MilanF1, 1. listopadu 2014, 19:59 Google+

Nepřemožitele v sobotním klání neměl Rosberg na Mercedesu. Hamilton se pral s pneumatikami a Vettel neměl ani snahu zajet kloudný čas.

Počet komentářů:  19 komentářů (Poslední 01.11. 21:30) Napište svůj názor
Rosberg, Nico

Rosberg, Nico | foto: Daimler AG

Nervy drásající souboj týmových kolegů Mercedesu se nekonal. Od úvodních kol v kvalifikaci si Hamilton stěžoval na pneumatiky a ačkoli se jeho časy v závěrečné části zlepšily, nestačilo to na super rychlého Rosberga.

Počasí v USA je příjemné pro kvalifikační výkony, teplota vzduchu dosahuje příjemných 16 °C a trať dvojnásobek, tedy 32 °C. Ovšem toto Vettela příliš nezajímá, pro něj jsou podstatné podmínky pro zítřejší závod. O tomto víkendu byl donucen použít šestou pohonnou jednotku, proto bude startovat z boxové uličky. Toho si byl Němec vědom již před třetím tréninkem, ve kterém se soustředil na závodní nastavení. V kvalifikaci mnoho kol neodkrouží, také vzhledem k úspoře pneumatik.

Další piloti půjdou do kvalifikace s vědomím penalizace. Daniil Kvajt z Toro Rosso měnil šestý motor a bude odsunut o 10 míst na roštu. Jenson Button pro změnu neplánovaně měnil převodovku, za což byl „odměněn“ penalizací 5 míst.

Ve startovním poli máme jen 18 vozů, protože Caterham a Marussia se zámořského podniku kvůli finančním problémům neúčastní. To sebou samozřejmě nese změny pravidel pro kvalifikaci. Po Q1 bude vyřazena jen čtveřice pilotů, ten samý počet i po Q2. Do závěrečného klání postoupí 10 pilotů, zde to zůstává beze změny.

Pirelli pro tento víkend přivezlo střední a měkkou směs pneumatik. Měkčí směska by měla být přibližně o jednu sekundu na kolo rychlejší.

PRVNÍ ČÁST KVALIFIKACE

První muž, který se vydal na trať, byl Pérez s Force Indií. Zanedlouho po něm vyjel Massa s Gutierrezem, všichni měli nasazené měkké pneumatiky.

V dnešním ranním tréninku byl nejrychlejší Hamilton, zajel čas 1:37,107. To je dobrý referenční čas, podle kterého lze hodnotit jednotlivé výkony na trati. A právě britský pilot se brzy dostal na první místo nejrychlejším časem v Q1, ač nezajel čisté kolo.

Na trať se vydal i Vettel, ale odjel jen 3 kola na měkkých pneumatikách s nepříliš konkurenceschopným časem. Mezitím Hamilton se snažil více, než by bylo zdrávo a do rádia hlásil, že na současných pneumatikách nemůže pokračovat, protože na nich vytvořil plošku.

Hodně na čas s výjezdem si dal Ricciardo, ale bezpečně postoupil do další fáze. To se však nepodařilo Vergnemu, Gutierrezovi, Grosjeanovi a samozřejmě Vettelovi.

Nejrychlejšího času dosáhl Hamilton, a to 1:37,196, druhý skončil Massa časem 1:37,877. Ale pořadí a časy nejsou příliš důležité, protože eliminována byla jen čtveřice pilotů.

DRUHÁ ČÁST KVALIFIKACE

Všichni v Q2 vyjeli již na měkkých pneumatikách, nikdo nechtěl riskovat vyřazení. V úvodu se do vedení dostal Bottas, ale v zápětí jej překonal Rosberg nejrychlejším časem víkendu. Hamilton ale tak dobrého času nedosáhl a přes rádio si stěžoval na vibrace od současné sady pneumatik. Zajel do boxů, ale bohužel na této sadě chtěl startovat do závodu, to znamená, že v kvalifikaci ji musí ještě jednou použít.

Rosberg proletěl cílem a zajel další nejrychlejší čas víkendu, 1:36,290. Hamilton je druhý se sekundovou ztrátou. Brit není vůbec spokojen se svým vozem a pneumatikami, zlepší se to v třetí části?

Mezi nejlepších 10 se v kvalifikaci v Austinu nedostali tito piloti: Maldonado, Pérez, Hülkenberg a Kvjat.

TŘETÍ ČÁST KVALIFIKACE

Prvním odvážlivcem na trati byl Ricciardo a všichni krom Sutila jej následovali. Austalan zajel úvodní čas, ale je pomalejší než jeho vlastní z Q2. Do čela se vzápětí dostávají oba Williamsy v pořadí Massa, Bottas.

Poté se ke slovu dostala dvojice od Mercedesu. Rosberg zlepšil svůj čas z Q2 o dalších 8 tisícin a usídlil se na prvním místě průběžného pořadí kvalifikace. Za něj se zařadil Hamilton s jeho nejlepším časem v kvalifikaci, avšak na kolegu ztrácí 161 tisícin.

Poslední pokusy mohly přinést změnu v pořadí, ale Hamilton se ve svém posledním kole nedokázal zlepšit. To ale neplatilo pro Rosberga, který nechtěl nic nechat náhodě a cílem prolétl v čase 1:36,067.