase Bernie Ecclestone. "Jako držitel komerčních práv je odpovědný za veškerá obchodní jednání. Musíme se přesvědčit, že jako v jiných sportech budeme působit všichni na spravedlivém poli. Pokud to porovnáme s fotbalem, tak takové dohady odpadají. Jsou tam kluby velké i malé - ale nikdo nemá takové problémy. Velké týmy totiž chápou potřebu těch menších a mají zájem si je udržet. Proto tam existuje takové přerozdělení financí, umožňující všem zúčastněným existovat na slušné úrovni."

Nepochybně se paní Kaltenbornové ozve nemalý počet fotbalových expertů, kteří její názor mírně poopraví, ostatně je v tomto případě dosti zavádějící srovnávat s F1 - byť v přenesené podobě - třeba španělskou La Ligu, kde je týmů dvacet a kterékoli finančně ohrožené mužstvo může být vcelku pohotově nahrazeno jiným týmem bez poměrně komplikovaných procedur provázejících jeho postup o soutěž výš.

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy

Zavřít reklamu