Petr Hlawiczka, 21. května 2015, 06:30 Google+

Fernando Alonso na základě předložených změn Strategickou skupinou F1 předpokládá, že se královská disciplína motorsportu v posledních letech ubírala špatným směrem.

Počet komentářů:  18 komentářů (Poslední 23.05. 10:47) Napište svůj názor
Alonso, Fernando

Alonso, Fernando | foto: McLaren

Strategická skupina F1 na svém posledním zasedání přišla s celou řadou návrhů pro sezónu 2017 včetně změn dramatických změn vzhledu, širších kol či návratu tankování, což by mělo vozy zrychlit až o 6 sekund na kolo (psali jsme zde).

"Myslím, že pokud se návrhy realizují, pak budeme mít podobná pravidla, jako před sedmi či osmi lety. To znamená, že v posledních čtyřech či pěti letech se ubíráme špatným směrem," říká Alonso, o čemž podle něj také "vypovídají tribuny."

F1 už není náročná ani pro jezdce: "Auta bývala o osm sekund rychlejší. V Malajsii jsme letos s inženýry provedli výpočet, podle kterého by letošní vítěz byl o šest kol pomalejší než vítěz Malajsie v roce 2006 - šestkrát by byl předjet o kolo.

Když tedy jste o šest nebo sedm minut v závodě nebo osm sekund na kolo rychlejší než tohle letošní auto, pak je to velmi náročné fyzicky i duševně. Vše se tlačilo na limit," pokračuje španělský pilot.

Jak vnímá návrh na znovuzavedení tankování v závodech? "Možná to otevře nějaký druh strategické představy, který by vám mohl v některých závodech pomoci. Pokud si můžete vybrat, s jakým množstvím paliva odstartujete první stint, pak jde o věci, které v minulosti pomáhaly."

alosno
Fernando Alonso se svými fanoušky (foto: Honda Racing F1)

"Vzpomínám si, jak jsem získal některá vítězství v kvalifikaci v roce 2003 s polovičním množstvím paliva než ostatní s tím, že pak v závodě uvidíte, k čemu dojde. Ale prvních 10 kol závodu vedete skupinu a může pršet, může vyjet safety car, může se stát mnoho věcí, které vám mohou víkend změnit.

Pokud ne, když mi teď dáte papír, tak vám nakreslím startovní rošt zde, v Kanadě a v Rakousku - a spletu se v jednom nebo ve dvou místech. To je to, co fanoušci nyní nevítají," dodává pilot McLarenu, který během víkendu v Monaku očekává boj o své letošní první body.

Diskuze: Alonso: Návrhy změn a tribuny ukazují, že se F1 několik let ubírala špatným směrem

Počet komentářů: 18, poslední 23.05.2015 10:47 Vložte komentář