Představení Bahrajnu: Čím je zajímavý pouštní okruh a jaké výzvy čekají v noci na týmy? (+video)

Petr Hlawiczka, 3. dubna 2014, 00:00 Google+

Třetí závod sezóny 2014 se pojede o víkendu na Mezinárodním bahrajnském okruhu v Šákhíru. Jaké jsou jeho parametry, v čem je náročný a co na něm můžeme očekávat?

Počet komentářů:  6 komentářů (Poslední 03.04. 19:31) Napište svůj názor
GP Bahrajnu (Sakhir)

GP Bahrajnu (Sakhir) | foto: Scuderia Ferrari

Sdílejte článek

Nedělní závod na 5 412 m dlouhém okruhu v bahrajnském Sákhíru je vypsán na 56 kol (stejně jako v Malajsii či v Šanghaji), jeho celková vzdálenost činí 308,238 km. Velkou letošní novinkou je jeho časový posun na pozdní večer, takže se pojede za tmy pod umělým osvětlením, podobně jako například v Singapuru. Jeho začátek je plánovaný na 17 hod našeho času.

Vzhledem k tomu, že se trať nachází v poušti, bývá povrch trati často pokryt pískem, což má neblahý vliv na úrovně přilnavosti. Pořadatelé však dokáží povrch, který je jinak velmi drsný, velmi dobře očistit.

Obvykle je zde také velmi větrno (JZ vítr o rychlosti 10 km/hod), což negativně ovlivňuje monoposty v rychlých zatáčkách a týmy si směr větru pečlivě hlídají také kvůli nastavení sedmého rychlostního stupně. Hrboly ani obrubníky zde nepředstavují žádný problém.

Najdeme zde 15 většinou pomalých až středně rychlých zatáček (6 levotočivých a 9 pravotočivých) a čtyři rovinky, z nichž nejdelší měří 1 090 m. Tři zatáčky se projíždějí pomaleji než 100 km/hod (č. 1, 8 a 10) a tři rychleji než 250 km/hod (č. 5, 9 a 12). Průměrná rychlost jednoho kola se pohybuje kolem 200 km/hod (lehce pod průměrem sezóny).

Monoposty často brzdí a zrychlují, klíčová proto bude výdrž zadních pneumatik. Týmy volí střední úroveň aerodynamického přítlaku, v nastavení se soustředí na stabilitu při brzdění a na trakci, výhodu by proto mohly mít vozy poháněné Mercedesy.

mapa

Mapa okruhu (zdroj: FIA)

Během závodu budou moci piloti aktivovat svá zadní křídla s DRS pouze poprvé na dvou místech: na kratší zadní rovince 50 metrů za zatáčkou č. 10 a na hlavní rovince, 270 m za poslední zatáčkou. Časové odstupy mezi vozy se budou měřit 10 m před zatáčkou č. 9 a 108 m před zatáčkou č. 14, která je navíc v nájezdu na cílovou rovinku (zatáčka č. 15) mírně negativně klopená.

Okruh se nachází v nadmořské výšce 20 m n. m., tlak se pohybuje většinou kolem 1006 hPa.  V jednom kole piloti překonají 18 m převýšení - sklon stoupání dosahuje 3,6 %, klesání 5,6 %. Očekává se, že maximální rychlost na cílové rovince po aktivaci zadního křídla s plným využitím ERS bude přesahovat 332 km/h. Na plný plyn se jede 59 % okruhu.

Charakteristickým rysem dráhy jsou obrovské únikové zóny, jež bývají kritizovány kvůli tomu, že nepotrestají chybujícího řidiče. Proto ale na druhou stranu patří k nejbezpečnějším tratím na světě vůbec. Přestřelení brzdného bodu do první zatáčky díky tomu není nikterak penalizováno.

Očekává se horké počasí, teploty vzduchu by měly dosahovat ve večerních hodinách "pouze" 21 °C. Z počátku týdne v Bahrajnu pršelo, víkend by neměl být moc horký, jak tomu obvykle bývá, ale slunečný.

pocasi
V Bahrajnu nebude letos tak horko, jako minulý rok
(zdroj: formula1.com)

Náročnost na různé komponenty pohonné jednotky jsou hodnoceny takto (1 - snadné, 5 - náročné):
- interní spalovací motor: 3
- MGU-K: 3
- MGU-H: 3
- baterie: 3
- spotřeba paliva: 2
- rekuperace energie: 3

Pohonné jednotky jsou letos složitější: zatímco loni se například motor Renaultu RS27 skládal ze 4000 dílů, letos to je u Renault Energy F1-2014 až 10 000 dílů.

Šákhír je tedy tomto ohledu průměrně náročný. Rovinky poskytují MGU-H dostatek příležitostí pro rekuperaci energie. Důležitá je rychlost této rekuperace, aby motor umožnil dobrý výjezd z pomalých zatáček. Vyplatí se dobrá ovladatelnost a neutrální charakteristika. ERS je možné využívat po 34 % jednoho kola.

Úseky mezi 4 - 8 zatáčkou a 11 - 13 umožňují udržovat baterie nabité. To je potřeba obzvlášť s ohledem na posílení výkonu spalovacího motoru na čtyřech dlouhých rovinkách. MGU-K je spojen s klikovou hřídelí interního spalovacího motoru a může točit maximálně 50 000 ot/min a rekuperovat 2 MJ/kolo. Uvolnit může ale až 4 MJ v každém kole (10krát více než loni). 

V jednom kole vozy loni spotřebovaly 2,5 kg paliva, což odpovídalo 66 l/100km. Na startu závodu proto musely mít natankováno kolem 150 kg paliva. Letos je spotřeba omezena na 100 kg/závod, což vychází na 43,1 l/100 km. Spotřeba 10 kg paliva se ve výsledném čase na kolo projevuje zrychlením o 0,38 sec, což je mírně nad průměrem sezóny.

bahrain telemetry f1Telemetrie z loňského Bahrajnu - pro zvětšení klikněte
(zdroj: Renault Sport F1/Team Caterham F1)

Okruh patří v letošním kalendáři k náročným z pohledu motorů i převodovky, který během jednoho kola změní 52krát rychlostní stupeň (2964 přeřazení za závod). Náročné je chlazení, protože teplo se z motoru za horkého počasí nedokáže efektivně rozptylovat.

Otevírat další otvory do karosérie je z hlediska aerodynamiky neefektivní, proto se týmy snaží dosáhnout co nejnižších odvodů tepla, a motory proto provozovat za vyšších teplot vody a oleje. Znamená to ale, že vnitřní součástí motoru fungují také za vyšších teplot, proto vyžadují pečlivé monitorování, obzvlášť u letošních složitých pohonných jednotek s pokročilým ERS.

K vůbec nejnáročnějším se řadí z pohledu brzd - kvůli vysokým teplotám a nárokům na chlazení i na brzdovou energii. 17 % času (o 3 % více než v roce 2013) stráví piloti na brzdě, celkem na 8 místech.

Do první zatáčky vozy zpomalují z rychlosti kolem 319 km/hod (bez DRS) na 60 km/hod, k čemuž jim postačí vzdálenost 137 m (o 11 m více než loni) a 2,95 sekundy (o 0,06 s méně než minulý rok).

brzdeni
Technické údaje o brzdění v Bahrajnu (zdroj: Brembo)

Na piloty, kteří musí vyvinout na brzdový pedál tlak až 119 kg (díky BBW o 36 kg méně), v tomto místě podle společnosti Brembo působí přetížení 5 G a brzdový výkon dosahuje 1940 kW (o 576 kW méně než v roce 2014).

Pirelli do Bahrajnu veze měkkou (žluté barvy) a středně-tvrdou směs (bílé barvy). Nejvíce piloty omezují zadní pneumatiky kvůli protáčení kol na výjezdu z pomalejších zatáček a vysokému krouticímu momentu nových pohonných jednotek - kvůli tomu teplota na povrchu běhounu často dosahuje i 130 °C.

Loni kvůli vysoké teplotní degradaci volili tři (v 10., 26. a 42. kole) až čtyři zastávky, letos to bude díky nižším teplotám o něco snazší, proto budou volit i dvouzastávkové (v 19. a 38. kole) strategie.

Boxová ulička měří 480 m a její průjezd zabere 22 s. Riziko výjezdu safety caru je kvůli širokým únikovým zónám nízké. Vyjížděl pouze jednou v roce 2007 kvůli odklízení trosek z dráhy, šance na to, že by se objevil, je 13%.


Video: Loňský start závodu a průjezd bahrajnským okruhem s Nicem Rosbergem (zdroj: Youtube)

Zajímavostí je, že vítězové zde nestříkají tradičním šampaňským, byť v Bahrajnu alkohol zakázán není (na rozdíl od Kataru či Saudské Arábie). Místo toho jsou odměňování nealkoholickým nápojem zvaným Waardem, údajně vyráběným z růží. Kvůli tomu bude muset změnit svá loga na voze také např. Williams (jeho sponzor Martini je výrobcem alkoholu)

První závod v roce 2004 se nesl v režii Michaela Schumachera, jehož rekord z první Velké ceny Bahrajnu (1:30,252 min) doposud nikdo nepřekonal. V roce 2013 předvedl nejrychlejší kolo závodu předvedl Sebastian Vettel - 1:36,961 s Red Bullem. Při předsezónních testech zde letos Felipe Massa zvládl s lehkým vozem kolo za 1:33,258 min.

pohonne jednotky
Tabulka použitých součástí pohonných jednotek a trestých bodů po Malajsii

 

Údaje ze sezóny 2013

Nejrychlejší časy tréninků:
 P1:  1:34,487 (Massa)
 P2:  1:34,154 (Räikkönen)
 P3:  1:33,247 (Alonso)
 P1 - P3:  1,240 s

Kvalifikace:
 Q1:  1:33,327 (Vettel)
 Q2:  1:32,746 (Vettel)
 Q3:  1:32,330 (Rosberg)
 Q1 - Q3:  0,997 s
 P1 - Q3:  2,157 s

Maximální rychlost v závodě:  314,2 km/hod (Massa)
Počet zastávek:  71
Celkový počet "normálních"/DRS předjetí:  34/48

 

Přes 500 fotografií z loňské Velké ceny Bahrajnu včetně možnosti filtrování: zde.

Vytisknout

Diskuze: Představení Bahrajnu: Čím je zajímavý pouštní okruh a jaké výzvy čekají v noci na týmy? (+video)

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 6, poslední 03.04.2014 19:31 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 6 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Model monopostu F1 v aerodynamickém tunelu Mercedesu

Proč se Mercedes nemůže dostat do formy? Wolff přiznává vážné problémy s korelací

Carlos Sainz v Austrálii

Šéf Red Bullu potvrzuje, že uvažují o Sainzovi jako o náhradě za Péreze

Pro pilota není nikdy příjemné, když se místo závodu jenom dívá - to platí i pro Logana Sargeanta

Proč Williams neměl v Melbourne rezervní vůz? Zpověď šéfa stáje

Lando Norris s McLarenem MCL38

"Na stříbrného Leclerca jsme měli, blížíme se Ferrari i Red Bullu," těší Norrise

Sargeant závod vůbec nejel a Albon neskrýval rozčarování

PROHLÁŠENÍ po závodě v Austrálii: Ferrari na vrcholu blaha, ostatní doufají ve zlepšení

Fernando Alonso sice o body nepřišel, ale pohoršil si v pořadí

Alonso vyfasoval trest za podíl na Russellově nehodě, pořadí se mění + VIDEO

George Russell skončil závod na první pohled děsivou havárií

GP AUSTRÁLIE: Spanilá jízda Ferrari s dramatickou havárií v závěru

Start závodu v Austrálii

GRAFIA: Startovní rošt v Melbourne po penalizaci Péreze - těží z toho oba McLareny

Sergio Pérez a Christian Horner museli zkousnout Mexičanovu penalizaci

PROHLÁŠENÍ po kvalifikaci: Verstappen skromný, Ferrari odhodlané

Hamilton prozatím tápe a v Melbourne mu brány Q3 zůstaly zavřené

KVALIFIKACE: Verstappen ve finále zabral, Leclerc zkazil poslední pokus, Pérez potrestán

Průběžné pořadí šampionátu:

1. VERSTAPPEN, 2. LECLERC, 3. ... Celé pořadí

dní | hod | min | sek

reklama

Doporučujeme

Williams

Moss: Zachoval bych se stejně jako Massa

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Alonso vyfasoval trest za podíl na Russellově nehodě, pořadí se mění + VIDEO

  2. PROHLÁŠENÍ po závodě v Austrálii: Ferrari na vrcholu blaha, ostatní doufají ve zlepšení

  3. GP AUSTRÁLIE: Spanilá jízda Ferrari s dramatickou havárií v závěru

  4. KVALIFIKACE: Verstappen ve finále zabral, Leclerc zkazil poslední pokus, Pérez potrestán

  5. PROHLÁŠENÍ po kvalifikaci: Verstappen skromný, Ferrari odhodlané

  6. "Na stříbrného Leclerca jsme měli, blížíme se Ferrari i Red Bullu," těší Norrise

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud